[dolnośląskie] Atrakcje turystyczne: Karpacz i okolice

Atrakcje turystyczne Karpacza i okolic: rodzinne atrakcje i szlaki górskie

Tak jak sławne jest Zakopane w polskim paśmie Karpat, tak Karpacz króluje w Sudetach. Dolnośląska miejscowość turystyczna pełna jest pięknych, widokowych szlaków oraz ciekawych rodzinnych atrakcji. Karpacz to obecnie jedno z najpopularniejszych górskich miejscowości w Polsce, a w ostatnich latach niejednokrotnie przejmował palmę pierwszeństwa w rankingach miejscowości najchętniej wybieranych w sezonie wakacyjnym i majówkowym, wygrywając z odwiecznym rywalem - Zakopanem. Nie dziwi więc też stale poszerzająca się liczba baza turystyczna w samym Karpaczu, jak i najbliższej okolicy. 

Jakie rodzinne atrakcje turystyczne oferuje nam Karpacz oraz najbliższa okolica? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w tym wpisie!


Spis treści:

[Atrakcje turystyczne Karpacza]

Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu

Karkonoskie Tajemnice to niezwykle tajemnicze i klimatyczne muzeum zlokalizowane w Karpaczu. Jego interaktywna i multimedialna ekspozycja w wyjątkowy sposób przenosi swoich gości w świat najciekawszych baśni i legend świata Karkonoszy oraz ich władcy - Ducha Gór. To miejsce to również wielokrotnie nagradzane w różnych plebiscytach i popularna wśród rodzin z dziećmi atrakcja Karpacza i Dolnego Śląska.

Zobacz także:


Prywatne Muzea w Karpaczu: Techniki i Budowli Klocków LEGO oraz Konsol i Gier Video

Prywatne Muzea w Karpaczu: Techniki i Budowli Klocków LEGO oraz Konsol i Gier Video

Oba tytułowe muzea należą do tego samego właściciela i mieszczą się w tym samym budynku. Zwiedzać je możemy, w zależności od preferencji, osobno lub w pakiecie. Powstałe w 2015 roku muzea stworzone zostały przez prawdziwych fascynatów i miłośników, którzy chcieli podzielić się swoją wielką pasją z innymi. Co więcej, miejsce to zostało stworzone i prowadzone jest przez rodzinę oraz najbliższych przyjaciół. I sądzimy, że cały ten wkład i zaangażowanie widoczny jest tu na każdym metrze kwadratowym! Warto tutaj zajrzeć, zapewniając frajdę dzieciom oraz sentymentalny powrót do przeszłości nam - rodzicom, by choć przez chwilę móc znowu poczuć się jak dziecko.

Zobacz także:

Zapora Wodna Na Łomnicy W Karpaczu

Zapora Wodna Na Łomnicy W Karpaczu

Swego czasu Łomnica uchodziła za jedną z najbardziej dzikich i niebezpiecznych rzek Karkonoszy. Ma na sumieniu wiele domów, dróg, gospodarstw. W chwili obecnej została okiełznana przez zaporę, której korona ma 105 m i jest świetnym punktem do zwiedzania, spacerów i cykania fajnych fotek na tle malowniczej wodnej kaskady.

Zobacz także:


Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu

Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu

Ciekawą propozycją do odwiedzin w Karpaczu jest niewątpliwie skocznia narciarska Orlinek. Wprawdzie najlepsze lata skocznia ma już za sobą (dosłownie), a obecnie wykorzystywana jest jako punkt widokowy. Jeśli nie macie lęku wysokości i przymkniecie oko na kilka mankamentów, to nagrodą za tą odwagę są cudowne widoki! Historia Orlinka sięga 1912 roku, w międzyczasie znikała i powstawała jak Feniks z popiołów. Co ciekawe - posiadała homologację FIS, a rekord skoczni należy do Adama Małysza (94,5m z 2004!).

Zobacz także: 


Budka Nietelefoniczna w Karpaczu

Budka Nietelefoniczna w Karpaczu
źródło: www.karpacz.pl

Kolejną propozycją do sprawdzenia jest nietypowa atrakcja, jaką jest tzw. "Budka Nietelefoniczna". To tzw. "instalacja artystyczna' w postaci zrewitalizowanej i przearanżowanej, tematycznej budki telefonicznej. W niej umieszczony jest wprawdzie aparat telefoniczny, ale ma możliwości realizować z niego połączeń, a jedynie mamy możliwość odsłuchu. Budka zawiera niezwykłe legendy i ciekawe historie związane z Duchem Gór! 

Zobacz także:


Świątynia Wang w Karpaczu

Świątynia Wang w Karpaczu

Karpaczański klasyk czyli powiew Skandynawii na Dolnym Śląsku! Pewnie większość wie, ale przypomnijmy kilka ciekawostek: kościół został zbudowany z drewna drewna bez użycia nawet jednego gwoździa. Wzniesiony został w norweskim mieście Vang, na przełomie XII-XIII wieku, a zdemontowany na kawałki w połowie XIX wieku. Po czym przetransportowany z Norwegii do Karpacza (choć pierwotnie świątynia miała stanąć w Berlinie). Warto poświęcić mu parę chwil jeśli jesteście w okolicy!

Zobacz także: 


Multimedialne Muzeum Karkonoszy w Karpaczu

Multimedialne Muzeum Karkonoszy w Karpaczu
źródło: https://muzeumkarkonoszy.pl

Multimedialne Muzeum Karkonoszy to nowoczesne i współczesne spojrzenie na edukację. Na miejscu nie znajdziecie szklanych regałów z eksponatami, wszystko praktycznie jest przekazywane za pomocą multimediów. Nawet oprowadzający nas po wystawie przewodnicy są hologramami. Muzeum jest małe, ale wrażenia z wizyty bardzo pozytywne.

Zobacz także: 

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
źródło: https://muzeumsportu.org/
Staroszkolne muzeum dla wszystkich tych, którzy chcieliby zapoznać się z historią miasta i jego bogatymi zasobami muzealnymi w stałej ekspozycji, która składa się z trzech głównych działów: 'geneza i rozwój turystyki', 'z dziejów sportów zimowych' oraz 'ochrona przyrody'. Warto przed wizytą sprawdzić również na stronie internetowej aktualną ekspozycję czasową.

Zobacz także: 

Świat Kolejek w Karpaczu

Świat Kolejek w Karpaczu
źródło: https://swiatkolejek.pl/

Wielbiciele ruchomych makiet kolejowych mają w Karpaczu swoją miejscówkę. Miniaturowy świat zbudowany w Świecie Kolejek nawiązuje do znanych z telewizji bajek i filmów. Dla dzieci przygotowano specjalny zagadkowy quiz z nagrodą niespodzianką. Ponadto czekają tu na Was gry, sala VR, punkt widokowy oraz kącik zabaw dla dzieci.

Zobacz także:

Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu


Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu
źródło: https://www.muzeumzabawek.pl/

W dawnym budynku dworca kolejowego znajdziecie muzeum, w którym można obejrzeć prywatny zbiór Henryka Tomaszewskiego - twórcy Pantomimy Wrocławskiej.  Jest to kolekcja lalek i zabawek z całego świata, a wystawa stała liczy już ponad 2000 eksponatów. Dla miłośników kolei przygotowano także specjalną salę kolejnictwa. Dodatkowo w muzeum prezentowane są wystawy czasowe, których harmonogram możecie sprawdzić na stronie internetowej.

Zobacz także: 


Park bajek w Karpaczu

Park Bajek w Karpaczu
źródło: www.parkbajek.pl

Miejsce zabaw dedykowane dla najmłodszych, spory plac zabaw na świeżym powietrzu z wieloma atrakcjami dla dzieci. Niektóre z atrakcji są dodatkowo płatne. Dodatkową atrakcją są specjalne ekspozytory, w których dzieci mogą odsłuchać nagrane popularne bajki dla dzieci. Przy parku znajdziecie pensjonat (w ramach pobytu darmowy dostęp do parku), tor zjazdowy z wyciągiem (tubbing), sklep z pamiątkami i punkt gastronomiczny.

Zobacz także: 


Skarby Ziemi JUNA - Wystawa Minerałów w Karpaczu

Skarby Ziemi JUNA - Wystawa Minerałów w Karpaczu
źródło: www.skarbyziemi-juna.pl/

W podziemiach Restauracji Dwór Liczyrzepy w Karpaczu znajdziecie wystawę minerałów, w której możecie za darmo obejrzeć bogaty zbiór minerałów i kamieni szlachetnych. Część prezentowanej ekspozycji to uratowane z pożaru Muzeum Ziemi "Juna" Strażnica Walońska ze Szklarskiej Poręby przedmioty, ale również prywatne kolekcje użyczone od zaprzyjaźnionych geologów i kolekcjonerów. Przy wystawie funkcjonuje również sklep firmowy, w którym to możecie zaopatrzyć się w wyroby z naturalnych minerałów. PS. Muzeum w Szklarskiej Porębie zostało odbudowane i ponownie działa.

Zobacz także:


Miejsce anomalii grawitacyjnej w Karpaczu

Miejsce anomalii grawitacyjnej w Karpaczu
źródło: https://www.karpacz.pl

Kilkaset metrów od Dzikiego Wodospadu, na ulicy Strażackiej (szlak pieszy zielony), znajduje się ciekawa atrakcja - miejsce, w którym grawitacja płata figle i jest mniejsza aż o 4% od standardowej (wg naukowców i tabliczki informacyjnej). Przekonajcie się sami - zatrzymajcie się samochodem przy znaku informacyjnym, włączcie światła awaryjne, wyłączcie silnik i sprawdźcie czy samochód jedzie pod górkę, w stronę wodospadu. Dobra zabawa gwarantowana!


Dziki Wodospad w Karpaczu

Dziki Wodospad w Karpaczu

Dziki Wodospad to bardzo popularne miejsce odwiedzin wśród turystów, położony jest w pobliżu dolnej stacji linowej na Kopę. Nie wszyscy wiedzą, że to zapora przeciwrumoszowa na rzece Łomnica w Karpaczu. A kiedy w rzece podnosi się poziom wody - Dziki Wodospad staje się jednym z najbardziej efektownych miejscówek w tej okolicy, a to ze względu na malownicze kaskady spadające z wysokości kilku metrów. Wówczas wielu turystów może nie tylko podziwiać ten widok, ale także ochłodzić się w upalny dzień.Kolejki turystyczne: Karpacz Express i Western Express w Karpaczu

Kolejki turystyczne: Karpacz Expres i Western Expres w Karpaczu
źródło: https://karpacz-express.pl/

Bardzo popularną atrakcją w Karpaczu jest kolejka turystyczna Karpacz Express. To wyjątkowa podróż po atrakcjach turystycznych Karpacza trasą w charakterze pętli. Podczas podróży możecie dowiedzieć się wielu ciekawostek na ich temat oraz historię tej górskiej miejscowości. Przejazd całej, ok. 15-kilometrowej trasy trwa ok 1,5 godziny, a wycieczkę możecie rozpocząć czy też zakończyć w dowolnym momencie, na wyznaczonych przystankach.


Górskie szlaki w Karpaczu i najbliższej okolicy

Górskie szlaki w Karpaczu - schronisko PTTK Dom Śląski

Karpacz leży u stóp malowniczych Karkonoszy, jak również w pobliżu malowniczego Rudawskiego Parku Krajobrazowego, w których znajdziecie mnóstwo widokowych szlaków, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Przy planowaniu górskich wycieczek musicie wziąć pod uwagę takie kultowe miejsca jak:

Karkonoski Park Narodowy:

- Śnieżka i schronisko PTTK Dom Śląski przez Kocioł Łomniczki lub koleją linową na Kopę (zobacz także: #szlakami na Śnieżkę: wszystkie informacje, które potrzebujesz, aby wejść na Królową Karkonoszy z dziećmi);
- Kocioł Wielkiego i Małego stawu, Schronisko PTTK Strzecha Akademicka oraz Samotnia (zobacz także: #szlakami na Samotnię: odwiedź z całą rodziną jedno z najpiękniej położonych schronisk w Karkonoszach, czyli na Samotnię);
- Karkonoski Park Narodowy: Pielgrzymy i Słonecznik;
- Skalny Stół;
- Biały Jar;
- Szwedzkie, Białe i Ptasie Skały;
- Krucze Skały;
- Wodospad Podgórnej w Przesiece.

Rudawski Park Krajobrazowy:

- Skalnik;
- Rudnik;
- Skalny Most;
- Sokolik Duży (schronisko PTTK "Szwajcarka")


Atrakcje turystyczne w okolicy Karpacza:


Kolorowe Jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym we wsi Wieściszowice

Kolorowe Jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym we wsi Wieściszowice

Cztery Kolorowe Jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i zielone (lub czarne) leżą na zboczu Wielkiej Kopy, w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Zabarwienie wody w tych akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk, w których się znajduje. Na początku XVIII w. powstała kopalnia pirytu, który był wydobywany i przerabiany na kwas siarkowy. Po zamknięciu kopali na początku XX wieku natura wzięła sprawy w swoje ręce wypełniając wodą stare kopalniane wyrobiska. W ten oto sposób utworzyła zjawiskowe "jeziorka". I choć tylko dwa zasługują na prawdziwe uznanie, to i tak watro przyjechać dla purpurowego :)Papugarnia Śnieżka w Miłkowie k. Karpacza

Papugarnia Śnieżka Karpacz w Miłkowie
źródło: https://papugarniasniezka.pl/

Papugarnia pozwala wszystkim miłośnikom tych tropikalnych ptaków poczuć nutkę egzotyki, nawet gdy na dworze panują mrozy. W jednym miejscu znajdziecie wiele gatunków papug, które możecie własnoręcznie nakarmić, głaskać czy nawet nosić na rękach. To bardzo fajna propozycja na spędzenie wolnego czasu z rodziną.Sztolnie Kowary w Kopalni "Liczyrzepa" w Kowarach

Sztolnie Kowary w Kopalni "Liczyrzepa" w Kowarach

W tym miejscu poznacie ciekawą historię regionu począwszy od średniowiecznych poszukiwaczy drogocennych kruszców, aż po tajną i fascynującą historię wydobycia uranu za czasów PRLu. Zobaczycie na własne oczy rudę uranu, podziemną wystawę minerałów oraz szkła uranowego, grotę laboranta, kapliczkę oraz szereg ciekawych (również multimedialnych) przystanków. Atrakcja dostosowana jest do turystów w każdym wieku, a przewodnik sprawnie potrafi zainteresować nawet najmłodszych uczestników.


Podziemna Trasa Turystyczna - Kopalnia Podgórze w Kowarach

Podziemna Trasa Turystyczna - Kopalnia Podgórze w Kowarach
źródło: www.facebook.com/kopalniapodgorze

W bliskim sąsiedztwie Kopalni "Liczyrzepa" znajdziecie drugą, niemalże bliźniaczą atrakcję. Kopalnia Podgórze, której eksploatacja trwała do 1958 roku, swoim gościom oferuje obecnie trzy różne trasy: turystyczną, ekstremalną oraz... nurkową (przeznaczoną dla wyłącznie dla nurków jaskiniowych, posiadających odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie).


Chata na Głowie / Chatka Grawitacyjna w Miłkowie

Chata na Głowie / Chatka Grawitacyjna w Miłkowie
źródło: http://chatanaglowie.eu/
W drodze do Karpacza na pewno rzucą się Wam w oczy dwie nietypowe budowle: tzw. chata na głowie oraz chatka grawitacyjna. Z pewnością gwarantują ciekawe przeżycia, a dodatkowo pozwolą Wam wykonać wiele kreatywnych fotek. Do jednego z nich wchodzimy przez okno szczytowe i spacerujemy dosłownie po suficie, drugi z kolei kręci się wokół nas aż 8 razy w ciągu minuty.


Zamek Księcia Henryka na styku miejscowości Marczyce i Sosnówka

Zamek Księcia Henryka na styku miejscowości Marczyce i Sosnówka
źródło: www.karkonosze.pl/

Na wzgórzu Grodna, najwyższym wzniesieniu Wzgórz Łomnickich, w niewielkim lesie pomiędzy Staniszowem a Marczycami, mieści się wzniesiony w 1806 roku zameczek myśliwski. Obecnie na obiekcie organizowane są liczne imprezy okolicznościowe oraz warsztaty. Dla chętnych istnieje możliwość odpłatnego wejścia na wieżę widokową, z której możemy podziwiać panoramę Karkonoszy oraz okoliczny zbiornik Sosnówka.


Góra Witosza w Staniszowie

Góra Witosza w Staniszowie
źródło: www.karkonosze.pl

Niedaleko Zamku Księcia Henryka, na wzgórzach Łomnickich w Staniszowie mieści się niewielka Góra Witosza. Jest to bardzo popularny punkt widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama Karkonoszy. Wycieczka na szczyt nie jest długa, a po drodze mijamy czekają nas dodatkowe atrakcje w postaci naturalnych grot skalnych, tj.: Skalną Komorę, Ucho Igielne i Kalny Tunel oraz Pustelnię (Jaskinia Rischmanna). Na samym szczycie znajdziecie również pozostałość cokołu pomnika Otto von Bismarcka, do którego prowadzą kamienne schody. Szlak prowadzący na górę (żółty) jest wyremontowany , odpowiednio zabezpieczony i dobrze oznakowany.


Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach
źródło: http://www.park-miniatur.com/

Kolejna spacerowa propozycja to Park Miniatur w Kowarach, w którym zobaczycie pieczołowicie odwzorowane i miniaturowe, najważniejsze zabytki i atrakcje Dolnego Śląska w skali 1:25. Szczegółowe makiety przedstawiają m.in. zamki, klasztory, pałace, jak również pasmo Karkonoszy z wiernie odtworzonymi szlakami i schroniskami. W cenie biletu do dyspozycji jest duży parking, a po parku oprowadzą Was animatorzy. Na miejscu znajduje się też kawiarnia, bistro oraz sklep z polsko-czeskimi pamiątkami.

Zobacz także:

Western City w Ściegnach

Western City w Ściegnach k. Karpacza
źródło: http://www.western.com.pl/

Western City to duży park rozrywki o tematyce dzikiego zachodu. Oferta atrakcji parku jest naprawdę bogata! Kowbojskie pokazy co godzinę, przejażdżki bryczkami, rzucanie do celu nożem, strzelanie z łuku, jazda konna czy też... dojenie krowy to tylko część z wielu atrakcji, jakich możecie spróbować w tym miejscu.


Wodospad Podgórnej w Przesiece

Wodospad Podgórnej w Przesiece
źródło: www.karkonosze.pl

Dla fanów spokojnych i malowniczych szlaków, idealnym będzie spacer do Wodospadu Podgórnej w Przesiece. To trzeci pod względem wielkości wodospad po polskiej stronie Karkonoszy - jego potrójna kaskada ma wysokość aż 10 metrów!

Zobacz także:


SPRAWDŹ POZOSTAŁE ATRAKCJE DOLNEGO ŚLĄSKA - MAPA


Dolny Śląsk posiada ogromny zasób atrakcji turystycznych. Na poniższej mapie znajdziecie dodatkowe inspiracje na wycieczki jednodniowe czy też weekendowe na Dolnym Śląsku. Do zwiedzania zarówno w dobrą pogodę, jak i w deszczową pluchę. Znajdziecie na niej atrakcje turystyczne, popularne miejsca do spaceru, zabytki oraz ważny element turystyki Dolnego Śląska, czyli turystyka górska.


Zobacz również te posty:


Komentarze

Copyright © #2plus3blog