[dolnośląskie] Kolorowe Jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym w Wieściszowicach


Na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, u podnóży Wielkiej Kopy, znajdziecie idealne miejsce na rodzinną wycieczkę - ścieżkę edukacyjną "Kolorowe Jeziorka". O wartości tej atrakcji turystycznej świadczyć może zajęte przez nią w 2011 roku wysokie, III miejsce w plebiscycie miesięcznika National Geographic Traveler - "7 nowych cudów Polski". Choć zdania na temat atrakcji są podzielone, to faktem jest, że popularność tego miejsca nie słabnie i stale przyciąga masę turystów (i to nie tylko z Polski).


Owe 'jeziorka' to tak naprawdę cztery stawy, które powstały w miejscu wyrobisk dawnych poniemieckich kopalni. Swą sławę zyskały dzięki pięknemu zabarwieniu wody wynikającemu ze składu chemicznego podłoża, w którym są zlokalizowane. 


Trzeba przyznać, że w 'odpowiednich warunkach' kolorystyka 'jeziorek' potrafi zapierać dech w piersiach. I właśnie 'odpowiednie warunki' decydują w głównej mierze o fakcie, że w internecie napotkać można zupełnie skrajne 'recenzje' tego miejsca.


Skoro mamy tu do czynienia z naturą, to z wiadomych powodów najlepszym okresem na odwiedziny atrakcji jest okres od późnej wiosny do jesieni. O ile jest ciepła i słoneczna. Wówczas mamy szansę na najlepszą ekspozycję stawów oraz piękne zdjęcia. 'Jeziorka' potrafią zmieniać swoją barwę nawet w zależności od pory dnia czy też pogody (np. kilkudniowe intensywne opady deszczu). Ponadto może okazać się, że nie zobaczycie wszystkich stawów, gdyż dwa z nich potrafią dosłownie zniknąć (okresowo wysychają)!


Do stawów prowadzi zielony szlak górski prowadzący od Wieściszowic do Wielkiej Kopy. W 2014 roku zorganizowano w tym miejscu ścieżkę edukacyjną "Kolorowe Jeziorka", której długość wynosi ok 3,6 km w obie strony, a jej przejście zajmuje ok 2-3 h (uwzględniając czas na spokojne zwiedzanie terenu wokół stawów). Różnica wzniesień od pierwszego do ostatniego 'jeziorka' wynosi 200 m, a szlak miejscami wiedzie przez męczące podejścia, zwłaszcza w upalny dzień. Na szczęście ścieżka głównie prowadzi przez las. Warto więc mieć na uwadze fakt, że choć wycieczka nie jest wymagająca, to jednak czeka nas wspinaczka, a nie tylko spacer po płaskim terenie. Poniżej udostępniamy dla Was mapkę do ściągnięcia.


Ścieżka dydaktyczna jest dobrze opisana od samego wejścia przy parkingu, a podczas jej zwiedzania możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o specyfice ukształtowania terenu wokół stawów, zjawiskach przyrodniczych oraz ciekawostek, dzięki postawionym na jej trakcie tablicom informacyjnym.


Stawy znajdują się na różnych wysokościach i mają różną specyfikę:
  • Żółte Jeziorko (uwaga - okresowo wysychające) leży na wysokości ok. 555 m n.p.m. Niestety może wydarzyć się sytuacja, że w miejscu 'jeziorka' napotkacie jedynie małą kałużę. To najmłodszy akwen, który wolno powstawał z deszczówki spływającej z górskich stoków, a którego jeszcze 20 lat temu w ogóle nie było;
  • Purpurowe Jeziorko leży tuż obok, na wysokości ok. 560 m n.p.m. Od Żółtego Jeziorka dzieli je kilkunastometrowy pas skałek z jaskinią. W naszej ocenie najbardziej imponujące i urzekające swą kolorystyką. Jego barwa pochodzi głównie od związków żelaza oraz roztworu kwasu siarkowego, co zresztą można odczuć;
  • Błękitne Jeziorko (zwane też Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym) leży na 635 m n.p.m., kolejne po Purpurowym, które potrafi urzec kolorystyką, a barwę swą zawdzięcza m.in. od związków miedzi. Jego woda jest klarowna i bardzo podatna na warunki pogodowe, często więc potrafi przybierać różne odcienie;
  • Zielone Jeziorko (zwane też Czarnym, gdyż potrafi przybrać intensywnie grafitowy kolor) leżące na końcu szlaku, czyli na wysokości ok. 735 m n.p.m., to najmniejszy stawek, który pojawia się niezwykle rzadko, zazwyczaj po bardzo intensywnych opadach deszczu. Potem również okresowo wysycha i potrafi zniknąć nawet na kilka lat.


Opisywana przez nas atrakcja jest czynna całą dobę, a wstęp do niej nieodpłatny. Jedyną opłatą, którą ponosimy to parking, który jest przy samym wejściu do parku krajobrazowego. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się również pole namiotowe/campingowe z niezbędnymi udogodnieniami. Samych parkingów jest sporo, bo aż pięć (tych autoryzowanych, z logo), do tego strzeżonych i monitorowanych przez obsługę. Najlepiej dojechać na parking przy samym wejściu na teren Kolorowych Jeziorek. W przypadku braku wolnych miejsc obsługa pokieruje Was w odpowiednie miejsce.Ciekawą opcją jest również odpłatna usługa oprowadzenia po atrakcji przez wykwalifikowanego przewodnika sudeckiego, który przybliży Wam historię tego miejsca i oprowadzi po ścieżce dydaktycznej. Więcej informacji uzyskacie na stronie internetowej, której link znajdziecie pod wpisem.

Warto wspomnieć, że na ścieżce, tuż przy zejściu do Purpurowego Jeziorka, znajduje się punkt gastronomiczny oraz stragan z pamiątkami i rękodziełem. 


#Podsumowanie


Znajdujące się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego Kolorowe Jeziorka to z pewnością atrakcja, którą koniecznie trzeba odwiedzić, gdy będziecie w Sudetach. To świetny pomysł na całodniową, plenerową wycieczkę, nawet pomimo faktu, iż na miejscu okazać się może, że połowa akwenów wyschła. Ścieżka dydaktyczna bowiem potrafi urzec swym różnorodnym krajobrazem i może być również miłym przystankiem przy zdobywaniu Wielkiej Kopy.


#Dojazd


#Linki


 

 #Galeria 

Komentarze

Copyright © #2plus3blog