[dolnośląskie] Atrakcje turystyczne: Świeradów-Zdrój i okolice

Gdzie się wybrać, gdy zwiedzacie Świeradów-Zdrój całą rodzinką? Zapraszamy do naszego subiektywnego spisu najlepszych rodzinnych atrakcji.

Świeradów-Zdrój to niewielka acz sławna miejscowość uzdrowiskowa w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Malowniczo położona w Górach Izerskich, w dolinie rzeki Kwisy, w Sudetach Zachodnich. Z roku na rok rośnie ilość atrakcji turystycznych w samym Świeradowie-Zdroju, jak również i w jego najbliżej okolicy. Co ciekawego zatem wybrać, gdy zwiedzacie Świeradów-Zdrój całą rodzinką? Zapraszamy do naszego subiektywnego spisu najlepszych rodzinnych atrakcji tego pięknego uzdrowiska, położonego w sercu Gór Izerskich, jak również w jego najbliższej okolicy.

Spis treści:

Atrakcje turystyczne Świeradowa-Zdrój:


Atrakcje turystyczne w okolicy Świeradowa-Zdroju:

Atrakcje turystyczne Świeradowa-Zdrój:


Wieża Widokowa SKY WALK Świeradów-Zdrój

Wieża Widokowa SKY WALK Świeradów-Zdrój

Jedna z najbardziej wyczekiwanych przez nas atrakcji turystycznych i największa obecnie w Świeradowie-Zdroju musiała zostać uwzględniona w naszym zestawieniu na pierwszym miejscu! Chętnie oblegana przez tłumy turystów poszukujących mocnych wrażeń, druga tego typu atrakcja w Polsce (po Krynicy Zdrój), dzierży palmę pierwszeństwa pod względem liczb. Ogromna, 62-metrowa konstrukcja oferuje swoim gościom łagodny spacer w towarzystwie pięknych widoków po kładce o długości 850 metrów. Dla urozmaicenia wycieczki droga na szczyt oferuje dodatkowe atrakcje, takie jak: specjalne tunele linowe (tzw. 'pajęcza sieć') czy też specjalne punkty widokowe na okolicę. Na jej szczycie będziecie mogli przetestować swą odwagę na siatce o kształcie kropli wody, zawieszonej ok 60-metrów nad ziemią (tzw. 'kropla'). Gdybyście czuli jeszcze potrzebę przypływu adrenaliny to możecie przejść się po szklanym pomoście, który z pewnością Wam jej dostarczy. A na sam koniec polecamy zwieńczyć zwiedzanie za pomocą 105-metrowej zjeżdżalni.

Zobacz także:

Czarci Młyn - Muzeum Chleba w Świeradowie-Zdroju

Czarci Młyn - Muzeum Chleba w Świeradowie-Zdroju


Czarci Młyn to Muzeum Chleba i tzw. skansen produkcyjny, w którym to goście mogą uczestniczyć w warsztatach produkcji pieczywa oraz wyrobu masła wg dawnych receptur oraz technik. Podczas zwiedzania poznacie jego historię i związane z nim legendy. Znajduje się tu między innymi 100-letni piec chlebowy (w którym okazyjnie dalej piecze się chleb), mnóstwo oryginalnych maszyn młyńskich oraz replika 6-metrowego koła wodnego.

Zobacz także:

Centrum Edukacji Ekologicznej Izerska Łąka

Centrum Edukacji Ekologicznej Izerska Łąka

Centrum Edukacji Ekologicznej "Izerska Łąka" to budynek, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Czarciego Młyna, więc warto zaplanować odwiedziny obu tych atrakcji jednego dnia. Prowadzone są tutaj bardzo ciekawe prezentacje oraz warsztaty przy użyciu nowoczesnych narzędzi multimedialnych. Zajęcia trwają zazwyczaj ok godziny i są bardzo różnorodne, należy wcześniej zarezerwować swój udział. Osobiście udało nam się obejrzeć bardzo ciekawy film w salce kinowej dotyczący problemu zanieczyszczenia światłem jak również podejrzeć z bliska życie pszczelej rodziny, dzięki ukrytym w ulach systemie mikrokamer.

Zobacz także:


Stacja Kultury - makieta kolejowa w Świeradowie-Zdroju

Stacja Kultury - makieta kolejowa w Świeradowie-Zdroju

Stacji Kultury mieści się w wyremontowanym budynku dawnego dworca kolejowego. Jego największą atrakcją jest ruchoma makieta, która odwzorowuje oryginalne fragmenty starych linii kolejowych oraz zabytkowa lokomotywa parowa Tp4-217 ustawiona przed budynkiem. W tym miejscu organizowane są przeróżne zajęcia, warsztaty, występy i koncerty, więc przed wizytą warto zapoznać się z harmonogramem imprez dostępnych na stronie internetowej.

Zobacz także:

Dom Zdrojowy, Hala Specerowa oraz Muzeum Zdrojowe w Świeradowie-Zdroju

Hala Specerowa w Świeradowie-Zdroju

Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju to prawdziwa perełka architektoniczna. Zwłaszcza jego część zwana Halą Spacerową (najdłuższa na Dolnym Śląsku), która mierzy 80 metrów. Na zewnątrz znajduje się ciekawy taras spacerowy o długości 160 metrów. W piwnicach Domu Zdrojowego znajdziecie Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego z ekspozycją przedstawiającą historię uzdrowiska oraz początków wykorzystywania tutejszych źródeł. Kustosz oprowadzi Was zarówno po muzeum jak i górującej nad Parkiem Zdrojowym 46-metrowej wieży widokowej z zegarem.

Zobacz także:


Park Zdrojowy, źródełka wód mineralnych oraz deptak uzdrowiskowy w Świeradowie-Zdroju

https://www.swieradow.pl/
źródło: https://www.swieradow.pl/

Zwiedzanie zrewitalizowanego kompleksu Parku Zdrojowego to opcja na spokojne spędzenie czasu wolnego, gdy chcemy odpocząć od bardziej intensywnych rozrywek czy też zwiedzaniu górskich szlaków. Piękne alejki, strumień wodny, stawy zachęcają do spaceru. Na ul. Zdrojowej znajdziecie również trzy źródła wody mineralnej, którą można (a nawet trzeba, skoro już jesteście w uzdrowisku) spróbować. Jej zwieńczeniem jest odnowiony deptak, w którym to znajdziecie liczne kawiarenki, butiki oraz sklepy.


Pracownia Piernikowa Isabell w Świeradowie-Zdroju

http://pracowniapiernikowa.pl/
źródło: http://pracowniapiernikowa.pl/

Pracownia Piernikowa Isabell oferuje swoim gościom warsztaty z wypieków i ozdabiania pierników czy też tworzenia artystycznego mydełko lub świeczki. Na miejscu funkcjonuje również sklepik, w którym można kupić produkowane przy pomocy autorskiej receptury Pierniki Izerskie, piwa kraftowe (piernikowe), a także mydełka oraz przeróżne pamiątki. Pamiętajcie o koniecznej rezerwacji miejsc na warsztaty.

Zobacz także:


Pracownia Ceramiczna ceraMonic w Świeradowie-Zdroju

ttps://www.facebook.com/ceraMonic/
źródło: https://www.facebook.com/ceraMonic/
Kolejna propozycja na ciekawe spędzanie czasu w Świeradowie-Zdroju to z pewnością Pracownia Ceramiczna ceraMonic. Pracownia specjalizuje się w organizowaniu warsztatów w wytwarzaniu przeróżnych prac z gliny, toczenia na kole garncarskim, modelowania w bryle, jak również zdobienia ceramiki za pomocą różnych technik. Na miejscu oczywiście znajdziecie też sklepik z rzemieślniczymi wyrobami. Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsca.

Zobacz także:

Kolej gondolowa w Świeradowie-Zdroju

źródło: https://skisun.pl/uslugi/gondola/

Całoroczna kolej gondolowa w Świeradowie-Zdroju to jedna z największych atrakcji tego miasta. W sezonie zimowym, między stacjami oferuje 2500 m oświetlonej nartostrady, poza sezonem służy turystom pieszym i rowerowym.  Na górnej stacji znajdziecie apartamenty, sportowy sklep, restaurację, szkółkę narciarską, wypożyczalnie sprzętu oraz 700-metrowy tor saneczkowy. To też doskonała baza wypadowa na izerskie szlaki. Jeśli przyjedziecie tutaj samochodem, to pamiętajcie, że przy dolnej stacji znajdziecie również Izerski Punkt Antygrawitacyjny, w tym miejscu zatrzymany samochód zaczyna wjeżdżać sam pod górkę!

Zagroda Alpakoterapii w Świeradowie-Zdroju

https://zagrodaalpakoterapii.pl/
źródło: https://zagrodaalpakoterapii.pl/

Zagroda Alpakoterapii to miejsce, w którym możecie podziwiać, przytulać, głaskać, karmić i obcować z tymi przyjaznymi zwierzętami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować sobie spacer z alpakami po lesie czy też imprezę okolicznościową z ich udziałem. Funkcjonuje tu również pensjonat oraz prowadzone są tytułowe alpakoterapie. Pamiętajcie o wcześniejszej rezerwacji!

Zobacz także:


Single tracks w Świeradowie-Zdroju

https://single-track.eu/
źródło: https://single-track.eu/

Single Tracki to prawdziwy kompleks naturalnych, jednokierunkowych ścieżek rowerowych w Świeradowie-Zdroju oraz czeskim Novym Mescie pod Smrk. Tras jest 14, posiadają cztery stopnie trudności, o łącznej długości ok 80 km. Idealne miejsce dla aktywnych.

Zobacz także:


Rzeka Kwisa i Wodospad Kwisy w Świeradowie-Zdroju

https://www.swieradow.pl/atrakcje/wodospad-kwisy
źródło: https://www.swieradow.pl/atrakcje/wodospad-kwisy

W gorące dni niejednokrotnie szukaliśmy miejsc, w których mogliśmy się ochłodzić. Przepływająca przez Świeradów-Zdrój rzeka Kwisa idealnie się do tego nadawała, można było znaleźć miejsca płytkie, z ławeczką przy brzegu (np. za Świerkową Karczmą w stronę Szklarskiej Poręby). Innym, wyjątkowym tego typu miejscem była malownicza kaskada tej rzeki, tzw. Wodospad Kwisy. 

Aquapark Interferie w Świeradowie-Zdroju

https://www.interferie.pl/
źródło: https://www.interferie.pl/

Idealne miejsce na odpoczynek i dobrą zabawę to niewątpliwie Aquapark w Świeradowie-Zdroju. Czynny codziennie kompleks oferuje dla swoich gości m.in. basen rekreacyjny, huśtawkę wodną, dysze z masażem, zjeżdżalnię pontonową, gejzery, basen solankowy, salę fitness oraz sportową.

Zobacz także:

Izery Trzech Żywiołów w Świeradowie-Zdroju

https://www.swieradow.pl/atrakcje/izery-trzech-zywiolow
źródło: https://www.swieradow.pl/atrakcje/izery-trzech-zywiolow

Udostępniony do zwiedzania od 15 kwietnia do 15 listopada ogród dydaktyczny należy do Nadleśnictwa Świeradów.  Powstał z myślą przybliżenia wszystkim odwiedzającym podstawowych ekosystemów, które napotkamy w Górach Izerskich - zwłaszcza często tam spotykanych torfowisk. W siedzibie nadleśnictwa oraz na ich stronie internetowej udostępniony jest specjalny quest (edukacyjna gra terenowa), który urozmaici Wam spacer i pozwoli zdobyć wiedzę o Izerskich lasach.

Zobacz także:


Górskie szlaki w Świeradowie-Zdroju

http://schroniskonastoguizerskim.pl/
źródło: http://schroniskonastoguizerskim.pl/

Świeradów-Zdrój leży u stóp malowniczych Gór Izerskich, w których znajdziecie mnóstwo widokowych szlaków, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Przy planowaniu górskich wycieczek musicie wziąć pod uwagę takie kultowe miejsca jak:

  • Hala Izerska, Izerski Park Ciemnego Nieba, Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery oraz Chatka Górzystów;
  • Stóg Izerski wraz ze Schroniskiem PTTK Na Stogu Izerskim (można dostać się tu łatwo kolejką gondolową);
  • Smrek na granicy polsko-czeskiej z wieżą widokową;
  • Wieża na Czerniawskiej Kopie;
  • Zajęcznik ze ścieżką edukacyjną.

Atrakcje turystyczne w okolicy Świeradowa-Zdroju


Szklana Kuźnia w Wolimierzu

Szklana Kuźnia w Wolimierzu

Nieustanne poszukiwania perełek wśród dziecięcych/rodzinnych atrakcji na Dolnym Śląsku przywiodły nas do Wolimierza, gdzie udało nam się trafić na bardzo ciekawe warsztaty z tworzenia szklanych ozdób. Wykonywaliśmy je z zastosowaniem wcześniej przygotowanego (uprzednio wypalonego) szkła. Była cała masa dobrej zabawy połączonej z bardzo przyjemną atmosferą! Gdzie? W Szklanej Kuźni, która jest autorską pracownią szkła artystycznego, galerią szkła i mini muzeum jednocześnie. Tworzenie w tym miejscu szklanych cudów to tak naprawdę jedna z wielu ciekawych opcji różnego rodzaju warsztatów dla grup i osób indywidualnych (wszystko do ustalenia przed spotkaniem).

Zobacz także:

Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu

https://www.lck.org.pl/
źródło: https://www.lck.org.pl/

Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu, jak sama nazwa wskazuje, poświęcone jest kultowej komediowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego, tj. "Sami Swoi", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć". Lokalizacja muzeum nie jest przypadkowa, bowiem Lubomierski Rynek kilkakrotnie pojawiał się w pierwszej części trylogii. W muzeum zobaczyć można wiele pamiątek i rekwizytów, które brały udział przy tworzeniu tej kultowej komedii.


Zobacz także:


Stara Kuźnia w Przecznicy

http://www.izerskipotok.pl/index.html
źródło: http://www.izerskipotok.pl/index.html

Budynek Starej Kuźni zlokalizowany jest na terenie Agroturystyki "Izerski Potok". To miejsce sprzedaży lokalnych produktów i rękodzieła, ale przede wszystkim prowadzone są tam różnego rodzaju warsztaty rękodzieła, tj. warsztaty ceramiczne, toczenia na kole garncarskim, decoupage czy też tworzenia mydła. Pełną ofertę znajdziecie na stronie internetowej Izerskiego Potoku.

Zobacz także:

Zamek Czocha w Leśnej

Zamek Czocha w Leśnej

XIII-wieczny Zamek Czocha znajduje się w okolicy miasteczka Leśna, króluje nad malowniczym jeziorem Leśniańskim, w dolinie rzeki Kwisy. To chyba najbardziej tajemnicza tego typu budowla na Dolnym Śląsku, która do dnia dzisiejszego nie została zbadana jeszcze do końca. Niegdyś warownia obronna z pogranicza polsko-czeskiego, dziś piękny ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy. Każdego dnia na gości czekają przewodnicy, którzy oprowadzają chętnych po historycznych komnatach, które licznie połączone są ukrytymi przejściami. Zamek Czocha został okrzyknięty polskim Hogwartem ze względu na organizowane w tym obiekcie światowej sławy LARP-y, Letnią Szkołę Magii czy warsztaty magiczne dla szkół. Tuż przy zamku znajduje się mała przystań, z której odbywają się komercyjne rejsy po jeziorze Leśniańskim.

Zobacz także:


Zapora Leśniańska w Leśnej

Zapora Leśniańska w Leśnej

Jeśli zdecydowaliście się na wizytę w Zamku Czocha to warto zobaczyć również Zaporę Leśniańską. To najstarsza zapora oraz elektrownia wodna w Polsce, malowniczo położona w dolinie Kwisy. Obiekt ma 45 m wysokości, z czego 36 m ponad poziom terenu. Długość korony zapory, po której warto odbyć spacer, to imponujące 130 m przy szerokości 8 m. Warto zostawić samochód na bezpłatnym parkingu przy restauracji Zielony Piec i zejść poniżej, do tzw. Doliny Pereł, by odbyć spacer wzdłuż rzeki Kwisy do samej elektrowni wodnej, a następnie wejść na zaporę. Prowadzi do niej kilka ścieżek spacerowych, opisanych na tablicach informacyjnych, dzięki którym na pewno się nie zgubicie. Niedaleko tamy znajduje się Camping Plaża Czocha, gdzie możecie odpocząć i wykąpać się przy jeziorze, a nawet zjeść posiłek w punkcie gastronomicznym.


Hodowla Alpak "Alpaki z Proszówki" w Gryfowie Śląskim

Hodowla Alpak "Alpaki z Proszówki" w Gryfowie Śląskim

Hodowla "Alpaki z Proszówki" nastawiona jest na przerób oraz przetwórstwo wełny. W ich sklepie (również internetowym) możecie zaopatrzyć się w przeróżne wyroby wełniane, takie jak: kołdry, poduszki, czapki, szaliki, mitenki, maskotki, chusty, itp. Ponadto hodowla prowadzi również stacjonarne zajęcia z tymi przesympatycznymi zwierzętami, takie jak: spacery, alpakoterapię, organizację eventów (śluby, urodziny, sesje zdjęciowe).

Zobacz także:


Stara Wieża Ciśnień - wieża widokowa w Mirsku

https://podziemna-wieza.pl/
źródło: https://podziemna-wieza.pl/

Wieża widokowa w Mirsku powstała w starej wieży ciśnień, zbudowanej w XIX wieku, a udostępniona została po przebudowie w 2014 roku. Jej całkowita wysokość to 37,5 metra, a w ramach przebudowy, w miejscu zbiornika wodnego zbudowano taras widokowy z 360-stopniową panoramą, do której prowadzi 157 stopni. Na podziwianie widoków należy przeznaczyć około 25-35 minut. 

Zobacz także:

Podziemna trasa turystyczna "Kopalnia św. Jan" w Krobicy

https://podziemna-wieza.pl/
źródło: https://podziemna-wieza.pl/
Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej w Krobicy dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich odbywa się w sali ekspozycyjnej, w której obejrzeć można ciekawe eksponaty w postaci minerałów, a przewodnik skupia się na przekazaniu historii regionalnego górnictwa. Kolejna część zwiedzania to zwiedzanie ciasnych korytarzy kopalni w niewielkich grupach.
Zobacz także:


SPRAWDŹ POZOSTAŁE ATRAKCJE DOLNEGO ŚLĄSKA - MAPA


Dolny Śląsk posiada ogromny zasób atrakcji turystycznych. Na poniższej mapie znajdziecie dodatkowe inspiracje na wycieczki jednodniowe czy też weekendowe na Dolnym Śląsku. Do zwiedzania zarówno w dobrą pogodę, jak i w deszczową pluchę. Znajdziecie na niej atrakcje turystyczne, popularne miejsca do spaceru, zabytki oraz ważny element turystyki Dolnego Śląska, czyli turystyka górska.

Niektóre z atrakcji na poniższej mapie zostały dokładnie opisane na naszym blogu. Sprawdź zatem nasze: propozycje na rodzinne atrakcje turystyczne Dolnego Śląska i wyszukaj na liście interesujące Cię województwo. 

Zobacz również te posty:


najlepsze atrakcje turystyczne Dolnego Śląska 2023, pomysły na rodzinne wycieczki dolnośląskie 2023, najciekawsze atrakcje Dolnego Śląska 2023, najlepsze atrakcje rodzinne na Dolnym Śląsku, najlepsze atrakcje dla dzieci na Dolnym Śląsku 2023, Dolnośląskie dla dzieci, Dolny Śląsk dla rodzin, co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku, podróże po Dolnym Śląsku, najciekawsze miejsca w Polsce, z dzieckiem po Polsce, podróże po Polsce, najciekawsze miejsca na Dolnym Śląsku, podróże po dolnośląskim, najlepsze miejsca na plener w Polsce 2023, Dolnośląskie dla rodziny, aktywnie na Dolnym Śląsku, aktywnie w dolnośląskim, co zwiedzać na Dolnym Śląsku, co zwiedzać w dolnośląskim, Świeradów-Zdrój dla dzieci, Sky Walk Świeradów parking, Świeradów Zdrój dla dzieci, Świeradów Zdrój atrakcje turystyczne 2023.

Komentarze

Copyright © #2plus3blog