[dolnośląskie] #szlakami na Samotnię


Chyba każdy zgodzi się z twierdzeniem, że Sudety obfite są w wiele widokowych i stosunkowo łatwych do przejścia szlaków. Jednym z naszych ulubionych, który łączy obie wymienione wyżej cechy jest szlak prowadzący do jednego z najstarszych schronisk w Karkonoszach - Samotni. Jednocześnie zapewni wiele cudownych widoków z głównego grzbietu Karkonoszy na polodowcowe kotły i ich imponujące jeziora.

Charakterystyka trasy:

Trasa: Rozdroże Łomnickie - Pod Polaną w Karkonoszach - Polana w Karkonoszach - Kocioł Wielkiego Stawu - Równia pod Śnieżką - Spalona Strażnica - Schronisko PTTK Strzecha Akademicka - schronisko PTTK Samotnia - Polana w Karkonoszach - Rozdroże Łomnickie (alternatywnie możemy zacząć i skończyć niebieskim szlakiem przy Świątyni Wang).

Typ: pętla

Najwyższy punkt: Spalona Strażnica - 1430 m n.p.m.

Region: Sudety / Karkonosze

Dystans wg mapy: 12,8 km

Szacowany czas wg mapy: 4 h 25 min (przelicznik przejścia z małymi dziećmi x1,5, czyli z przerwami można liczyć ok 6 h 20 min)

Wielki parking (płatny) znajdziecie wzdłuż ulicy Olimpijskiej, przy samej granicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Pamiętajcie, aby zameldować się tam odpowiednio wcześnie, gdyż szlaki t prowadzą m.in. na Śnieżkę i w związku z tym są naprawdę mocno oblegane przez turystów.

Trasę rozpoczynamy szlakiem zielonym (Rozdroże Łomnickie), którego wejście mieści się pomiędzy Dzikim Wodospadem a Miejscem Anomalii Grawitacyjnej, i o którego wchodzi się prosto z ulicy Strażackiej. Przed nami ok 300 m przewyższenia i niecałe 2 km drogi, która stale prowadzi pod górę, ale nie jest mocno męcząca.
Kolejnym charakterystycznym punktem jest zbieg naszego zielonego szlaku z niebieskim na Polanie w Karkonoszach. To idealny punkt na odpoczynek, w okolicy znajdziecie sporo miejsc siedzących, polanki a nawet toalety. Podróż kontynuujemy zielonym szlakiem, następne 2 km pod górę, aż do tarasu widokowego na polodowcowy Kocioł Wielkiego Stawu.

Jego skaliste i strome ściany są wysokie na ok 200 m, a dno wypełnia Wielki Staw (na wysokości 1225 m n.p.m.), który jest największym polodowcowym jeziorem w Karkonoszach. Rejon wokół stawu jest ściśle chroniony i objęty zakazem wstępu, więc to jedyne miejsce, z którego legalnie można go podziwiać. A w liczbach przedstawia się następująco: powierzchnia 8,3 ha, maksymalna głębokość 24,4 m, długość linii brzegowej wynosi 1,54 km. Maksymalna zanotowana temperatura wody to 14 stopni Celsjusza. Dla porównania Morskie Oko w Tatrach ma powierzchnię 34,93 ha i maksymalna głębokość to niecałe 52 m.

Od tego miejsca zmieniamy szlak na czerwony. Z pewnością wielu ucieszy fakt, że nie dość, że widoki stąd są naprawdę niesamowite, to od tego miejsca praktycznie kończy się nasza wspinaczka. Do następnego rozdroża przewyższenia są niewielkie (niecałe 30m), a następnie czeka nas już tylko ścieżka prowadząca w dół.
Kontynuujemy naszą wędrówkę przez kolejne 2,5 km czerwonym szlakiem do Równi pod Śnieżką, a następnie do Spalonej Strażnicy, która jest rozdrożem głównego grzbietu Karkonoszy i zarazem najwyższym punktem naszej wycieczki (1430 m n.p.m.). Zanim jednak do niego dojdziemy po drodze będziemy mieli okazję nacieszyć się widokami na Kocioł Małego Stawu ze schroniskiem Samotnia, dojrzymy również schronisko Strzacha Akademicka, a w tle Śnieżkę z jej charakterystyczną stacją meteorologiczną.

Na skrzyżowaniu szlaków na Spalonej Strażnicy zmieniamy szlak na niebieski i schodzimy w stronę pierwszego na naszej drodze schroniska PTTK - Strzechy Akademickiej. Jest ono uważane za najstarsze i drugie co do wielkości schronisko w Karkonoszach. Jego nazwa pochodzi z czasów powojennych (II WŚ), gdy prowadzone było przez studentów krakowskich uczelni wyższych. Dd 1957 roku Strzecha Akademicka przeszła na własność PTTK. Malowniczo położone na Hali Złotówka, z którego rozpościera się widok na Kotlinę Jeleniogórską i Pogórze Karkonoskie.
Co ciekawe - zaledwie 10 minut i 700m drogi prowadzącej niebieskim szlakiem w stronę Kotła Małego Stawu mieści się cel naszej podróży - Samotnia. Jest uznawane za jedno z najstarszych w Polsce schronisk, a na jego stronie internetowej znajdziecie informacje, że pierwsze wzmianki o tym miejscu datowane są na 1670 r.! Polecamy zapoznać się z jego ciekawą historią, link tradycyjnie znajdziecie pod wpisem.

Otoczenie schroniska jest niesamowicie malownicze i wręcz romantyczne. Okalające go ściany Kotła Małego Stawu są wysokie na ok 200 m i z tej perspektywy robią niesamowite wrażenie. Dodatkowo wybudowane zostało w bezpośrednim sąsiedztwie polodowcowego jeziora - Małego Stawu. Taka konfiguracja często nazywana jest 'Małym Morskim Okiem' w Sudetach. Jego powierzchnia wynosi 2,88 ha, maksymalna głębokość 7,3 m i maksymalna temperatura w granicach 14 stopni Celsjusza. W tym miejscu warto się zatrzymać, spożyć jakiś posiłek i pokontemplować w pięknych okolicznościach przyrody.
Niebieski szlak doprowadzi nas z powrotem do Polany w Karkonoszach, czyli miejsca, z którego zataczaliśmy pętlę. Wracamy po punktu Pod Polaną w Karkonoszach, skąd możemy wrócić zielonym szlakiem z powrotem do Rozdroża Łomnickiego i na parking. Jeśli wybraliście wejście niebieskim szlakiem ze Świątyni Wang, to oczywiście kontynuujecie drogę szlakiem niebieskim. Szlak od kościoła do samej Polany KPN prowadzi drogą brukowaną.

My w ostatniej chwili zmieniliśmy zdanie i nie wracaliśmy zielonym szlakiem, z którego zaczęliśmy naszą wędrówkę, ponieważ chcieliśmy sprawdzić jak wygląda szlak od/do Świątyni Wang. Z pewnością warto zacząć lub wrócić tym szlakiem jeśli w planach macie obiadokolację w lokalu. Obok kościoła i wzdłuż ulicy Karkonoskiej znajdziecie bowiem kilka punktów gastronomicznych i sklep spożywczy. Korzystaliśmy dwukrotnie usług z okolicznych lokali gastronomicznych i z czystym sumieniem możemy je polecić.#PRZYDATNE LINKI

  • Ścieżka przyrodnicza wokół Kotłów Małego i Wielkiego Stawu =>TUTAJ<= 
  • Strona Schroniska Strzecha Akademicka =>TUTAJ<= 
  • Strona Schroniska Samotnia =>TUTAJ<= 

#SPRAWDŹ ATRAKCJE W OKOLICY

#WSPARCIE

Drogi Czytelniku, jeśli nasz wpis zainspirował Cię do podróży, to rozważ proszę e-napiwek na dalszy rozwój naszego bloga. Z góry dziękujemy i życzymy udanej wycieczki!

#GALERIA (kliknij, aby powiększyć)Komentarze

Copyright © #2plus3blog