[dolnośląskie] wizyta w Karkonoskich Tajemnicach w Karpaczu


Jak to w górach bywa, pogoda nie zawsze dopisuje. Ale to też idealny moment, aby dać odpocząć nogom, zejść ze szlaków i sprawdzić lokalne atrakcje. Na pierwszy ogień odwiedziliśmy wysoko notowany na naszej karpaczańskiej liście 'must see' - zwycięzca konkursu National Geographic: "7 Nowych Cudów Polskich".


Karkonoskie Tajemnice, bo o nich ten wpis, powstały w 2011 roku. To multimedialne i interaktywne muzeum, którego to motywem przewodnim są najciekawsze baśnie i przekazy ludowe świata Karkonoszy oraz legendarna postać ich władcy, czyli Ducha Gór. 


Nas przede wszystkim zaciekawiła już sama inicjatywa i świetny pomysł na utworzenie tak klimatycznej ekspozycji u podnóży Śnieżki. Wszak Karkonosze słyną wielu bardzo ciekawych z legend i z pewnością zasłużyły sobie na taki 'pomnik'. 


Co ciekawe, według doniesień na stronie, muzeum wybudowano w miejscu odkrycia wiekowego artefaktu, nazwanego kosturem Ducha Gór. Przedmiot ten wykopany został w 2011 roku podczas prac budowlanych w Karpaczu i wywołał niemałe poruszenie wśród lokalnej społeczności. Aktualnie oryginalny eksponat zasilił zbiory Muzeum Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, a duplikat możecie obejrzeć właśnie w opisywanym przez nas muzeum.


Ekspozycja Karkonoskich Tajemnic zlokalizowana jest w podziemiach budynku, co w towarzystwie ciekawej aranżacji, budowaniu klimatu za pomocą świateł, dźwięków i technikom multimedialnym potęguje wrażenie tajemniczego i magicznego świata karkonoskich legend. 


Ze względu na wielkość muzeum, jego budowę i charakter zwiedzania, a także spore ilości chętnych, przy zakupie biletów ustalamy godzinę naszego wejścia do podziemi. Goście wpuszczani są z przerwami, a ekspozycję zwiedzamy zatrzymując się przy kilkunastu różnorodnie zaaranżowanych przystankach.


Podczas naszej wędrówki poznajemy przeszło dwanaście (ciekawych) opowieści dotyczących Karkonoszy i ich legendarnych postaci. Są to zazwyczaj miejsca, przy których oglądamy i słuchamy zaaranżowane sceny okraszone multimedialnymi efektami wywołanymi po wciśnięciu odpowiedniego przycisku.


Znajdziemy też, wydawałoby się, tradycyjne gabloty, przy których podwieszone są telefony. W ich słuchawkach możemy wysłuchać karkonoskich legend, których dotyczą scenki przedstawione za szybą. 


W podziemiach znajdziecie też kilka zadań do wykonania na interesujących artefaktach. Możecie zagrać na harfie z magicznymi (niewidocznymi) strunami, spróbować okiełznać machinę do poszukiwania korzenia mandragory czy też ...wywoływać burzę! Szczegółów nie zdradzamy, by nie zepsuć zabawy.


Dużą popularnością cieszą się wielkie dotykowe panele, na których zagramy w multimedialne gry. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć własną wersję samego Ducha Gór, który to przecież może przybierać różnorodne postacie. A jako, że bogactwo flory Karkonoszy spowodowały, że Karpacz zasiedlany został przez wielu zielarzy, także i my mamy możliwość stworzenia własnego eliksiru.


Na wizytę w muzeum trzeba poświęcić ok godziny czasu, w zależności od tego ile czasu zabierze naszym pociechom zabawa przy interaktywnych stacjach. Warto zwrócić w tym momencie uwagę na fakt, iż mniejsze dzieci mogą bać się wszechobecnej ciemności połączonej z dynamicznymi, czasem stroboskopowymi światłami oraz mrocznym klimatem podziemi.


Wizyta w Karkonoskich Tajemnicach zachęciła nas również do poznania i sprawdzenia miejsc związanych z postacią Ducha Gór, którego symboli w Karkonoszach jest wiele. Dla przykładu: odwiedziny kaplicy na Śnieżce czy też poszukiwanie symbolicznego grobu Liczyrzepy w Szklarskiej Porębie. Gdyby nie wizyta w muzeum - pewnie nie zainteresowali byśmy się w ogóle tym tematem. A dzięki niemu dzieci miały dodatkową motywację na szlaku! 

Podsumowanie


Karkonoskie Tajemnice to niezwykle tajemnicze i klimatyczne muzeum w Karpaczu. Jego interaktywna i multimedialna ekspozycja w wyjątkowy sposób przenosi nas w świat najciekawszych baśni i legend świata Karkonoszy oraz ich władcy - Ducha Gór. To miejsce to również wielokrotnie nagradzane w różnych plebiscytach i popularna wśród rodzin z dziećmi atrakcja Karkonoszy! Jeśli jesteście w Karpaczu lub jego okolicach - koniecznie znajdźcie czas na odwiedziny.

Czas:


Jak zostało to już wcześniej wspomniane w tekście - zwiedzanie zajmuje około godziny czasu.

Dojazd:
Parking:

Muzeum nie posiada własnych miejsc parkingowych.

Bilety:

Bilety kupujemy stacjonarnie, w sklepiku muzeum.

Linki:

Galeria (kliknij aby powiększyć):
Komentarze

 1. Super artykuł i zdjęcia :) Właśnie przeglądam noclegi w Karpaczu i szukam atrakcji, które warto zobaczyć. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za miłe słowa i zapraszamy do przeczytania wpisów z innymi trakcjami Karpacza i okolic za pomocą menu 'regiony' :)

   Usuń
 2. Nie znałam wcześniej tego muzeum, a wydaje się naprawdę fajną atrakcją. :) Dzięki za wpis!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała przyjemność po naszej stronie! Zapraszamy do obserwowania naszego bloga :) Pozdrawiamy!

   Usuń

Prześlij komentarz

Copyright © #2plus3blog