[dolnośląskie] Atrakcje turystyczne: Szklarska Poręba i okolice

Szklarska Poręba to bardzo popularna i pięknie położona miejscowość turystyczna na Dolnym Śląsku. Sprawdź atrakcje Szklarskiej Poręby w naszym spisie!

Szklarska Poręba to bardzo popularna i pięknie położona miejscowość turystyczna na Dolnym Śląsku. Jest największym sudeckim ośrodkiem sportów zimowych, z warunkami klimatycznymi porównywalnymi do alpejskich miejscowości położonych ponad 2000 m n.p.m. Posiada wiele widokowych szlaków w Karkonoszach i Górach Izerskich, a także sporo ciekawych rodzinnych atrakcji.

Jakie rodzinne atrakcje turystyczne i ciekawe szlaki oferuje nam Szklarska Poręba oraz najbliższa okolica? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w tym wpisie!

Spis treści:

[Atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby]


[Atrakcje turystyczne w okolicy Szklarskiej Poręby]


Atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby:
Muzeum Ziemi JUNA - Strażnica Walońska w Szklarskiej Porębie


Muzeum Ziemi JUNA - Strażnica Walońska w Szklarskiej Porębie
źródło: https://muzeumziemi-juna.pl/

Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska zostało ponownie otwarte w 2019 roku, po trudnej odbudowie spowodowanej pożarem, cztery lata wcześniej. Z drugiej strony muzeum zostało odnowione i zyskało większą wystawę, z unikatową w naszym kraju kolekcją minerałów. Obiekt oferuje strefę bezpłatną - salę sklepową oraz wystawową z minerałami Dolnego Śląska, zaś kolejne 450 metrów kwadratowych ekspozycji to wystawa płatna. Istnieje możliwość zwiedzania jej z przewodnikiem oraz uczestnictwa w ciekawych warsztatach.

Zobacz także:

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie


Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie
źródło: https://www.szklarskaporeba.net.pl/atrakcje/muzeum-mineralogiczne

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie to prywatne muzeum z pokaźną kolekcją minerałów, skamieniałości oraz szkieletów dinozaurów z całego świata. Zgromadzone w muzeum zbiory mineralogiczne mają wielką wartość naukową i dydaktyczną, a niektóre z nich uznawane są wręcz za unikatowe. Znajdziecie tu między innymi kosmiczny eksponat - meteoryt Gibeon czy też skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły na naszej planecie około 300 milionów lat temu.

Zobacz także:

Park Linowy Trollandia Szklarska Poręba


Park Linowy Trollandia Szklarska Poręba
źródło: https://www.facebook.com/ParkLinowySzklarskaPoreba


Park linowy Trollandia znajduje się w samym centrum Szklarskiej Poręby, na terenie parku miejskiego, tuż przy Skwerze Radiowej Trójki. Parki linowy pozwala na zabawę w pokonywanie platform i przeróżnych przeszkód linowych na kilku zróżnicowanych trasach, przystosowanych dla dzieci już od 3. roku życia. Dla chętnych dorosłych oczywiście również przygotowano, nieco bardziej wymagające,  trasy. Wśród wielu atrakcji znajdziecie m.in.: ścianki wspinaczkowe, tyrolki czy też zjazdy na talerzach orczykowych.

Zobacz także:Rodzinny Park Rozrywki Esplanada w Szklarskiej Porębie


Rodzinny Park Rozrywki Esplanada w Szklarskiej Porębie
źródło: http://parkesplanada.com/

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada to kolejna atrakcja, położona niemalże w samym centrum Szklarskiej Poręby. Esplanada to całoroczny park rozrywki, w którym to w sezonie letnim odpoczniecie na wygodnych leżakach z widokiem na Karkonosze, a w zimowym skorzystacie z lodowiska. Na gości czeka wiele różnorodnych atrakcji (otwartych w zależności od sezonu), takich jak: kolejka grawitacyjna Alpine Coaster, Wieża Emocji, Mini Cars, Laser Bumper, Symulator Rodeo, Mini Golf czy też Labirynt i Ogród Dmuchańców dla najmłodszych. Dodatkowo przez cały rok otwarta jest dla gości kawiarnia Cafe Park Esplanada.


Brick City - Wystawa Klocków Szklarska Poręba


Brick City - Wystawa Klocków Szklarska Poręba
źródło: https://www.wystawazklockow.pl/


Wystawa klocków Brick City w Szklarskiej Porębie to wyjątkowa atrakcja dla całych rodzin. Unikalne i interaktywne makiety zajmują aż 300 metrów kwadratowych, które pobudzą wyobraźnię nie tylko najmłodszych gości. Wystawa podzielona jest na dwie części, z czego jedna z nich przedstawia historię regionu i zapomniane zawody mieszkańców gór. Wystawie towarzyszy sklep bogato zaopatrzony w najpopularniejsze na świecie zestawy klocków dla dzieci i dorosłych.

Zobacz także: 

Leśna Huta w Szklarskiej Porębie


Leśna Huta w Szklarskiej Porębie
źródło: https://www.facebook.com/lesnahuta

Leśna Huta to wyjątkowa atrakcja turystyczna, w której to uczestniczyć możemy w pokazach ręcznej produkcji szkła, z której to Szklarska Poręba od dawien dawna była znana, dzięki bogatym złożom kwarcu oraz drzewa, potrzebnego niegdyś do jego produkcji. Goście mogą również uczestniczyć w ciekawych warsztatach szklarskich i/lub zakupić piękne, szklane rękodzieła w przyzakładowym sklepie.

Zobacz także:

Alpaki w Karkonoszach Szklarska Poręba


Alpaki w Karkonoszach w Szklarskiej Porębie

W Szklarskiej Porębie możecie zwiedzać jej urokliwe zakątki oraz popularne szlaki górskie w towarzystwie niezwykle spokojnych i inteligentnych alpak. W trakcie godzinnego spaceru, z dala od miejskiego zgiełku, będziecie mieli okazję poznać te niezwykłe zwierzęta i pochwalić się ciekawymi zdjęciami z alpakami na tle pięknych karkonoskich krajobrazów.

Zobacz także:

Stara Chata Walońska w Szklarskiej Porębie

Stara Chata Walońska w Szklarskiej Porębie
źródło: https://www.szklarskaporeba.pl/

Chata Walońska Juna położona jest blisko popularnych szlaków turystycznych (Szlak Waloński oraz Magiczny szlak Ducha Gór) prowadzących do kultowych miejsc w Szklarskiej Porębie, jak na przykład do Wodospadu Szklarki, tuż przy schronisku PTTK "Kochanówka". W tym miejscu znajdziecie przeróżne rękodzieła wykonane z minerałów, jak również możecie uczestniczyć w spotkaniach edukacyjnych mających na celu przybliżenie uczestnikom historii regionu, walońskich tradycji oraz legend. Jeśli jesteście chętni na uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych - koniecznie zadzwońcie wcześniej do właściciela.

Zobacz także:


Kolej Izerska

Kolej Izerska w Szklarskiej Porębie
źródło: https://www.szklarskaporeba.net.pl/


Nieczynny przez 65 lat, malowniczy odcinek linii kolejowej 311 relacji Jelenia Góra - Szklarska Poręba (w tym  najwyżej położona w Polsce stacja kolejowa w dzielnicy Jakuszyce) - czeski Harrachov i  Korenov, został ponownie uruchomiony w 2010 roku. Oryginalnie znany jako Die Zackenbahn (Kolej Kamiennej), ale spopularyzowany po pierwszych próbach jego reaktywacji w latach dziewięćdziesiątych jako Kolej Izerska. Uznawana jest za jedną z najciekawszych w naszym kraju, ze względu na piękne krajobrazy wschodnich zboczy Gór Izerskich. Wycieczka w jedną stronę trwa trochę ponad półtorej godziny, gdy wsiądziemy w Jeleniej Górze (z przesiadką do pociągu czeskiego przewoźnika w Szklarskiej Porębie), a ponad pół godziny, gdy podróż zaczniemy od Szklarskiej Poręby. W czeskim Korenovie warto odwiedzić Muzeum Kolei Zębatej lub wybrać się na szlaki czeskich Karkonoszy.

Zobacz także:

Dom Hauptmannów oraz Ogród Ducha Gór w Szklarskiej Porębie


Ogród Ducha Gór w Szklarskiej Porębie
źródło: http://www.szklarskaporeba.pl/

Ogród Ducha Gór to zabytkowy park, utworzony ponad 100 lat temu przez dwóch wybitnych pisarzy i  braci Hauptmannów, odnowiony w 2011 roku. Znajduje się on przy muzeum - Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Na jego obszarze znajdziecie ponad kilometr przyrodniczych ścieżek górskich z pięcioma tematycznymi domkami. Prócz okazji do zapoznania się z przyrodą Karkonoszy, najmłodsi mogą spędzić czas na placu zabaw czy też uczestniczyć w lekcjach przyrodniczych, w pięknych okolicznościach przyrody oraz wyjątkowym widokiem na Karkonosze. Ostatnimi czasy, w sezonie zimowym, zamienia się z Zaczarowany Ogród Ducha Gór  - wzbogacony o świetlne iluminacje, grę terenową i zorganizowane dla dzieci animacje i zabawy.

Zobacz także:

Park Dinozaurów w Szklarskiej Porębie


Park Dinozaurów w Szklarskiej Porębie
źródło: Facebook Park Dinozaurów w Szklarskiej Porębie

Jedną ciekawszych propozycją dla najmłodszych jest z pewnością Park Dinozaurów w Szklarskiej Porębie. Jego główną atrakcją jest ścieżka edukacyjna, na której rozlokowano kilkadziesiąt, naturalnej wielkości, rekonstrukcji dinozaurów. Dodatkowo goście mogą skorzystać z placu zabaw, piaskownic, parku linowego, dmuchawców. Na terenie parku znajdziecie również wioskę indiańską, kino 6D,  paintball'owe atrakcje oraz punkty gastronomiczne.

Zobacz także:


Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej w Szklarskiej Porębie


Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej w Szklarskiej Porębie
żródło: https://polska-org.pl/

Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej mieści się w starej elektrowni wodnej w Szklarskiej Porębie, wybudowanej ok. 1900 roku na potrzeby fabryki Otto Opitza, jako siłownia fabryki papy i ścieru drzewnego. Co ciekawe, zamontowane w 1922 r. dwie turbiny wodne pracują do dzisiaj, co turyści mogą zobaczyć ze specjalnego balkonu widokowego, wybudowanego w 1995 r. Ekspozycja muzeum to ponad 600 ciekawych eksponatów, nie tylko dla elektryków. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, ale działa o ograniczonym zakresie, tj. w sezonie wakacyjnym (ostatnia sobota czerwca - ostatnia sobota września, od 10-15) lub też po sezonie dla grup minimum 10 osobowych, po wcześniejszym umówieniu terminu. Przed wizytą koniecznie sprawdź stronę internetową celem weryfikacji aktualności terminów otwarcia.

Zobacz także:

Platformy widokowe Szklarskiej Poręby (Złoty Widok, Zakręt Śmierci, Zbójeckie Skały, Karczmarz, stacja PKP Szklarska Poręba Górna)


Cudownych widoków w Szklarskiej Porębie i najbliższej okolicy nie brakuje. A dzięki unijnym dotacjom powstają nowe platformy i wieże widokowe, które dodatkowo pięknie je eksponują. Jeśli zwiedzacie Szklarską Porębę to koniecznie sprawdźcie poniższe punkty:
 • Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie - zaledwie 3,5 km od centrum miasta znajduje się okryty złą sławą ostry zakręt, który swą nazwę zawdzięcza licznym wypadkom samochodowym. Wybudowany jako strategiczny obiekt militarny ma promień 30 metrów i prawie 180 stopni. Kilka metrów nad drogą znajduje się punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską oraz oczywiście na samą Szklarską Porębę;
Zakręt Śmierci ze Złotym Widokiem w Szklarskiej Porębie
 • Złoty Widok w Szklarskiej Porębie - stosunkowo nowy taras widokowy, oddany w 2020 roku. Malowniczo położony nad urwiskiem z widokiem na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Prócz pięknych widoków oferuje strefy wypoczynku. W okolicy znajdują się ciekawe miejsca, które warto zwiedzić podczas tej samej wycieczki, czyli: Chybotek, Grób Karkonosza, Wodospad Szklarki oraz Dom Wlastimila Hofmana. Sprawdźcie naszą propozycję wycieczki na Złoty Widok, Chybotek oraz Wodospad Szklarki!
Złoty Widok w Szklarskiej Porębie
 • Diamentowy Widok na Zbójeckich Skałach - Zbójeckie Skały to rozległa grupa skalna z pięknym widokiem na panoramę Karkonoszy, od Szrenicy po Śnieżkę. Dojrzycie stąd również ruiny zamków Chojnik oraz Księcia Henryka. Znajduje się tuż przy popularnych szlakach turystycznych: przebiegającym wokół Szklarskiej Poręby (czarny) oraz prowadzącym na Wysoki Kamień z Piechowic (żółty). Nic dziwnego, że powstała tu kolejna, nowoczesna platforma widokowa, która w internecie nazwana została potocznie Diamentowym Widokiem. 
Diamentowy Widok na Zbójeckich Skałach Szklarska Poręba
źródło: www.karkonoszego.pl
 • platforma widokowa na Skałkach Karczmarz - w centrum miasta Szklarska Poręba, tuż nad zwężającą się ulicą Jedności Narodowej, wznosi się charakterystyczna Skałka Karczmarz, na szczycie której powstała stalowa platforma widokowa. Z niej roztacza się oczywiście widok na centrum Szklarskiej Poręby oraz piękna panorama Karkonoszy, ze Szrenicą i Śnieżnymi Kotłami na czele. 
platforma widokowa na Skałkach Karczmarz w Szklarskiej Porębie
źródło: www.karkonoszego.pl
 • plac na stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna - wokół zabytkowego dworca kolejowego Szklarska Poręba Górna powstał imponujący, dwupoziomowy taras widokowy, zwieńczony balustradą ze szkła hartowanego, tablicą informacyjną oraz lunetą obserwacyjną, z której można podziwiać malowniczą panoramę Karkonoszy. Niewątpliwie jest to jeden z najlepiej położonych i zagospodarowanych dworców kolejowych w Polsce!
taras widokowy przy dworcu w Szklarskiej Porębie
źródło: https://rozhledny-czpl.cz/pl/

Zobacz także:Najpopularniejsze górskie szlaki w Szklarskiej Porębie i najbliższej okolicy


Szklarska Poręba jest malowniczo położona w dolinie rzeki Kamiennej oraz jej dopływów, od południa granicząc ze stokami pięknych Karkonoszy (Szrenica), a od północy ze stokami 'szklarskich' Gór Izerskich (Wysoki Kamień i Czarna Góra). Od wschodu zaś rozciąga się wyraźna granica między miastem a Kotliną Jeleniogórską poprzez wzniesienia Pogórza Karkonoskiego. 


Przy planowaniu górskich wycieczek musicie wziąć pod uwagę takie kultowe miejsca jak:

 • Szrenica (1362 m wysokości, istnieje możliwość wjazdu kolejką krzesełkową)
 • Wodospad Kamieńczyka w drodze na Szrenicę
 • Wielki Szyszak, Śnieżne Kotły, Łabski Szczyt
 • Chybotek, Złoty Widok i Wodospad Szklarki (sprawdź naszą propozycję wycieczki)
 • Złote Widoki w Szklarskiej Porębie opisane powyżej
 • Zbójeckie Skały z Diamentowym Widokiem
 • Sowie Skały
 • Krucze Skały
 • Czarna Góra
 • szklarskie Góry Izerskie
 • Zakręt Śmierci (ze Złotym Widokiem) i Wysoki Kamień (1058 m wysokości) ze schroniskiem (tylko bufet i schronienie przed deszczem, bez możliwości noclegu) i wieżą widokową

Śnieżne Kotły Piechowice


Rodzinne atrakcje Dolnego Śląska - w okolicy Szklarskiej PorębyGIGANTEI - Karkonoski Park Ducha Gór w Pakoszowie

GIGANTEI - Karkonoski Park Ducha Gór w Pakoszowie

W małej miejscowości Pakoszów, położonej pomiędzy Jelenią Górą a Szklarską Porębą, stosunkowo niedawno powstała bardzo ciekawa rodzinna atrakcja turystyczna. Karkonoski Park Ducha Gór: GIGANTEI to niezwykle przyjemny dla oka oraz bardzo ciekawie zaprojektowany park edukacyjno-rozrywkowy. Warto wspomnieć, że jego położenie jest naprawdę wyjątkowe, gdyż otulony jest wokół Karkonoskim Parkiem Narodowym, Rudawskim Parkiem Krajobrazowym oraz Parkiem Krajobrazowym Doliny Bobru. Traficie do niego szybko zarówno z Karpacza (20 km), jak i z Jeleniej Góry czy też Szklarskiej Poręby (po ok 10 km).


Zobacz także:

Ruiny Zamku Chojnik w Jeleniej Górze

Ruiny Zamku Chojnik w Jeleniej Górze

Zamek Chojnik to bardzo popularne i świetnie zachowane ruiny XIII-wiecznej warowni obronnej na Dolnym Śląsku. To idealne miejsce nie tylko dla zamkowych zwiedzaczy, ale również i "górołazów". Dostęp do niej nie jest bardzo wymagający, ale z pewnością może być bardzo urozmaicony, w zależności od szlaku, na który się zdecydujecie. Natomiast największą nagrodą za wspinaczkę jest z pewnością piękna panorama na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie oraz pasma Karkonoszy.

Zobacz także:


Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach

Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach
źródło: https://www.facebook.com/HutaJuliaPiechowice

Huta Julia w Piechowicach to producent i sprzedawca szkła kryształowego, ale również jedna z ciekawszych propozycji na rodzinną wycieczkę. Podczas zwiedzania obiektu z przewodnikiem macie możliwość zwiedzić hutę i obejrzeć niezwykły proces wytwarzania kryształu, podczas ręcznego procesu produkcji. Największym atutem tego miejsca jest niewątpliwie szeroka oferta warsztatów szklarskich dla dzieci i dorosłych.

Zobacz także:


Złoty Widok, Kamieniołomy oraz unikatowy tunel w granitowej skale w Michałowicach

Złoty Widok, Kamieniołomy oraz unikatowy tunel w granitowej skale w Michałowicach
źródło: www.piechowice.eu

Na zboczu szczytu Drewniak w Michałowicach (część Piechowic) znajdziecie kolejny wyjątkowy punkt widokowy, tzw. Złoty Widok, wybudowany w 2020 roku. Oferuje on widoki na piękną panoramę zachodniej części Karkonoszy, Góry Izerskie oraz Dolinę Kamiennej. Dojrzycie stąd Wysoki Grzbiet z Wysokim Kamieniem, Szklarską Porębę i najsławniejsze karkonoskie szczyty: Szrenica, Łabski Szczyt z Wielkim Szyszakiem. Na zachód od wspomnianego Złotego Widoku znajduje się widowiskowy kamieniołom, w którym to do lat 90tych wydobywano granit. Jego kilkunastometrowe granitowe bloki robią wrażenie. Natomiast na krętej drodze łączącej Piechowice z Michałowicami znajdziecie unikatowy, kilkunastometrowy tunel, wykuty w granitowej skale i prezentuje się niesamowicie o każdej porze roku!

Zobacz także:


Time Gates - Bramy Czasu w Jeleniej Górze


Time Gates - Bramy Czasu w Jeleniej Górze
źródło: www.timegates.pl

W jeleniogórskich Bramach Czasu macie okazję poznać tajemnice wykutych w skałach największych karkonoskich podziemi i pomieszczeń, które w czasie II wojny światowej służyły jako schrony przeciwlotnicze. Do wyboru mamy dwie trasy, które zwiedzamy z przewodnikiem: historyczna, w której poznacie najciekawsze legendy i niezwykłe wydarzenia w dziejach Dolnego Śląska oraz naukowa - z ciekawymi eksperymentami z zakresu chemii i fizyki.

Zobacz także:

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze


Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
źródło: http://www.muzeumkarkonoskie.pl/

W pobliżu wcześniej opisywanej atrakcji Time Gates znajdziecie Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. Posiada one w zbiorach już ponad 26.000 eksponatów, w tym: największa w Polsce kolekcja szkła artystycznego, malarstwo karkonoskie, grafika, kolekcja wyrobów z cyny oraz jedna z większych w Polsce kolekcja XVIII i XIX w. obrazów na szkle. Ekspozycję można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem, uczestniczyć w lekcjach muzealnych oraz warsztatach wykorzystujących materiały muzeum.

Zobacz także:

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze
źródło: Facebook Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze

Jednym z ciekawszych oddziałów Muzeum Karkonoskiego jest znajdujące się przy dawnej jednostce wojskowej Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze. Zgromadzony tutaj sprzęt to głównie broń ciężka, używana po 1945 r. przez Wojsko Polskie. Według informacji na stronie, jest to największa na Dolnym Śląsku tego typu ekspozycja. Ekspozycja jest bardzo zróżnicowana, na miejscu zobaczyć można czołgi, wyrzutnie, haubice, działa, armaty, artylerię różnych kalibrów, aż po miny.

Zobacz także:


Wieża widokowa "Grzybek" - Wzgórze Krzywoustego


Wieża widokowa Grzybek - Wzgórze Krzywoustego
źródło: www.karkonoszego.pl

Na Wzgórzu Krzywoustego znajduje się 22-metrowa wieża widokowa z 1911 roku, która z racji charakterystycznego dachu nazywana jest "grzybkiem". Jest malowniczo położona w zakolu rzeki Bóbr, w bliskim sąsiedztwie odnowionej drogi spacerowej do Perły Zachodu w Siedlęcinie i oferuje widoki na panoramę Karkonoszy oraz na miasto Jelenia Góra. W 2009 roku doczekała się rewitalizacji, a wstęp na taras widokowy jest bezpłatny.

Zobacz także:

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze (Cieplicach)


Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze (Cieplicach)
źródło: https://muzeum-cieplice.pl/

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze zostało przeniesione z Pawilonu Norweskiego (Park Norweski w Cieplicach) do budynku odnowionego Zespołu Poklasztornego i oddane do użytku z przeznaczeniem na cele muzealne w 2013 roku. Znajduje się dokładnie w Cieplicach Zdrój – malowniczej dzielnicy Jeleniej Góry. Ekspozycja prezentuje 15 różnych wystaw z wieloma eksponatami poświęconymi egzotycznym owadom i zwierzętom, minerałom i roślinom, ale również historii Cieplic. W środy można odwiedzić wystawę za darmo, a we wtorki, w cenie biletu, po ekspozycji oprowadzi Was przewodnik. Koniecznie sprawdźcie aktualność terminów na stronie internetowej muzeum przed odwiedzinami.

Zobacz także:

Park Zdrojowy oraz Park Norweski w Cieplicach Śląskich - Zdroju


Park Zdrojowy oraz Park Norweski w Cieplicach Śląskich - Zdroju

Park Norweski oraz Park Zdrojowy to wizytówka Cieplic i jedna z ich atrakcji turystycznych, leżących w centrum uzdrowiska Jeleniej Góry - Cieplicach. Oba parki sąsiadują ze sobą, a rozdziela je tylko rzeka Wrzosówka, którą pokonamy mostem spinającym oba brzegi. Oba parki zostały poddane rewitalizacji, dzięki czemu spacery wśród nowych alejek stały się jeszcze przyjemniejsze. Jeśli zwiedzacie Jelenią Górę, koniecznie sprawdźcie to miejsce.


Zobacz także:Termy Cieplickie w Jeleniej Górze


Termy Cieplickie w Jeleniej Górze
źródło: www.termycieplickie.pl

Termy Cieplickie w Jeleniej Górze to nowoczesny, ekologiczny kompleks basenów i SPA, o powierzchni lustra wody blisko 1200 m2! Przygotowany z myślą o całych rodzinach, z bezpłatnym parkingiem, w bliskiej lokalizacji wielu atrakcji Jeleniej Góry. Jeśli chcecie zasłużenie odpocząć po godzinach górskiej wędrówki czy też odwiedzania atrakcji turystycznych - warto zregenerować siły i zrelaksować się właśnie w tym miejscu.

Zobacz także:

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze - Jagniątkowie


Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze - Jagniątkowie
źródło: Facebook Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze - Jagniątkowie

W Jeleniej Górze – Jagniątkowie znajduje się podobna do zamku willa niemieckiego pisarza i laureata nagrody Nobla z 1912r. – Gerharta Hauptmanna. Od 1 maja 2005 r. działa jako Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” i udostępnia swoim gościom do zwiedzania pięć sal muzealnych,  związanych z twórczością jej byłego właściciela - Gerharta Hauptmanna. Oprócz tego muzeum organizuje liczne, ciekawe imprezy kulturalne. Znajdziecie tu również niewielki sklepik z wydawnictwami oraz kawiarnię. Muzeum czynne jest przez cały rok, a aktualne informacje dotyczące godzin otwarcia muzeum i kalendarza imprez kulturalnych znajdziecie w poniższym linku. 

Zobacz także:

Mała Japonia - Ogród Japoński Siruwia w Przesiece


Mała Japonia - Ogród Japoński Siruwia w Przesiece
źródło: https://www.malajaponia.pl/

W malowniczej miejscowości Przesieka stworzono piękny, bajkowy wręcz ogród, zgodnie z japońską ideą. Orientalna roślinność, okazałe kolekcje kwiatów, drzew i krzewów, a wszystko w akompaniamencie szumu wodospadów. Miejsce sprzyjające spacerom blisko natury. Na terenie ogrodu znajdziecie plac zabaw, muzeum, a także kawiarenkę z japońskimi przysmakami.

Zobacz także:

Gościniec PTTK „Perła Zachodu” w Siedlęcinie

Gościniec PTTK „Perła Zachodu” w Siedlęcinie

Kilka km od Jeleniej Góry znajdziecie malowniczo położony u stóp jeziora Modre, Gościniec Perła Zachodu. To obiekt PTTK z ponad 85-letnią historią, który oferuje swoim gościom pokoje noclegowe oraz pyszne posiłki w restauracji. Budynek zbudowany nad krawędzią urwiska jest niezłym punktem widokowym na okolicę, zwłaszcza z tarasu oraz wieży widokowej. Rozsławiony został również przez instagramowych influencerów seriami zdjęć z mostka pod gościńcem, w otoczeniu ciekawych formacji skalnych.


Zobacz także:

Zapora Pilchowice (wieś Pilchowice)

Zapora Pilchowice (wieś Pilchowice)

Zapora Pilchowice to najwyższa w Polsce kamienna i łukowa zapora wodna, która powstała na rzece Bóbr w celach przeciwpowodziowych, energetycznych oraz turystycznych. Budowana w ramach jednej inwestycji wraz z mostem (wiaduktem, który opisujemy niżej) oraz linią kolejową, która miała zapewnić transport do samej zapory (między zaporą a wiaduktem znajdziecie również starą stację kolejową). Jej wymiary są imponujące: wysoka na 62 m, szeroka na 7 m i długa na 290 m w koronie, w chwili oddania do użytku była największą tego typu budowlą w Europie. A po dziś dzień jest również przyjemnym punktem widokowym. Warto odwiedzić również położoną u podnóża zapory elektrownię, którą przy odrobinie szczęścia będziecie mogli odwiedzić. Niedaleko zapory, przy jej koronie znajdziecie również karczmę.

Zobacz także:


Wiadukt Kolejowy Nad Jeziorem Pilchowickim (w pobliżu wsi Strzyżowiec)

Wiadukt Kolejowy Nad Jeziorem Pilchowickim (w pobliżu wsi Strzyżowiec)

Zapewne słyszeliście o planach wysadzenia starego mostu kolejowego nad jeziorem Pilchowickim na potrzeby hollywoodzkiej superprodukcji? Będąc w okolicy nie mogliśmy sobie darować, żeby nie zobaczyć tego miejsca z bliska. I spróbować znaleźć Toma Cruise'a oczywiście. Jak się okazuje cała ta historia z kręceniem kolejnej części Mission Impossible spowodowała, że przeżywa on (most, nie Tomek) swój renesans popularności. Most tak naprawdę dawno zapomniany i, delikatnie rzecz ujmując, zaniedbany (ale widać to tylko z bliska), stał się małą mekką turystów. Żeby zrobić fotkę z bliska, trzeba było czekać trochę na swoją kolej!

Kilka ciekawostek w liczbach: to most kolejowy, który oddany do użytku został w 1912 roku, wraz z otwarciem zapory w Pilchowicach, do której miał zapewnić dojazd. Jego długość wynosi imponujące 151,68 m przy szerokości wynoszącej 4m. Jako, że wisi około 40 m nad dnem zbiornika czyni to go jednym z najwyżej położonych mostów w Polsce.

Zobacz także:

SPRAWDŹ POZOSTAŁE ATRAKCJE DOLNEGO ŚLĄSKA - MAPA


Dolny Śląsk posiada ogromny zasób atrakcji turystycznych. Na poniższej mapie znajdziecie dodatkowe inspiracje na wycieczki jednodniowe czy też weekendowe na Dolnym Śląsku. Do zwiedzania zarówno w dobrą pogodę, jak i w deszczową pluchę. Znajdziecie na niej atrakcje turystyczne, popularne miejsca do spaceru, zabytki oraz ważny element turystyki Dolnego Śląska, czyli turystyka górska.

Niektóre z atrakcji na poniższej mapie zostały dokładnie opisane na naszym blogu. Sprawdź zatem nasze: propozycje na rodzinne atrakcje turystyczne Dolnego Śląska i wyszukaj na liście interesujące Cię województwo. 

Zobacz również te posty:

Komentarze

Copyright © #2plus3blog