[świętokrzyskie] Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w TokarniCzy lubicie ten niezwykły klimat (dawnej) polskiej wsi, unikatowe plenery oraz ciekawe wydarzenia i imprezy folklorystyczne? Jeśli przynajmniej na jedno z powyższych odpowiedzieliście twierdząco, to niewątpliwie powinniście jak najszybciej odwiedzić Muzeum Wsi Kieleckiej. A dokładniej jego oddział - Park Etnograficzny w Tokarni, bo o nim jest ten tekst.

Skansen funkcjonuje od 1977 roku i, jakżeby inaczej, w tym miejscu odtworzone zostały wioski/budynki/obiekty z różnych regionów województwa świętokrzyskiego. Jego powierzchnia zniewala, ponieważ liczy aż 65 hektarów! A na niej możecie znaleźć zabytkowe ekspozycje budownictwa wiejskiego, małomiasteczkowego oraz dworskiego, które zostały podzielone na sześć różnych sektorów:
- MAŁOMIASTECZKOWY (dokładny opis: =>TUTAJ<=);
- WYŻYNNY (dokładny opis: =>TUTAJ<=);
- DWORSKO-FOLWARCZNY (dokładny opis: =>TUTAJ<=);
- ŚWIĘTOKRZYSKI (dokładny opis: =>TUTAJ<=);
- NADWIŚLAŃSKI  (dokładny opis: =>TUTAJ<=);
- LESSOWY (dokładny opis: =>TUTAJ<=).
Według zakupionej przez nas mapy muzeum tworzy aż 67 budynków i obiektów do zwiedzenia! To naprawdę dużo i już w tym miejscu możemy zapewnić, że wizyta w tym skansenie to zdecydowanie wycieczka na cały dzień. Naprawdę ciężko jest w tym miejscu stwierdzić ile czasu może zająć zwiedzanie, bo wszystko zależy od sposobu zwiedzania tego miejsca (czy spacerujemy sami czy z przewodnikiem? Czy czytamy wszystkie tabliczki czy po prostu spacerujemy?). My spędziliśmy w skansenie ponad 5h i zdecydowanie nie udało nam się zobaczyć wszystkiego i tak dokładnie jak byśmy chcieli. Warto więc w tym miejscu wspomnieć, że jeśli zwiedzamy to miejsce z pociechami, to należy zaopatrzyć się w jakieś wygodne obuwie chociażby ze względu na długi czas zwiedzania oraz spore zróżnicowanie terenu.
Przy zwiedzaniu skansenu możemy skorzystać z usług przewodnika. Zarówno indywidualnie jak i grupom Park Etnograficzny w Tokarni proponuje zwiedzanie tematyczne, gdzie przewodnik przybliża konkretne zagadnienia, których tematy dostępne są na stronie www. My zdecydowaliśmy się na swobodne zwiedzanie ze względu na specyficzny charakter naszej wizyty. Poza tym dużo informacji umieszczonych jest przed czy w samych budynkach, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zwiedzać skansen swoim tempem. Jakże miłą niespodzianką dla nas był fakt, iż w kilku budynkach spotkaliśmy przewodników, którzy z własnej inicjatywy opowiadali o historii i specyfice  życia kieleckiej wsi. Co bardzo cieszy - dzieci aktywnie pytały o szczegóły, a przewodnik cierpliwie odpowiadał na dociekliwe pytania. Po kilku takich rozmowach utwierdziliśmy się w przekonaniu, że nasza następna wizyta w Tokarni odbędzie się już przy udziale przewodnika...
...lub za pomocą aplikacji mobilnej! Co ciekawe łączy ona funkcje informacyjną (multimedialny przewodnik, który zawiera szczegółowe informacje o obiektach i 3 trasy zwiedzania)  i edukacyjną (jako gra w formie questów umożliwiający rozwiązywanie zadań podczas zwiedzania). To bardzo fajne uzupełnienie oferty muzeum! Aplikację można ściągnąć na wszystkie popularne mobilne systemy, a szczegółowe informacje na jej temat znajdziecie w linkach poniżej wpisu.
Bardzo podobało się nam bogate zbiory i wyposażenie budynków. Odwiedziliśmy niejeden skansen i ten ewidentnie przoduje pod wieloma względami. Do wielu pomieszczeń można było wejść i zobaczyć wszystko z najbliższej odległości.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, w Muzeum Wsi Kieleckiej organizowanych jest wiele i różnego typu  folklorystycznych imprez plenerowych, pokazach obrzędów, dawnych rzemiosł czy też warsztatów muzealnych.. Te są bardzo popularne wśród turystów ze względu na rozmach i interaktywny charakter. Warto też odwiedzić skansen podczas odbywających się cyklicznie pikników "Rodzinne niedziele w skansenie", które są świetnym pomysłem na rodzinne spędzenie wolnego czasu, a skansen dodatkowo tętni życiem. Należy też wspomnieć, iż skansen jest obiektem całorocznym, więc możecie załapać się nawet na kulig. Zachęcamy do śledzenia strony www lub fanpage skansenu planując pobyt w tym miejscu.
Park Etnograficzny w Tokarni na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat był rozbudowywany, ale to nie koniec planów rozwojowych. Szukając informacji nt. skansenu natknęliśmy się na artykuł, w którym przeczytaliśmy, że muzeum w ostatecznym kształcie ma liczyć nawet 120 obiektów! Wówczas potrzeba będzie przynajmniej dwóch dni, żeby móc zwiedzić wszystko :)

#PODSUMOWANIE


Zdecydowanie polecamy wizytę zwłaszcza jako inspirację na całodniową wycieczkę i rodzinny spacer w pięknych okolicznościach przyrody. Sielski klimat dawnej polskiej wsi, unikatowe plenery dzięki położeniu w malowniczym zakolu rzeki Czarnej Nidy oraz wielkość i różnorodność ekspozycji muzeum to największe walory, dla których warto odwiedzić to miejsce!
#LINKI

strona www =>TUTAJ<=
fanpage na FB =>TUTAJ<=
kalendarz imprez =>TUTAJ<=
aplikacja mobilna =>TUTAJ<=

#DOJAZD#PARKING

Dla swoich gości do dyspozycji jest bardzo duży i darmowy parking.

#POSIŁKI

W bezpośrednim sąsiedztwie skansenu znajdziecie dużą restaurację, na terenie jest mała karczma. Kilkaset metrów od MWK w Tokarni znajdziecie też hotel, w którym serwują pyszną pizzę (sprawdzona) :)

#BILETY

Bilety kupujemy w kasie skansenu. Możemy zapłacić kartą płatniczą, honorowane są również zniżki na Kartę Dużej Rodziny.

#ATRAKCJE W OKOLICY:

=> Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni
=> Mobius Studio w Kielcach
=> Zamek Królewski w Chęcinach
=> Jurapark Bałtów
=> Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno
=> Centrum Nauki Leonardo da Vinci na Podzamczu Chęcińskim
=> Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach
=> Jaskinia RAJ / Centrum Neandertalczyka


#GALERIA (kliknij, aby powiększyć)Komentarze

Copyright © #2plus3blog