[dolnośląskie] Złoty Widok, Chybotek i Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie


Tegorocznej wiosny do użytku oddano nową platformę widokową w Szklarskiej Porębie. Złoty Widok, bo o nim mowa, to próg skalny w Górach Izerskich skąd rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama Karkonoszy. Jeszcze do niedawna w tym miejscu straszyły stare pseudo - barierki, a dziś powstał tam nowoczesny taras widokowy z prawdziwego zdarzenia.  


Dodajmy, że to jeden z 5 tarasów widokowych, budowanych dzięki wsparciu finansowemu UE w ramach wspólnego programu z czeskimi Albrechticami. Widok zacny i zasłużył sobie na zacną platformę! Spędzając część tegorocznego urlopu w pięknych Karkonoszach nie mogliśmy odmówić sobie wycieczki w to miejsce. Co ciekawe, w bliskim sąsiedztwie Złotego Widoku znajdziecie dwie ciekawe atrakcje, które warto odwiedzić podczas tej samej wycieczki. Mowa tu o granitowej grupie skalnej zwanej Chybotkiem oraz drugim co do wysokości wodospadzie w Karkonoszach - Szklarki. 


Mapa trasy naszej wycieczki poniżej. Rzeczywisty czas wycieczki będzie oczywiście uzależniony od tego jak dużo czasu spędzicie na oglądaniu atrakcji, przerwach na regenerację oraz jakim tempem będziecie zwiedzać trasę. Podejścia ogółem wynoszą ok 200 m i nie są mocno wymagające. Nam wycieczka zajęła nam łącznie ok 3h.


Docieramy na parking w wyznaczonym miejscu na poniższej mapie. Stąd wszystkie atrakcje są naprawdę blisko. Jako, że Złoty Widok i Chybotek są po jednej stronie drogi, a Wodospad Szklarki po drugiej - wybierzcie sobie co chcecie zobaczyć w pierwszej kolejności.


My rozpoczęliśmy od wejścia w górę celem obejrzenia Chybotka. To ciekawa, ze względu na swoje właściwości, grupa skalna. Najwyżej położony granitowy głaz ma średnicę ok 4m. Ową ciekawą właściwością jest fakt, iż można na niego wejść i go rozkołysać (stąd nazwa). Według karkonoskich legend skała ta blokowała wejście do podziemnego skarbca.


Wejście na szlak prowadzący do Chybotka jest niestety słabo oznakowany, ale prowadzi niemalże spod samego parkingu. Początkowo pod górkę i przez las idziemy czarnym szlakiem ok 250 metrów, do momentu napotkania na swojej drodze pierwszego rozwidlenia dróg. W tym miejscu skręcamy w lewo, opuszczając czarny szlak. Wydeptaną ścieżką idziemy kolejne 200 m do kolejnego rozwidlenia, a dokładniej - do niebieskiego szlaku. Skręcając w prawo możemy udać się na Chybotek, natomiast w lewo szlak prowadzi nas do tarasu - Złotego Widoku.


Jak już wcześniej zaplanowaliśmy - skręcamy w prawo. Od skrzyżowania dróg do Chybotka dzieli nas już niecałe 200 m. Nie pozostaje nam nic jak tylko czekać na swoją kolej, aby wspiąć się na skałę i sprawdzić czy faktycznie można go z taką łatwością rozkołysać.


Aby dostać się do naszej kolejnej atrakcji musimy wrócić tą samą drogą - szlakiem niebieskim. Z tą różnicą, że mijamy drugie rozwidlenie i idziemy tym szlakiem cały czas przed siebie, kolejne 300 m. Punkt widokowy jest oznaczony, więc z pewnością na niego traficie.


Złoty Widok to szczyt Pogórza Karkonoskiego (o wysokości 610 m n.p.m.) a zarazem piękny punkt widokowy górujący nad doliną rzeki Kamiennej. Z tego miejsca oferuje widoki na panoramę Karkonoszy, widoczne są m.in. szczyty Śnieżki, Szrenicy, a także Śnieżne Kotły. Od dawna był on bardzo popularnym miejscem i celem turystycznych wypraw.


Od wiosny 2020 roku miejsce to zyskało zupełnie nowe oblicze. W miejsce prowizorycznej barierki powstała bowiem nowoczesna dwupoziomowa platforma widokowa wraz z elementami małej architektury (miejscami do relaksu).


Gdy już skończymy napawać się pięknymi widokami i zaczniemy planować powrót na parking, warto rozejrzeć się w okolicach punktu widokowego. Tuż przed jego wejściem znaleźć można symboliczny grób Ducha Gór - Liczyrzepy (granitowa płyta z napisem Rübezahl). Odwiedzając Karkonosze warto zapoznać się z ciekawymi legendami tego regionu, gdyż wiele atrakcji, które z pewnością będziecie tu odwiedzać, do nich nawiązuje.


Droga powrotna to zejście niebieskim szlakiem, do drugiego rozwidlenia, gdzie skręcamy w prawo. Przechodzimy ścieżką do pierwszego rozwidlenia (szlak czarny). Skręcamy ponownie w prawo i kierujemy się z powrotem do parkingu.


Kolejny cel wycieczki to Wodospad Szklarki. Wejście znajduje się po drugiej stronie parkingu, obok straganów z pamiątkami. Po przejściu przez most kierujemy się w stronę kasy Karkonoskiego Parku Narodowego. Tuż za nią przechodzimy kolejny mostek i za nim skręcamy w prawo idąc szlakiem niebieskim i czarnym.


Od Wodospadu dzieli nas ok 300 m spaceru. Ścieżka nie jest wymagająca, szeroka i brukowana, dzięki czemu można bez większych problemów wejść tam z wózkiem. Spacer zajmie ok 15-20 minut spokojnym tempem. Posiada 12 miejsc noclegowych (w tym jeden ekstra - dwuosobowy z widokiem na wodospad właśnie).


Przy samym wodospadzie znajduje się schronisko PTTK Kochanówka. Jedno z nielicznych, które pozostaje bez stałego dostępu do energii elektrycznej. Można tu zjeść dobre ciasto i napić się kawy w pięknych okolicznościach przyrody.


Wodospad Szklarki jest drugim co do wysokości wodospadem w polskiej części Karkonoszy (największy to Wodospad Kamieńczyka). Jego górna krawędź usytuowana jest na wysokości ok 528 m n.p.m i ma 13,3 m wysokości. To kaskada potoku Szklarka, która spadając charakterystycznie zwęża się ku dołowi. Podziwiać go w pełnej krasie  możemy na niewielkiej platformie widokowej.


Z tym miejscem wiąże się kolejna legenda: o Karkonoszu i Szklarce - córce szklarza, której to imię nosi potok, który towarzyszy nam w drodze do wodospadu. Warto sprawdzić i opowiedzieć dzieciom na miejscu.


Powrót do parkingu opisywać już nie będziemy, bo jest oczywisty. Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszej propozycji na rodzinną, lekką i obfitą w piękne miejsca wycieczkę. I, że będziecie z niej zadowoleni tak samo jak my byliśmy. Do zobaczenia na szlakach!

#GALERIA (kliknij, aby powiększyć)
Komentarze

Copyright © #2plus3blog