[śląskie] Najpopularniejsze podziemne trasy turystyczne woj. śląskiego

Spis najpopularniejszych podziemnych tras turystycznych w woj. śląskim.

Przedstawiamy spis podziemnych tras turystycznych w woj. śląskim. To zbiór najpopularniejszych miejsc i zarazem ciekawych pomysłów na wycieczki w obiektach pochodzenia naturalnego, jak i powstałych w wyniku działalności człowieka, a które znajdują się częściowo lub w całości pod powierzchnią gruntu. Zaliczamy do nich: kopalnie, obiekty militarne, jaskinie i groty czy też piwnice i składy. Podziemne trasy sprawdzają się zarówno w upalne dni, jak i w deszczowe. Reasumując - każdy dzień jest odpowiedni na nietuzinkową, podziemną przygodę!

Zabrze: Sztolnia Królowa Luiza


Zabrze: Sztolnia Królowa Luiza

OPIS: zdecydowanie warto przejść trasę rodzinną w kompleksie Sztolnia Królowa Luiza. Trasa zaaranżowana jest w sposób przystępny dla najmłodszych, czeka na Was również niezapomniana przejażdżka górniczą kolejką. Znajduje się tam podziemny park maszyn górniczych, których działanie możecie zobaczyć na własne oczy, dzięki wyjątkowym pokazom. To również miejsce, w którym będziecie mieli okazję na podziemny spływ łodziami pod ulicami Zabrza (Podziemny Spływ Sztolnią)! Nad ziemią na gości czekają dodatkowe atrakcje, takie jak: Park 12C czy Park Techniki Wojskowej.  To doskonały pomysł na rodzinną wycieczkę!

WWW: =>TUTAJ<=
Zabrze: Kopalnia Guido


Zabrze: Kopalnia Guido

OPIS: Kopalnia Guido oferuje odwiedziny najgłębiej położonej trasy w kopalni węgla w Europie. Oferuje trzy podziemne trasy turystyczne: 170, 320 i 355 metrów pod ziemią. Są przeznaczone do nieco starszych dzieci (od 12. roku życia) niż w przypadku Sztolni Królowej Luizy, która również należy do do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Godną polecenia wycieczką są 'Mroki Kopalni', czyli wyprawa w najgłębsze i najbardziej surowe rejony Kopalni Guido, w rejon poziomu 355 m, prowadzonej w ciemności i zapyleniu. Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki.

WWW: =>TUTAJ<=
Tarnowskie Góry: Zabytkowa Kopalnia Srebra


Tarnowskie Góry: Zabytkowa Kopalnia Srebra

OPIS: Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach jedyny w woj. śląskim zabytek, który został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ciekawa trasa turystyczna, w której dowiemy się wielu ciekawostek o tarnogórskich Gwarkach oraz ówczesnych metodach wydobycia cennego kruszcu. Jedną z największych atrakcji kopalni jest możliwość przepłynięcia łodzią podziemnej rzeki!
Tarnowskie Góry: Sztolnia Czarnego Pstrąga


źródło: kopalniasrebra.pl
źródło: kopalniasrebra.pl

OPIS: Sztolnia Czarnego Pstrąga to biegnąca kilkadziesiąt metrów pod ziemią trasa turystyczna, w charakterze przepływu łodziami, po fragmencie XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Dodajmy, że jedna z najdłuższych w Europie. W trakcie zwiedzania 'podziemnej Wenecji' poznacie bogatą historię tarnogórskich Gwarków, a także ciekawą florę i faunę podziemi.

WWW: =>TUTAJ<=Dąbrowa Górnicza: Kopalnia Ćwiczebna SztygarkaOPIS: Kopalnia Ćwiczebna byłej dąbrowskiej szkoły górniczej to jeden z ciekawszych przystanków Szlaków Zabytków Techniki na Śląsku. Przez wiele lat służyła do szkolenia praktycznego przyszłej kadry górniczej a obecnie udostępniona jest do zwiedzania w ramach podziemnej trasy turystycznej, która cieszy się niemałą popularnością wśród turystów. Przed planowanym zwiedzaniem trasy turystycznej w kopalni warto również zapoznać się z ciekawymi ekspozycjami Muzeum Miejskiego Sztygarka. Jedna z nich ukazuje dzieje przemysłu hutniczego oraz górniczego Dąbrowy Górniczej na przełomie XIX i XX wieku i jest świetnym wstępem do zwiedzania kopalni. Oczywiście wystaw tematycznych jest więcej, a aktualną ekspozycję muzeum sprawdzić online. Obiekt należący do Szlaku Zabytków Techniki.

WWW: =>TUTAJ<=

BLOG: =>TUTAJ<=Będzin: Podziemia Będzińskie


źródło: muzaeumzaglebia.pl
źródło: muzaeumzaglebia.pl

OPIS: Położone nieopodal Zamku Królewskiego w Będzinie  podziemia są nieukończoną budową schronu przeciwlotniczego, udostępnioną do zwiedzania z przewodnikiem (po uprzednim umówieniu wizyty). Wraz ze zrewitalizowanym wzgórzem zamkowym (ścieżki dydaktyczne, plac zabaw) oraz Zamkiem Królewskim, miejsca te stanowią idealny cel rodzinnej wycieczki.

WWW: =>TUTAJ<=Częstochowa: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza


źródło: https://kopalnia.muzeumczestochowa.pl/
źródło: https://kopalnia.muzeumczestochowa.pl/

OPIS: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie to kolejny industrialny obiekt wchodzący w skład Szlaku Zabytków Techniki. Placówka ta pokazuje dzieje oraz rozwój górnictwa rudnego w PolsceEksponaty w niej zachowane pochodzą z kilku kopalń regionu częstochowskiego, znalazło się tam również miejsce na historyczne narzędzia do wydobywania rudy żelaza.

WWW: =>TUTAJ<=Wodzisław Śląski: Górnicze Wyrobiska Ćwiczebne (sztolnia)


źródło: https://zabytkitechniki.pl/
źródło: https://zabytkitechniki.pl/

OPIS: Górnicza Sztolnia Ćwiczebna w Wodzisławiu Śląskim, prowadzona przez Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego, służy jako miejsce nauki zawodu górniczego. Jej funkcje edukacyjne nie sprowadzają się jedynie do prowadzenia zajęć, gdyż sztolnia udostępniona jest również dla turystów, którzy na własnej skórze chcą poznać poznać klimat prawdziwej kopalni. Chodniki dostępne dla turystów znajdują się kilka metrów pod ziemią, liczą około 0,5 km długości i są wyposażone w oryginalny sprzęt kopalniany.
W Polsce zinwentaryzowano ponad 4200 jaskiń, jednakże zaledwie 28 z nich jest przystosowanych dla ruchu turystycznego. To znaczy, że posiadają one odpowiednie zabezpieczenia, infrastrukturę czy też oznaczenia i opisy. Na Śląsku tego typu obiekty zlokalizowane są na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, a spełniających powyższe wymagania znajdziecie na poniższej liście:
  • Jaskinia Głęboka (Góra Zborów, Podlasice), WWW: =>TUTAJ<=
  • Jaskinia Malinowska (Beskid Śląski, Góra Malinów, Wisła-Malinka), WWW: =>TUTAJ<=
A czy Wy znacie jakieś ciekawe i popularne podziemne trasy turystyczne na Górnym Śląsku? Koniecznie podzielcie się tą wiedzą w komentarzu! 

Mapa najpopularniejszych podziemnych tras turystycznychKomentarze

Copyright © #2plus3blog