[śląskie] #szlakami na Kiczerę i ŻarKiczera oraz Żar to jedne z najbardziej popularnych i najchętniej odwiedzanych szczytów Beskidu Małego. Obie góry są świetnymi punktami widokowymi na okoliczne szczyty Beskidu Żywieckiego, Śląskiego oraz Małego. Do tego są łatwo dostępne ze względu na możliwość wjazdu za pomocą całorocznej kolei linowo-terenowej (w zaledwie kilka minut) na górę Żar.

Charakterystyka trasy:

Trasa: Międzybrodzie Żywieckie (parking) - Przełęcz Isepnicka - Kiczera - Żar - Międzybrodzie Żywieckie (parking)

Typ: pętla

Najwyższy szczyt: Kiczera 827 m n.p.m. / (Żar - 761 m n.p.m.)

Region: Beskid Mały

Dystans wg mapy: 8,7 km

Szacowany czas wg mapy: 3 h 08 min (przelicznik przejścia z małymi dziećmi x1,5, czyli z przerwami można liczyć ok 4,5 h)

Poniżej przedstawiamy mapę z propozycją miejsca do parkowania i startu wymarszu na szlak. W przypadku, gdy zdecydujecie się na przejazd koleją to płatne parkingi znajdziecie w pobliżu jej dolnej stacji.

Od parkingu kierujemy się zielonym szlakiem przez ok pół godziny drogą asfaltową wzdłuż rzeki Isepnica. Za mostkiem, na skrzyżowaniu z ulicą Kasztanową, wybieramy już leśny trakt prowadzący do Przełęczy Isepnickiej i do zbiegu z czerwonym szlakiem, którego odtąd będziemy się trzymać. Prowadzi on bowiem na oba interesujące nas szczyty: Kiczery oraz Żar. Od Przełęczy do szczytu Kiczery dzieli nas około pół godziny wspinaczki. Nagrodą będzie z pewnością świetna panorama z polany na stokach tego szczytu. To doskonały punkt widokowy na Żar, a dokładniej na wielki zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar. Z tej perspektywy wygląda dosłownie jak wielki basen. Jak bardzo mylne jest to porównanie będziecie mieć okazję zweryfikować w dalszej części wycieczki, gdyż do jej zbiornika dzieli nas raptem około 10 minutowy spacer.W tym miejscu należy się Wam garść ciekawostek na temat elektrowni. Działa od 1979 roku i jest  drugą pod względem wielkości w Polsce budowlą tego typu. Można ją zwiedzać o każdej porze roku, w grupach do 30 osób i z przewodnikiem. W trakcie wycieczki można zobaczyć na własne oczy jak działa zakład. Rezerwacji można dokonać telefonicznie czy też przez internet, link udostępniamy tradycyjnie pod wpisem.Ciekawostki w liczbach: zbiornik ma 650 m długości oraz 250 m szerokości w najszerszym miejscu,  mieści 2,3 mln m³ wody, której maksymalna głębokość wynosi 28 m! Jest to najwyżej w Polsce położony zbiornik wodny (tego typu), ma też największą wysokość tłoczenia wody – 440 m! Kolejnym etapem jest szczyt góry Żar, do którego prowadzi szlak czerwony wzdłuż zbiornika i zajmuje około dwudziestu minut. Polana na szczycie jest doskonałym punktem widokowym na szczyty Beskidów: Żywieckiego, Śląskiego i Małego oraz na Jeziora: Czanieckie, Międzybrodzkie i Żywieckie. W okolicy nie brakuje punktów gastronomicznych oraz różnorakich atrakcji, takich jak tor saneczkowy, zjeżdżalnia pontonowa, park linowy, trasy rowerowe (i narciarskie w sezonie).Ze szczytu możemy zejść czarnym szlakiem do parkingu w Międzybrodziu, gdzie zaczynaliśmy naszą wycieczkę (ok 50 min) lub skorzystać z usług kolejki linowo-terenowej, która działa od 2004 roku. Długość trasy przejazdu wynosi 1,3 km i trwa dosłownie kilka minut. Kolej posiada rozkład jazdy, a za bilety można płacić kartą. Tuż za dolną stacją i parkingiem znajduje się Lotnisko Żar. Warto zejść na moment ze szlaku i poświęcić parę chwil, żeby zobaczyć z bliska jak startują i lądują (a lądują ciekawie, bo 'pod stok') tutaj szybowce i małe samoloty. Wycieczka obfitowała w piękne widoki i dodatkowe atrakcje, dzięki czemu zadowoleni z wypadu byli i rodzice i pociechy!
#LINKI:

#GALERIA:

Komentarze

Copyright © #2plus3blog