[śląskie] wizyta w Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

na skróty[historia, opis miejsca] [sprawy techniczne i porady] [atrakcje]
Temat naszego dzisiejszego wpisu - Zabytkowa Kopalnia Srebra (dalej ZKS) to typowy zawodnik wagi ciężkiej. Od 2004 roku, razem ze sztolnią Czarnego Pstrąga jest częścią pomnika historii (przyznawany w drodze rozporządzenia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zabytkom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej).


Od 2014 roku członek Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), a od niedawna, bo od lipca 2017 jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO! ZKS to bardzo dobry wybór na wycieczkę z dziećmi - trasa nie jest za długa, przewodnicy opowiadają ciekawie, ścieżka jest urozmaicona.
W Kopalni Srebra nie musimy rezerwować biletów. Kupujemy je w kasie i czekamy na przewodnika w wyznaczonych godzinach. Jeśli akurat musimy czekać na naszego przewodnika to mamy możliwość pooglądać muzealną wystawę na głównym holu, zjeść posiłek w barze lub zwiedzić Skansen Maszyn Parowych.Samo zwiedzanie szlaku turystycznego trwa ok półtorej godziny. Zwiedzamy pod ziemią, na głębokości 40m szlak o długości 1740m (z ponad 150 km podziemnych labiryntów wyrobisk górniczych, chodników oraz sztolni)W Kopalni, jak to pod ziemią, przez cały rok panuje stała temperatura - ok. 10 C, dlatego warto zaopatrzyć się w kurtkę i odpowiednie obuwie.
Z racji, że kopalnię mamy dosłownie „pod nosem” to zdążyliśmy ją zwiedzić już kilkakrotnie. Widać, że ZKS stara się iść z duchem czasu. Na przestrzeni lat obserwujemy jak dodawane są nowe, multimedialne atrakcje. Zwiedzanie rozpoczynamy od świetnego filmu przybliżającego nam historię Królewskiej Kopalni Fryderyk, która funkcjonowała od 1784 aż do 1911 roku. Wrażenie zrobiło na nas mapowanie trasy turystycznej. 
Podziemna trasa zyskała również udźwiękowienie (autentyczne odgłosy pracy górników - gwarków, zawału kopalnianego, wózków oraz m.in. robót strzałowych). W budynku nadszybia pojawiła się również multimedialna wystawa, na której prezentowane są treści związane z historią, geologią, technikami wydobycia i odwadniania tarnogórskich podziemi. Wszystko przyjemne dla oka i ciekawe dla dzieci.
Po tych atrakcjach czas na danie główne, uczestnicy wycieczki ubierają kaski i zjeżdżają 40m pod ziemię. Trasa prowadzi wokół trzech szybów (Szczęść Boże, Anioł i Żmija). Po drodze czekają nas ciekawe historie, dawne stanowiska pracy, eksponaty. Na koniec czeka nas prawie 300m fragment trasy, który pokonuje się łodzią. I to ostatnia atrakcja, chyba że nie mieliśmy okazji czekać na przewodnika i nie zwiedziliśmy Skansenu Maszyn Parowych. Znajdują się tu liczne eksponaty - maszyny parowe używane w dawnym przemyśle. Długość trasy, która znajduje się na zewnątrz budynku, wynosi ok. 500 metrów. Dzieciaki były zachwycone możliwością wejścia do starych pociągów.
Szczerze polecamy odwiedziny Kopalni Srebra. Odpowiedniej długości trasa turystyczna jest dobra zarówno dla starszych oraz pociech. Liczba atrakcji jest wystarczająca, aby nie znudzić się wycieczką i mieć siły na zwiedzanie Tarnowskich Gór :)
MAPA DOJAZDU:LINKI:  • Strona internetowa: >>> TUTAJ
  • Informacje oraz historia ZKS w TG: >>> TUTAJ
  • Opis zwiedzania: >>> TUTAJ

  • Cennik: >>> TUTAJ
  • GALERIA:
    Komentarze

    Copyright © #2plus3blog