[śląskie] #szlakami na Kozią Górę i Szyndzielnię

Propozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka tras

Kozia Góra to jeden z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Śląskim. Szlaki do niego prowadzące są krótkie i nieforsowne, a do tego oferuje przyjemne widoki oraz wizytę w schronisku. A jeśli macie ochotę na dłuższy spacer, warto rozważyć trasę naszej pętli, z wejściem na Szyndzielnię.

Spis treści:


Propozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasy!

Jaki szlak wybrać na Kozią Górę i Szyndzielnię? Charakterystyka oraz mapa trasy widokowej pętli

Kozia Góra i Szyndzielnia - charakterystyka trasy:

Trasa: Bystra Śląska (parking), Równia pod Kozią, Stefanka, wiata Pod Kozią Górą, Przełęcz Kołowrót, Schronisko PTTK Szyndzielnia, Szyndzielnia szczyt, Schronisko PTTK Szyndzielnia, Polana Kamienica, Szyndzielnia Kolejka, Polana Kamienica, Pod Szyndzielnią (odejście szlaku żółtego), Przełęcz Kołowrót, Bystra Śląska (parking)

Typ: pętla

Najwyższy punkt: Szyndzielnia (1028 m n.p.m.)

Region: Beskid Śląski

Dystans wg mapy: 11,5 km

Szacowany czas wg mapy: 4 h 06 min (sprawdzony przelicznik z małymi dziećmi: x 1,5 - ok 6 h)

Kozia Góra i Szyndzielnia - mapa trasy:Kozia Góra - prognoza pogody
Gdzie zostawić samochód w drodze na Kozią Górę i Szyndzielnię?

Bezpłatny i całkiem pojemny parking znajdziecie bezpośrednio przy czerwonym szlaku prowadzącym na Kozią Górę, we wsi Bystra. Tuż obok parkingu znajduje się restauracja oraz sklep spożywczy.


Propozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasy!


Kozia Góra i Szyndzielnia - ciekawostki, opis szlaku i atrakcje w okolicy

Wycieczkę rozpoczynamy od wskazanego wcześniej parkingu w Bystrej. Tuż obok przebiega szlak czerwony i to właśnie nim kierujemy się w stronę osiedla powyżej parkingu. Zaledwie 500 metrów dzieli nas od granicy lasu - Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, dzięki czemu szybko tracimy z oczu zabudowania.

Propozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasy!

Kontynuujemy nasz spacer szlakiem czerwonym do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim, czyli jakiś kilometr od parkingu. Skrzyżowanie szlaków to Równia Pod Kozią, gdzie znajduje się wiata, przy której można zrobić sobie przerwę.

Propozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasy!


Od tego miejsca kontynuujemy wędrówkę szlakiem niebieskim. Kilometr od Równi Pod Kozią znajduje się schronisko Stefanka, pod szczytem Koziej Góry. Warto zatrzymać się tu na kilka chwil. Zwłaszcza, gdy wędrujemy z małymi dziećmi, które mogą skorzystać z ogólnodostępnego placu zabaw.

Propozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasy!

Kontynuując wędrówkę szlakiem niebieskim dojdziecie do szczytu Koziej Góry, na którym zbudowano drewnianą wiatę z widokami na Szyndzielnię i Klimczok z jednej strony oraz na Bielsko-Białą i Magurkę Wilkowicką z drugiej.

Propozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasy!

Następny przystanek to skrzyżowanie ze szlakiem żółtym, choć my wybraliśmy opcję jego skrócenia ścieżką tuż za wiatą na szczycie. Jest wprawdzie nieco stroma w dół, ale nie sprawia większych problemów, a potrafi zaoszczędzić trochę drogi na Szyndzielnię.

Propozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasy!


Żółty szlak poprowadzi Was przez kolejne 4 km do najwyższego punktu pętli - na szczyt Szyndzielni. Niestety jednostajnie pod górkę. Zanim do niego dojdziecie, poniżej znajduje się Schronisko PTTK Szyndzielnia - jedne z największych i najstarszych schronisk w Beskidzie Śląskim. Sam szczyt Szyndzielni jest zalesiony, dużo lepszą widoczność zapewnia nam weranda przed schroniskiem, z której dojrzeć panoramę Bielska-Białej, Beskidu Małego, Śląskiego, Żywieckiego, a w oddali króluje oczywiście Babia Góra, Pilsko i, przy sprzyjającej pogodzie, Tatry.

Droga powrotna do parkingu, z którego rozpoczynaliśmy wycieczkę częściowo biegnie przez szlak, którym wchodziliśmy na szczyt. Warto jednak zejść na szlak zielony i udać się w stronę stacji górnej kolejki linowej Szyndzielnia. Tuż obok niej stoi wybudowana w 2015 roku, 18-metrowa wieża widokowa, która jest płatna i czynna tylko w godzinach funkcjonowania kolejki. Podobnie jak przy schronisku możecie podziwiać panoramę na Bielska-Białej, Beskidów: Małego, Śląskiego oraz Żywieckiego, a także Babią Górę, Pilsko i Tatry. Na jej szczycie mamy do dyspozycji lunetę obserwacyjną z 25 -krotnym powiększeniem. Podczas naszej zimowej wyprawy na Szyndzielnię nie było sensu wchodzenia na wieżę, gdyż widoczność była praktycznie zerowa. Wrócimy tu innym razem (podobno do trzech razy sztuka).

Propozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasy!

Główny cel zdobyty, pora zatoczyć pętlę do punktu, w którym rozpoczęliśmy wycieczkę. Wracamy spod wieży widokowej zielonym szlakiem do schroniska. Stamtąd żółtym szlakiem schodzimy do skrzyżowania ze szlakiem zielonym i nim kontynuujemy wędrówkę, gdyż prowadzi on do parkingu w Bystrej. Częściowo przez wieś, na szczęście normalnymi, brukowanymi chodnikami dla pieszych. Mamy nadzieję, że nasza propozycja przypadła Wam do gustu, do zobaczenia na szlaku!


Przydatne linki w drodze na Kozią Górę i Szyndzielnię

Alternatywne trasy na Kozią Górę oraz Szyndzielnię

Jeśli zależy Wam na szybkim spacerze, polecamy zamienić pętlę na prostą drogę na szczyt Koziej Góry z widokową wiatą oraz wizytę w schronisku Stefanka. Taka trasa ma w całości ok. 4,5 km i wg mapy powinna zająć ok 1,5 h (czyli realnie z dziećmi trochę ponad 2 h samego spaceru). Parking w Bystrej, wskazany przy pętli powyżej. Poniżej mapka skróconej trasy na Kozią Górę, z której możecie skorzystać.


Kolejną propozycją jest krótsza pętla na samą Kozią Górę, z Bielska-Białej. Miejsce parkingowe znajdziecie tuż obok szlaków, wzdłuż ul. Olszówki, między innymi przy palarni kawy „Proper Coffee”. Dystans według map to niecałe 7 km, do pokonania w 2 h i 20 min (z dziećmi sam spacer powinien zająć ok 3 h 30 min). Mapa trasy poniżej.Co do samej Szyndzielni, można się na nią dostać bez większego wysiłku, za pomocą kolejki linowej. Około półtora kilometra od dolnej stacji kolejki linowej Szyndzielnia (ok 30 min spaceru) znajdziecie płatny parking (na tą chwilę za cały dzień postoju płacimy 15 zł). W drodze na dolną stację znajduje się także tor saneczkowy. Przy górnej stacji kolejki możecie skorzystać z (również płatnej) wieży widokowej oraz udać się spacerem w stronę schroniska PTTK na Szyndzielni oraz za nim, na sam szczyt. Taka trasa (w obie strony) ma ok 2 km i powinna zająć 40 min - 1 h spaceru.

Aktualne informacje na temat kolejki gondolowej, wieży widokowej oraz toru saneczkowego znajdziecie tutaj. Poniżej przedstawiamy mapkę z parkingiem.


Kozia Góra i Szyndzielnia - galeria zdjęć

Propozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka trasPropozycja widokowej pętli na Kozią Górę oraz Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim! Opis szlaków i charakterystyka tras

Komentarze

Prześlij komentarz

Copyright © #2plus3blog