[małopolskie] #szlakami na Luboń Wielki [Beskid Wyspowy]


Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego. Uwagę wędrowców przykuwa już z daleka ze względu na charakterystyczną wieżę przekaźnikową na jego szczycie, a przyciąga głownie za sprawą nietypowego dla Beskidów rumowiska skalnego, który niesamowicie urozmaica całą wyprawę.

Spis treści:


Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.

Jaki szlak wybrać na Luboń Wielki? Charakterystyka oraz mapa trasy widokowej pętli


Szlak na Luboń Wielki - charakterystyka trasy:

Trasa: parking turystyczny przy sklepie Lewiatan - Rabka-Zdrój, Zaryte (wejście na szlak żółty - Perć Borkowskiego) - Skrzyżowanie na Luboniu - Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim - Pod Luboniem - Rabka-Zdrój, Zaryte (wejście na szlak niebieski)

Typ: pętla

Najwyższy punkt: Luboń Wielki (1022 m n.p.m.)

Region: Beskid Wyspowy / Karpaty

Dystans wg mapy: 7,1 km

Szacowany czas wg mapy: 2 h 40 min (sprawdzony przelicznik z małymi dziećmi: x 1,5 - ok 4 do 5h)


Szlak na Luboń Wielki  - mapa trasy:


Zaplanuj wejście na Luboń Wielki. Prognoza pogody w Rabce-Zdrój



Gdzie zostawić samochód w drodze na Luboń Wielki

Najwygodniejszą opcją jest pozostawienie samochodu na sporym, płatnym 'parkingu turystycznym', zlokalizowanym na tyłach sklepu Lewiatan w Rabce-Zaryte i blisko wejścia na szlak. Opłata od wielu lat wynosi 10 zł i należy uiścić ją we wcześniej wymienionym sklepie. 


Ciekawostki o szlaku na Luboń Wielki w Beskidzie Wyspowym

  • Luboń Wielki nazywany jest przez miejscowych Biernatką, jest to piąty co do wysokości w Beskidzie Wyspowym i wznosi się na 1022 m n.p.m.;
  • wyznaczona przez nas popularna pętla miejscami wymaga pewnego poziomu sprawności fizycznej, dlatego szlak żółty nie jest zalecany dla małych dzieci czy też osób starszych;
  • oznaczony kolorem żółtym szlak turystyczny z Rabki-Zarytego, który prowadzi na sam szczyt Lubonia Wielkiego poprzez Rezerwat Przyrody Luboń Wielki zwany jest Percią Borkowskiego. Nazwę szlaku nadano na cześć wieloletniego gospodarza, a zarazem współautora projektu oraz budowniczego schroniska PTTK na Luboniu Wielkim - Stanisława Dunin-Borkowskiego;
  • na Luboń Wielki prowadzi aż pięć szlaków, ale zdecydowanie Perć Borkowskiego to najciekawsza (i w zasadzie najtrudniejsza) opcja spośród wszystkich. A to za sprawą iście tatrzańskich krajobrazów, które czekają na podszczytowych partiach zboczy tej góry. Szlak żółty prowadzi nas bowiem przez tzw. gołoborza czyli skalne rumowiska, które są raczej rzadko spotykane w Beskidach, zwłaszcza w takiej skali jak na Luboniu Wielkim;
  • Pamiętajcie, aby Perć Borkowskiego pokonywać przy dobrej pogodzie, ponieważ podczas deszczu, a nawet zimą, może okazać się naprawdę niebezpieczny - luźne skały rumowiska stają się bardzo śliskie. Pamiętajcie też, że z tego powodu lepiej jest  tym szlakiem wchodzić niż schodzić;
  • na południowo-wschodnim stoku utworzono w 1970 roku rezerwat przyrody dla ochrony największego w Beskidzie Wyspowym gołoborza (skalnego rumowiska) oraz grupy osuniętych skał tworzących grzędy i garby skalne, zwanych Dziurawymi Turniami, gdzie doliczono się aż 13 jaskiń i szczelin skalnych. Największa z jaskiń - 'Jaskinia w Luboniu Wielkim' ma 26 m długości i deniwelację 9 m;
  • na szczycie Lubonia Wielkiego znajduje się niewielkie schronisko z 1931 roku, stacja meteorologiczna z 1953 roku oraz radiowo-telewizyjna stacja nadawcza z 1961 roku, której charakterystyczna sylwetka widoczna jest z daleka i pozwala na bezbłędne rozpoznanie góry. Z okien z górnej sali schroniska można spoglądać na cztery strony świata;
  • wieża przekaźnikowa na Luboniu Wielkim powstała w 1961 r. w celu prowadzenia transmisji Mistrzostw Świata FIS organizowanych w Zakopanem rok później. Obecnie służy jako przekaźnik telewizyjny oraz dla telefonii komórkowej.


Opis szlaku na Luboń Wielki


Do przejścia widokowej pętli na Lubań Wielki wystarczy zapamiętać dwa kolory szlaków. Na szczyt, do schroniska PTTK na Luboniu Wielkim prowadzi szlak żółty, natomiast schodzimy szlakiem niebieskim. Wejścia na oba szlaki oddalone są od siebie zaledwie o 100 metrów, wzdłuż tej samej drogi krajowej nr 28.

Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.

Wejście na szlak żółty znajduje się zaledwie 300 metrów od parkingu, po drugiej stronie ulicy. Początkowo szlak prowadzi między domostwami, drogą asfaltową, ale po około 500 metrach ścieżka zaczyna zagłębiać się w las. Zanim do niego wejdziecie, bez problemów rozpoznacie cel naszej wędrówki, czyli szczyt z charakterystyczną wieżą przekaźnikową. 

Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.

Jeszcze przez kolejny kilometr szlak przylega do polany i co kilkaset metrów oferuje całkiem przyjemne widoki na szczyty Beskidu Wyspowego oraz Gorców. Następne półtorej kilometra prowadzi już tylko lasem i pnie się mocno w górę, praktycznie do samego szczytu. Zanim rozpoczniemy wędrówkę przez las, przed samym opuszczeniem polnej ścieżki znajdziecie miejsce do wypoczynku z pięknym widokiem.

Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.

W międzyczasie przekraczamy teren Rezerwatu Luboń Wielki, o czym informuje czerwona tablica informacyjna i dochodzimy do słynnego rumowiska skalnego, które jest niewątpliwie najciekawszym etapem na całym szlaku. Ścieżka prowadząca przez sam środek gołoborza ma zaledwie 100 metrów długości, a jego przejście zajmuje zaledwie około 15-20 minut, ale potrafi przysporzyć nieco adrenaliny. Jego zwieńczenie to skalne grzędy o wysokości kilku metrów, na które należy wspinać się z wielką uwagą. Z lewej strony skalnych obrywów znajdują się sporych rozmiarów osuwiska z płyt oraz bloków skalnych zwane Dziurawymi Turniami. Po zajęciu bezpiecznej pozycji warto w tym miejscu przez chwilę nabrać sił i rozkoszować się widokami na Beskid Wyspowy, Gorce oraz, przy sprzyjającej pogodzie, Tatry.

Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.

Od szczytu Lubonia dzieli nas około 600 metrów szlaku prowadzącego bukowym lasem, który początkowo prowadzi stromo pod górę. Zasłużony odpoczynek znajdziecie w schronisku oraz jego najbliższym otoczeniu, gdzie do dyspozycji turystów znajdziecie ławy (w tym dwie na tarasie widokowym) oraz miejsce na grilla/ognisko. Pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą gotówkę, jeśli chcecie skorzystać z jego oferty gastronomicznej. Podczas konsumpcji możecie podziwiać piękną panoramę Beskidu Wyspowego i jej charakterystyczne szczyty: Szczebel, Lubogoszcz, Ciecień i Śnieżnicę. Panorama ograniczona jest do kierunków północno-zachodnich, pozostałe schowane są za lasem. 

Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.

Ze szczytu Lubonia Wielkiego schodzimy niebieskim szlakiem aż do ulicy, przy której rozpoczynaliśmy wędrówkę na szczyt. Przez około 600 metrów szlak biegnie wspólnie z zielonym. Droga powrotna ma około 3,5 km długości i prowadzi głównie przez las, kamienną ścieżką i nie sprawia większych problemów. Ostatnie kilkaset metrów potrafi wynagrodzić trud wyprawy, nam sprzyjające warunki pogodowe pozwoliły dojrzeć Tatry Wysokie.

Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.

Mamy nadzieję, że pętla sprawiła Wam tyle samo radości co nam. Do zobaczenia na szlaku!



Atrakcje turystyczne w pobliżu Lubonia Wielkiego

Małopolska posiada ogromny zasób atrakcji turystycznych. Na poniższej mapie znajdziecie wiele inspiracji na szybkie wycieczki jednodniowe czy też weekendowe wypady, do zwiedzania zarówno w dobrą pogodę, jak i w deszczową pluchę. Wskazane miejsca są różnorodne i obejmują przede wszystkim: najpopularniejsze atrakcje turystyczne, zielone enklawy i parki, najpopularniejsze górskie szczyty i wieże widokowe, zamki i pałace, zabytki i muzea, miejsca do relaksu i dla aktywnych. Z pewnością każdy znajdzie miejsce dla siebie!

Niektóre z atrakcji z poniższej mapy zostały dokładnie opisane na naszym blogu. Sprawdź zatem nasze: propozycje na rodzinne atrakcje w Polsce i za granicą i wyszukaj na liście interesujące Cię województwo.



Przydatne linki przy planowaniu wejścia na Luboń Wielki



Alternatywna trasy na Luboń Wielki


Jeśli planujecie zdobyć Luboń Wielki z małymi dziećmi lub z osobami starszymi, które nie są wprawione w górskich wędrówkach i obawiacie się, że rumowisko może być dla nich przeszkodą lub dzień wcześniej padał mocny deszcz czy świeży śnieg - wybierz wejście i zejście szlakiem niebieskim.


Najkrótsza trasa na Luboń Wielki prowadzi szlakiem czerwonym ze wsi Glisne, w obie strony trasa według map wynosi ok 4,4 km oraz powinna zająć niecałe 2h.


Luboń Wielki - galeria zdjęć

Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.
Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.
Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.Luboń Wielki to najwybitniejszy oraz jeden z najpopularniejszych szczytów górskich Beskidu Wyspowego.


Komentarze

Prześlij komentarz

Copyright © #2plus3blog