[śląskie] Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
Górny Śląsk do dziś w pierwszej kolejności kojarzy się z ciężkim, górniczo-hutniczym, przemysłem. Wprawdzie niewiele z tych wszystkich kopalni, hut i zakładów produkcyjnych jeszcze funkcjonuje, ale też nie zostały one (w większości) skazane do końca na zapomnienie. Niektóre (a ich lista stale się poszerza) zyskały drugie życie. Region Górnego Śląska ma turystycznie do zaoferowania oczywiście o wiele więcej, ale trzeba przyznać, że to tutaj odnajdziemy prawdziwy raj dla pasjonatów historii przemysłu. Całe szczęście, że większość z nich proponuje w swojej ofercie zwiedzanie dla najmłodszych, dzięki czemu z miejsca staje się świetną inspiracją na rodzinne spędzanie wolnego czasu i przy okazji świetną zabawą.

Tym bardziej cieszyliśmy się z możliwości zwiedzenia kompleksu muzealnego Sztolnia Królowa Luiza (dalej: SKL), która oferuje wiele atrakcji swoim gościom. I to nie tylko pod ziemią, ale również w części nadziemnej! 

Ekipa #2plus3blog miała okazję sprawdzić Trasę Rodzinną w podziemiach kopalni Królowej Luizy - wycieczki przygotowanej głównie z myślą o najmłodszych.Program wycieczki, ale i sam przewodnik skupia się przede wszystkim na naszych pociechach, wspierany niejednokrotnie przez nowoczesne technologie, cierpliwie odpowiada na wszystkie dociekliwe pytania. 


Bardzo ciekawą atrakcją, charakterystyczną dla SKL, jest możliwość sprawdzenia na własne oczy (i uszy) jak działają maszyny górnicze! Tylko tutaj mamy niepowtarzalną okazję oglądać, uruchomione przez przewodnika, ogromne maszyny zajmujące się urobkiem 'czarnego złota'To była wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się, przynajmniej w jakimś stopniu, jak wygląda 'górnicza szychta' i ogólnie, w jaki sposób węgiel jest wydobywany na powierzchnię. Pokazy prac potężnych maszyn górniczych naprawdę robią wrażenie :) 


Na trasie znajdą się również przystanki, na których pociechy poznają pracę górników za pomocną projekcji multimedialnych, co dodatkowo uatrakcyjnia zwiedzanie podczas poszukiwań legendarnego Skarbnika.Niewątpliwą atrakcją jest również przejażdżka górniczą kolejką szynową typu 'Karlik', która czeka na samym końcu trasy i dzięki której dostajemy się na jej początek, by zakończyć naszą podziemną eskapadę. 

To jednak nie koniec atrakcji, gdyż na powierzchni czekają na nas kolejne. Skupimy się na dwóch, z których mieliśmy jeszcze okazję skorzystać w sezonie letnim, a które dzieciom najbardziej przypadły do gustu. Mowa tu o Parku 12C oraz Parku Techniki Wojskowej (który dostępny jest również w sezonie zimowym).


Park 12C to tak naprawdę interaktywny plac zabaw, który łączy walory rozrywkowe z edukacyjnymi. Urządzenia, które się w nim znajdują ukazują wynalazki, które wykorzystują siłę czterech żywiołów. Do dyspozycji gości znajduje się również strefa rozrywkowa, scena na której nierzadko (w sezonie letnim) odbywają się różnej maści koncerty czy tematyczne imprezy. Wokół placu jest miejsce do siedzenia, do rozłożenia koca oraz udostępnione są leżaki. Rodzice więc mają możliwość odpocząć podczas gdy pociechy wyczerpują baterie ;). Na terenie parku utworzono również mini kopalnię. W tym miejscu dzieciaki mogą pobawić się w górników. Więcej informacji oraz zdjęć znajdziecie w linkach pod wpisem.Kolejną ciekawą atrakcją na powierzchni jest Parku Techniki Wojskowej (dalej PTW). Na jego terenie możemy podziwiać przeróżne eksponaty wojskowe oraz pojazdy, takie jak: transportery, samochody, czołgi, a nawet samolot :) W tym zacnym gronie znajdzie się również wyrzutnia rakiet. Są to sprzęty wykorzystywane w naszym rodzimym wojsku, w XX wieku. Dzieciaki mają okazję do sprawdzenia ich wszystkich z bliska, do niektórych można było nawet wejść.Zarówno park 12C jak i PTW to fajne uzupełnienie bogatej oferty Sztolni Królowa Luiza. My trafiliśmy w dniu odwiedzin na fajny koncert, dzięki czemu mile spędziliśmy w całym kompleksie kilka godzin. W lato śmiało można wybrać się na całodniową, pełną różnorodnych rozrywek i pozytywnych wrażeń wycieczkę! 


Zresztą teren wokół Sztolni w sezonie zimowym również jest 'zagospodarowany'. Do końca lutego 2019 dostępne jest lodowisko (przy wieży szybowej Carnall)! Co ciekawe, każdy kto będzie odwiedzi Podziemną Trasę Rodzinną lub Turystyczną w Sztolni Królowa Luiza, będzie mógł z niego skorzystać za darmo, za okazaniem biletu ze zwiedzania w/w.
#PODSUMOWANIE


Zdecydowanie polecamy! Trasa rodzinna w kompleksie Sztolni Królowa Luiza to świetny pomysł na spędzenie czasu z rodzinką. To wyjątkowa przygoda dla dzieciaków, która łączy zabawę z nauką. Świetnym uzupełnieniem jest opisywany wyżej Park12C i Park Techniki Wojskowej, który pozwala nam zaplanować wycieczkę na cały dzień. Warto więc śledzić wydarzenia na facebookowym fanpage SKL, żeby móc załapać się na jakiś koncert czy inny ciekawy event!


#ZWIEDZANIE


Czas naszej wycieczki jest dopasowany w sam raz dla maluchów i trwa ok. 1,5 h. Temperatura na trasie, według informacji na stronie, jest zależna od warunków atmosferycznych na powierzchni, ale jak zawsze w tego typu miejscach, lepiej zaopatrzyć się w cieplejsze ubranie i odpowiednie obuwie. Zwiedzanie Trasy Turystycznej dostępne jest dla dzieci od już od 3go roku życia.

#POSIŁKI

Kilkaset metrów, ok 4 min pieszo, a 1 minutę samochodem, przy ul. Wolności 408 (10) znajduje się Bistro Łańcuszkowa w Zabytkowej Łaźni.


#BILETY


Bilety możemy zakupić na miejscu w kasie lub on-line bezpośrednio przez internet. Linki tradycyjnie pod wpisem.

#PARKING


Przed wejściem do kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, z którego goście mogą skorzystać w ramach zakupionego biletu wejściowego.
#LOKALIZACJA


#WIDEORELACJA


#LINKI

Strona www: =>TUTAJ<=
Fanpage na FB: =>TUTAJ<=
Zakup biletów on-line: =>TUTAJ<=
Park12C: =>TUTAJ<=
Park Techniki Wojskowej: =>TUTAJ<=
Regulamin zwiedzania Kopalni Królowa Luiza: =>TUTAJ<=


#GALERIA


Komentarze

Copyright © #2plus3blog