[śląskie] Zamek Ogordzieniec w PodzamczuZamek Ogrodzieniec, a w zasadzie jego ruiny, leżą terenie malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest największym obiektem zamkowym na Śląsku, a jego wybudowanie szacuje się na XIV – XV w. Doskonale wkomponowana w teren, osłonięta z trzech stron wysokimi skałami warownia, dumnie stoi na jej najwyższym wzniesieniu - Górze Zamkowej (o wysokości 515,5 m n.p.m.). Należy do systemu tzw. Orlich Gniazd, który również jest bardzo popularnym szlakiem turystycznym ('Szlak Orlich Gniazd').


Obecnie ogrodzieniecki zamek zdaje się przeżywać renesans popularności (nie licząc okresu pandemii), a to ze względu na realizację scen do serialu produkowanego przez platformę Netflix w 2019 roku, czyli Wiedźmina. W tym miejscu przypomnimy jedynie, że plenery zamkowe wykorzystane były również przy innych sławnych filmowych produkcjach, takich jak serial Janosik czy też Zemsta Andrzeja Wajdy. Godnym odnotowania jest również fakt, że kręcono w tym miejscu wstawki filmowe dla zespołu Iron Maiden :)


Ogrodzieniecki zamek na przestrzeni setek lat zyskał bogatą historię oraz ciekawe legendy, przechodził przez ten czas wielokrotnie z rąk do rąk, padał ofiarą najazdów, był trawiony przez pożary. Nie będziemy jednak rozpisywać się na ten temat, gdyż warto odwiedzić to miejsce z przewodnikiem i wysłuchać tych niesamowitych opowieści na miejscu.

Co czyni to miejsce wyjątkowym? Dlaczego warto je odwiedzić?

Powodów jest conajmniej kilka. Są tacy, którzy wracają tutaj chociażby ze względu na wyjątkowe walory krajobrazowo-przyrodnicze, które funduje na Jura. Oczywistą wydaje się być też wycieczka mająca na celu zwiedzanie ruin, w skład którego wchodzą: Muzeum Zamkowe, Zbrojownia oraz Sala Tortur. Ciekawą alternatywą jest tzw. 'Wieczór z duchami', czyli nocne zwiedzanie ruin zamku z animacją, organizowane w każdy wakacyjny piątek. 


Powodów na powrót w to miejsce jest więcej!

To miejsce naprawdę tętni życiem i oferuje wiele ciekawych imprez czy wydarzeń kulturalnych. Dlatego też polecamy zawsze sprawdzić kalendarz imprez dostępnych na stronie internetowej (linki tradycyjnie na końcu wpisu) przed przyjazdem. To miejsce to prawdziwa gratka dla fanów wszelkiej maści pokazów turniejów rycerskich. Walki rycerskie drużyn czy też indywidualne, dwóch konnych na kopie, pokazy łucznicze/kusznicze to niesamowita frajda dla całych rodzin. 


Jakby tego było mało, wokół ruin znajdziemy wiele atrakcji, które doskonale uzupełniają ofertę zamku i pozwolą nam zapełnić cały dzień pełen wrażeń. To idealne miejsce na całodniową wycieczkę z rodziną! Wartym odwiedzin jest Park Rozrywki Ogrodzieniec, o którym już pisaliśmy na blogu: =>TUTAJ<=


Fajną opcją jest również zwiedzanie Grodu na Górze Birów (można zakupić tańszy bilet łączony dla obu atrakcji), czyli rekonstrukcji średniowiecznej osady drewnianej. Dawny Gród Królewski oddalony jest ok. 1,5 km od zamku i można spokojnie dojść do niego spacerem w ok 15 - 20 minut. 


Ekipa #2plus3blog odwiedza Podzamcze praktycznie co roku. Żeby nie było za słodko, to należy napisać również o rzeczach, które irytują. Jedynym wyraźnym minusem, który należy odnotować to ogromne tłumy ludzi wewnątrz zamku. Jako, że najwyraźniej nie ma kontroli ilości gości wpuszczanych do obiektu powoduje to dosyć duży zator wewnątrz zamku. Oczywiście związane jest to z faktem odwiedzin zamku podczas weekendu w sezonie wysokim, ale w tych terminach też organizowane są najciekawsze eventy. Warto rozważyć więc opcję zwiedzania samego zamku w innym terminie niż weekend, ewentualnie uczestniczyć w piątkowym, wieczornym zwiedzaniu. 

#DOSTĘPNOŚĆ

Zamek Ogrodzieniec jest otwarty dla zwiedzających codziennie przez 8 miesięcy w roku (kwiecień - listopad). Jako, że mieści się w centralnej części Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, jest dobrze dostępny komunikacyjnie.


#DOJAZD


#BILETY

Bilety w formie tradycyjnej możemy zakupić w kasie przy zamku. Aby uniknąć ogromnych kolejek polecamy kupić bilet przez internet (link pod wpisem), który możemy wydrukować lub ukazać na ekranie urządzenia mobilnego przy wejściu. 


#PARKING

Wokół zamku znajduje się też mnóstwo prywatnych parkingów i nie mieliśmy nigdy problemów z miejscem do zaparkowania. Ceny zawsze były przystępne i obowiązywały parkowanie bez limitów.

#POSIŁKI

Podobnie jak w przypadku parkingów, poniżej i wokół ruin ogrodzieńskiego zamku znajdziecie wiele różnych punktów gastronomicznych (od małych budek z wymyślnymi przekąskami, po punkty gastronomiczne takie jak bary szybkiej obsługi z fast foodami, aż po restauracje). Podczas różnych imprez można nawet zakupić średniowieczne przysmaki! Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać swój posiłek, koc i urządzić piknik w pięknych okolicznościach przyrody.


#PODSUMOWANIE:

Ogrodzieniecki zamek w Podzamczu to miejsce zdecydowanie wyjątkowe, przynajmniej dla nas, gdyż ma w sobie magiczną moc przyciągania. Owszem, w sezonie wysokim wieczne tłumy, kolejki, hałasy... ale te widoki, ciekawe imprezy i wydarzenia kulturalne oraz różnego rodzaju atrakcje w najbliższej okolicy potrafią zrekompensować wszelkie niedogodności. Zapewniamy, że po wizycie w Podzamczu wiele osób złapie bakcyla i zapragnie odwiedzić inne warownie leżące na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd. #LINKI

 

#GALERIA

Komentarze

Copyright © #2plus3blog