[śląskie] wizyta w Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w RadzionkowieSą takie miejsca na świecie, które powstają z prawdziwej pasji. Jednym z nich z pewnością jest Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek z Radzionkowa znajdujący się na popularnej trasie Szlaków Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. To prywatne muzeum, które powstało z inicjatywy byłego górnika oraz przedsiębiorcy 20 lat temu i pierwsze w Polsce o takiej tematyce. Za swój główny cel stawia sobie naukę szacunku do chleba powszedniego oraz przybliżenie związanych z procesem jego powstawania zwyczajów oraz tradycji.


Opisywane przez nas muzeum nie jest naszpikowane najnowocześniejszymi rozwiązaniami multimedialnymi (w porównaniu do nowopowstających obiektów tego typu), ale ciekawostką jest fakt, że wiele wprowadzanych tu rozwiązań (projekcje filmów, aktywizujące warsztaty czy też możliwość dotykania eksponatów) były tutaj dostępne... zanim to stało się modne!


Co ciekawego czeka nas w Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek?

Zanim zaczniemy właściwe zwiedzanie muzeum czeka na nas projekcja ok. 25 minutowego filmu traktującego o historii, pochodzeniu, procesie produkcji oraz tradycjach związanych z tematem przewodnim czyli chlebem. Dla najmłodszych odwiedzających przewidziana jest projekcja bardziej przystępnej dla tej grupy wiekowej "Ballady o bochenku chleba".Po obejrzeniu filmu wprowadzającego zostaliśmy zaproszeni przez przewodników ubranych w stroje śląskie na warsztaty. Podczas ich trwania uczestnicy mają okazję wykazać się nie lada umiejętnościami przy formowaniu plecionek z przygotowanego wcześniej ciasta chlebowego. Trzeba przyznać, że wspólne 'tworzenie' w kuchni to świetna okazja do rozmów i śmiechu. Nie inaczej było tutaj. Po zakończonych warsztatach goście udają się na zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, podczas gdy nasze plecionki (i temu podobne twory) wędrują prosto do piekarnika.Podczas zwiedzania muzeum z przewodnikiem mieliśmy okazję odwiedzić starą piekarnię, cukiernię czy też kuchnię śląską. W międzyczasie obejrzeliśmy nagraną krótką, acz pouczającą i wzruszającą prelekcję na temat szacunku do chleba, która porusza również ważną kwestię marnotrawstwa jedzenia.Wiele czasu zajęło nam zwiedzanie muzeum z jego założycielem, którego to między innymi pasja do kolekcjonerstwa starych przedmiotów codziennego użytku popchnęła do stworzenia tego urokliwego miejsca. Zgromadzone zbiory muzealne, o których piszemy nie zostały w żaden sposób opisane. Ten celowy zabieg ma na celu zaangażowanie zwiedzających do wspólnej zabawy w odgadywanie ich przeznaczenia. I trzeba przyznać, że to była naprawdę świetna zabawa!Kolejną atrakcją była lekcja w klasie szkolnej rodem z minionej epoki. W tym miejscu wszyscy siedzą w dawnych, drewnianych ławkach szkolnych i poznają panujące przed laty szkolne zwyczaje, historię nauczania, a nawet uczą się pisania rysikami na kamiennych tabliczkach. Lekcja oczywiście odbywa się z nauczycielem ubranym w strój z dawnych lat.Ciekawym miejscem okazał się również dział dotyczący historii komputerów, którego eksponaty potrafią wprawić w osłupienie niejednego informatyka-gadżeciarza :) Oczywiście dzieci mogą tradycyjnie wszystkiego dotknąć, a nawet zagrać w kultowego Mario Bros. na starym SNESie.Na sam koniec wizyty na gości czeka przyjemna niespodzianka w postaci konsumpcji wypieków własnoręcznie wykonanych wcześniej plecionek. Po zwiedzaniu można również odpocząć na świeżym powietrzu w przygotowanym dla gości małym placu zabaw, a także zakupić ciekawe pamiątki związane z tematyką muzeum.

#PODSUMOWANIE

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek to zdecydowanie jedno z ciekawszych i wręcz obowiązkowych miejsc do odwiedzin na turystycznej mapie Śląska. Ciekawa formuła zwiedzania i warsztaty powoduje, że muzeum jest bardzo przystępne i można polecić je absolutnie każdemu. Nie tylko najmłodszym, gdyż seniorzy równie przyjemnie spędzą tutaj czas.


#DOJAZD#CZAS ZWIEDZANIA

Całkowity czas zwiedzania wynosi ok 2 godzin.

#BILETY

Bilety można nabyć przed samym zwiedzaniem w kasie stacjonarnej muzeum.

#PARKING

Na terenie muzeum znajduje się duży i bezpłatny parking dla odwiedzających.

#POSIŁKI

Po zakończonym zwiedzaniu istnieje możliwość konsumowania własnych wypieków lub swoich posiłków w dużej sali z miejscami siedzącymi stylizowanej na góralską Bacówkę.#LINKI


#GALERIA
Komentarze

Copyright © #2plus3blog