[świętokrzyskie] Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

Nasza wakacyjna wizyta w Pacanowie nie była motywowana jedynie chęcią zwiedzenia jednej z najbardziej popularnych obecnie atrakcji dla dzieci w woj. świętokrzyskim. Była również niejako spełnieniem marzeń z dzieciństwa... rodziców, oczywiście. Bo w końcu kto z Was, drodzy rodzice, nie chciałby odwiedzić Koziołka Matołka?




Stworzona przez Kornela Makuszyńskiego (w 1933 roku!) postać wraz z biegiem czasu stała się symbolem Pacanowa, co widać praktycznie w całym mieście. Sympatyczny biały koziołek w czerwonych spodenkach spowodował również, że w 2010 roku, w tym małym miasteczku, powstał wielki i nowoczesny obiekt. Centrum Bajki (dalej 'CB') w Pacanowie, bo o nim mowa, to jeden z obowiązkowych punktów do odwiedzenia (z dziećmi) i miejsce, w którym animatorzy wprowadzą (zarówno tych młodszych, jak i starszych) zwiedzających w cudowny, bajkowy świat. I robią to w interesujący i nieszablonowy sposób, pobudzając przy tym wyobraźnię najmłodszych odwiedzających, popularyzując przy tym dziecięcą literaturę.



Jeśli zastanawiacie się co takiego wyjątkowego nas spotkało, to śpieszymy z wyjaśnieniami. Otóż Centrum Bajek bardzo dużą uwagę przykłada do obsługi odwiedzających. W jaki sposób? Grupy odwiedzające atrakcje CB (a o tym za chwilę) liczą maksymalnie 15 osób. Wiąże się to z faktem, iż przydzieleni do grupy animatorzy mają za zadanie stworzyć specyficzny klimat i mieć stały kontakt z całą grupą, którą często angażują do wielu różnych aktywności podczas oprowadzania. W większych grupach faktycznie nie byłoby to możliwe, a przynajmniej nie wyszło by to tak sprawnie. Dzieci nie są rozproszone, czują się wyróżnione i dzięki temu są bardziej zaangażowane w zabawę. Należy zwrócić uwagę, że CB po prostu nie jest 'obiektem muzealnym', w którym to swobodnie oglądamy eksponaty. W tym miejscu wszystkie atrakcje zwiedzamy z doświadczonymi przewodnikami (animatorami), którzy mają za zadanie przybliżyć nam piękny, bajkowy świat. I robią to całkiem sprawnie!



W związku z faktem, iż grupy są stosunkowo małe, a Centrum często odwiedzane jest przez wycieczki, ważnym jest, aby zarezerwować sobie miejsce online przed przyjazdem. Jeśli tego nie zrobicie, a odwiedzicie CB w 'wysokim sezonie', może okazać się, że będziecie czekać dłużej na wejście. Na szczęście tego typu problemy zostały w pewnym stopniu rozwiązanie. 



Otóż w oczekiwaniu na swoją kolej goście Centrum mają możliwość zagospodarować swój 'wolny' czas w:
- kinie 3D ('Kino Szkatułka'), mieszczącym 50 osób, w którym to wyświetlane są aktualne hity i to nie tylko dla najmłodszych!; 
- księgarnio-bibliotece, w której możemy miło spędzić czas w czytelni, zakupić fajne książki, kolorowanki czy nawet pamiątki;
- małym pokoju zabaw dla najmłodszych, gdzie prócz zabawek znajdzie się miejsce dla dorosłych na odpoczynek;
- otaczającym Centrum pięknym 'Ogrodzie Zmysłów'. To miejsce, w którym można się zrelaksować przy placu zabaw dla dzieci, poczytać udostępnione w skrzynce książki dla dzieci, czy też skorzystać w kilku altan, aby odpocząć czy też spożyć posiłek;
- małym amfiteatrze przy głównym wejściu, w którym to często odbywają się różne przedstawienia i koncerty, a dodatkowo w jego bezpośrednim sąsiedztwie postawione są namioty, w których to animatorzy zajmują czas dzieci przy różnego rodzaju wycinankach, kolorowankach itp.;
- poszukiwaniu miejsc do robienia zdjęć. Prócz specjalnie przygotowanej ścianki znajdziecie wiele ciekawych miejsc (Baba Jaga? Gruszki na wierzbie?), które nadają się do uwiecznienia ich na zdjęciach. A warto i poszukać też samego Koziołka Matołka, który przechadza się po swoim Centrum :)
- uczestnictwie w organizowanych przez Centrum warsztatach czy też wielu ciekawych imprezach, takich jak: Festiwal Kultury Dziecięcej, Zjazd Postaci Bajkowych, Dziecięce spotkania z komiksem oraz wiele innych, o których przeczytacie na stronie CB.



Wracamy jednak do wnętrza Centrum Bajek, bo tam też przygotowano dla gości największe atrakcje. W zasadzie to trzy różne, a z każdej z nich możemy skorzystać pojedynczo, nie decydując się na pozostałe. Szczerze nie wyobrażamy sobie, aby nie skorzystać z wszystkich. Każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa i w komplecie zapewni Wam bardzo ciekawe wrażenia i wypełni cały dzień w odpowiednim stopniu.



Główną i jednocześnie najbardziej popularną atrakcją jest interaktywna wystawa "Bajkowy Świat". Czas zwiedzania to ok 80 minut, które wyjątkowo szybko i przyjemnie nam zleciało. Sugerowany wiek dla odwiedzających to od 3 do 103 lat, także rozpiętość jest całkiem pokaźna ;) I faktycznie tak jest, bo pomimo różnicy wieku naszej ekipy - każdy bawił się dobrze i znalazł coś ciekawego dla siebie. Warto odnotować, że przewodnikami w naszej podróży będą (w zależności na kogo grupa trafi) postaci z bajek, a dokładniej: Dzwoneczek, Czerwony Kapturek lub Królewna Śnieżka. 




Bajkowy Świat to unikalna 'podróż' przez baśniowe krainy, która rozgrywa się w wielu miejscach (strefach) wyróżniających się wyjątkowym i niepowtarzalnym charakterem, a w których to czekają na nas różne wezwania. Cała wystawa to bardzo ciekawa ekspozycja, która dzięki różnorodnym multimedialnym technikom stwarza wyjątkowy, bajkowy klimat - zwłaszcza dla najmłodszych. A opieka animatorów i małe grupy tworzą bardzo przyjemny, kameralny klimat.



Kolejnym naszym przystankiem był bardzo nietypowy, "Mały Teatr". Zanim dzieci wejdą do jego wnętrz, animatorzy zadbają o odpowiednie wprowadzenie i zaciekawią najmłodszych do odwiedzin tej małej, kameralnej sceny (dostępny tradycyjnie dla małych, 15-osobowych grup). Ciekawostką jest, że na sali nie uświadczymy żadnych krzeseł, ale za to wygodnie możemy... położyć się na podłodze :) Kolejny raz byliśmy zaskoczeni jakimś fajnym i nieszablonowym rozwiązaniem. W tym miejscu spędzimy ok. 30 minut i nie mamy tutaj żadnych limitów wiekowych. W repertuarze do wyboru mamy trzy różne spektakle, które odgrywane są za pomocą różnych technik lalkowych. Zresztą po spektaklu mamy okazję uczestniczyć w krótkiej prelekcji o teatrze lalkowym, dzięki której będziemy mogli rozróżnić marionetki od kukiełek :)





Na sam koniec zostawiliśmy sobie odwiedziny "Krainy Soria Moria" (nazwa odnosi się do norweskiej baśni). To swoiste połączenie zwiedzania interaktywnej wystawy z grą zespołową. Opowieść przewodnia nawiązuje do skandynawskich legend i wymaga od uczestników różnych aktywności (w tym dobrej pamięci) w wielostanowiskowej, ciekawej grze. Cel: pokonanie złej Królowej Lodu. Gra trwa między 30 a 50 minut (w zależności od wielkości grupy, max oczywiście to 15 osób). Jako, że klimat jest bardziej mroczny, a i zadania nieco bardziej wymagające, sugerowany wiek minimalny to 7 lat. Dzieciaki były bardzo zadowolone z odwiedzin, ale nie będziemy zdradzać Wam szczegółów gry, żeby nie zepsuć ewentualnej zabawy.



Co ciekawe włodarze Centrum Bajek planują kolejną ciekawą inwestycję, a dokładniej - rozbudowę Centrum o nowe atrakcje. O szczegółach możecie przeczytać =>TUTAJ<=, brzmi bardzo obiecująco! Zgodnie z planem, w ciągu najbliższych 4 lat, na ponad dwuhektarowej działce ma powstać wiele nowych atrakcji, takich jak: park linowy, grota solna, mini zoo, ogrody edukacyjne, amfiteatr oraz wiele innych ciekawych elementów rozrywkowych. Cóż, będzie to pewnie okazja na kolejne odwiedziny Centrum Bajek!



#PODSUMOWANIE


Centrum Bajek w Pacanowie urzekło nas przede wszystkim nieszablonowym podejściem do prezentacji jego atrakcji, którego nie spodziewaliśmy się do momentu samych odwiedzin. Jesteśmy też zdania, że do dobrej zabawy należy odwiedzić wszystkie trzy główne atrakcje, tym bardziej, że mamy możliwość wypełnić czas wolny w oczekiwaniu na wejście. Jesteśmy również ciekawi losów zaplanowanej rozbudowy Centrum Bajek o kolejne atrakcje, które z pewnością podniosą atrakcyjność tego miejsca!




#DOJAZD












#POSIŁKI


Na terenie CB nie znajdziecie żadnego punktu gastronomicznego. Co ciekawe Centrum zachęca do skorzystania z 'parkowych altan' (domków) w celach gastronomicznych, zachęcając wręcz do organizacji rodzinnego pikniku w pięknych okolicznościach przyrody :) Na stronie internetowej znajdziecie również kilka miejsc, gdzie możemy coś zjeść w pobliżu Centrum.



#PARKING


CB nie posiada własnego parkingu wewnętrznego i zaleca pozostawienie samochodu w wyznaczonych na mapie (na stronie internetowej) miejscach parkingowych, które znajdują się w odległości kilku minut spacerem od budynku CB. Osobiście nie mieliśmy większego problemu ze znalezieniem miejsca w pobliżu.

#BILETY


Bilety możemy kupić w stacjonarnej kasie (możemy płacić kartą, są też zniżki na Kartę Dużej Rodziny), ale CB mocno zaleca, żeby zakupić bilet wstępu za pośrednictwem internetu. Wiąże się to z faktem, iż Centrum często odwiedzane jest przez grupy zorganizowane, a samo zwiedzanie jest ograniczone do 15 osobowych grup. Dlatego, aby na spokojnie skorzystać z trzech głównych atrakcji CB warto zaplanować wcześniej swój pobyt w Pacanowie. My osobiście nie kupowaliśmy biletów online, ze względu na fakt, iż nie wiedzieliśmy czy pojawimy się o zaplanowanej godzinie, ale pomimo tego, że musieliśmy długo czekać na wejście, a atrakcji wokół było na tyle, że czas szybko nam zleciał, a dzieci się nie nudziły.



#ATRAKCJE W OKOLICY

=> Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni
=> Mobius Studio w Kielcach
=> Zamek Królewski w Chęcinach
=> Jurapark Bałtów
=> Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno
=> Centrum Nauki Leonardo da Vinci na Podzamczu Chęcińskim



=> Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach

=> Jaskinia RAJ / Centrum Neandertalczyka



#LINKI

strona www =>TUTAJ<=
fanpage na FB  =>TUTAJ<=
zakup biletów  =>TUTAJ<=
kontakt  =>TUTAJ<=

#GALERIA (kliknij aby powiększyć)













Komentarze

Prześlij komentarz

Copyright © #2plus3blog