[świętokrzyskie] Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach

Ostatnimi czasy miejsca, w których nasze pociechy mogą się swobodnie bawić, a przy okazji eksperymentować, zyskały wyższy priorytet przy ustalaniu harmonogramu naszych wycieczek. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to obecnie chyba najpopularniejsza i najbardziej lubiana formuła, która przyciąga rodziny z dziećmi. Na tyle popularna, że powoli mamy problem z pisaniem wstępniaka ;) Oczywiście sam pomysł na tego typu miejsce to nie wszystko, dlatego też na własnej skórze sprawdziliśmy 'czy było warto' i przedstawiamy Wam naszą relację z wizyty w ECN!
Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach (dalej ECN) to miejsce, w którym nasze pociechy mają za zadanie dokładniej poznać oraz zrozumieć otaczający nas świat, a przede wszystkim zachodzące w nim procesy powstawania i przepływu energii. Zanim przejdziemy do dokładniejszego opisu tego ciekawego miejsca , przybliżymy nieco ofertę Centrum, gdyż opcji jej zwiedzania jest kilka.
W tym miejscu należy zaznaczyć, iż zwiedzanie ECN odbywa się w turach, dlatego też warto wcześniej zadzwonić i zarezerwować dla siebie miejsce lub kupić wcześniej bilet on-line! Oferta ECN dla osób indywidualnych jest podzielona na kilka opcji do wyboru i wygląda ona następująco:
- opcja "wystawa" obejmuje korzystanie z ekspozycji ECN, do 90 minut;
- opcja "wystawa + warsztaty" to zwiedzanie ekspozycji ECN wraz z udziałem w warsztatach laboratorium "Generator Mocy". Zajęcia są przeznaczone dla dzieci i dorosłych, a całość trwa ok 90 minut. Obie powyższe opcje są najlepsze dla tych, którzy odwiedzają ECN po raz pierwszy;
- opcja "warsztaty" to możliwość udziału w  samych zajęciach doświadczalnych w w/w laboratorium. Zajęcia trwają 45 minut i przeznaczone są dla dzieci w wieku szkolnym. To bardzo fajna opcja dla tych, którzy odwiedzili już ekspozycję, a chcą skorzystać z bardzo fajnych, cyklicznych warsztatów (o nich później).
Dodatkowo w każdą sobotę ECN zaprasza na 'familijne eksperymentowanie', czyli na rodzinne spędzenie wolnego czasu podczas zwiedzania wystawy "Energia" oraz udział w warsztatach w laboratorium. To osobny cykl zajęć, a dodatkowo każdy kolejny miesiąc to nowy temat warsztatów! A aktualne tematy znajdziecie tradycyjnie w linkach pod wpisem. Nic nie stoi na przeszkodzie na zorganizowanie w ECN urodzin czy spędzenia ciekawych wakacji biorąc udział w szeregu warsztatach popularnonaukowych!Jak wcześniej wspomnieliśmy ekspozycja ECN nawiązuje, uczy i opowiada o energii. Składa się ona z 28 osobnych interaktywnych stanowisk przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania i które to nawiązują do wspomnianej wcześniej tematyki. Wystawa podzielona jest na trzy spójne strefy: "Ogień i Ziemia", "Powietrze i Woda" oraz "Człowiek".Jako, że odwiedzaliśmy ECN po raz pierwszy, bardzo chcieliśmy i sprawdziliśmy opcję zwiedzania ekspozycji, a następnie dołączyliśmy do warsztatów w laboratorium :) Przygodę rozpoczynamy od wizyty w sali kinowej, gdzie oglądamy krótki seans, który wprowadzi nas do tematyki ECN. Po nim mamy możliwość swobodnego zwiedzania ekspozycji. Na pierwszy rzut oka wydawało nam się, że jest ona mała i szybko ją opanujemy. Nic bardziej mylnego - urządzenia są ciekawe, absorbujące i fajnie przemyślane. Dzieciaki miały frajdę z ich korzystania, a do wielu wracało kilkakrotnie. I co najważniejsze - każde z naszych dzieci miało frajdę, a przekrój wieku jest spory (5-7-10). Rodzice również sprawdzili kilka urządzeń i dobrze się przy tym bawili ;)
Po intensywnej eksploracji ekspozycji dołączyliśmy do grup warsztatowych. Laboratorium "Generator Mocy" umieszczone jest nad wystawą i jest połączeniem pracowni chemiczno-fizyczno-bilologicznej. Wygląda naprawdę profesjonalnie i klimatycznie. Widać, że Generaor jest świetnie wyposażony i gotowy na wiele ciekawych naukowych eksperymentów. Trafiliśmy na warsztaty, z których to wydobywaliśmy energię z... ziemniaków. Były naprawdę przystępnie i ciekawie prowadzone, ale też bardzo dobrze przygotowane. Miny dzieciaków - bezcenne. Warsztaty to fajny pomysł na ponowne odwiedziny Centrum!
To nie koniec. Do dyspozycji zwiedzających, gdy tylko pogoda dopisze (my nie mieliśmy tego szczęścia), na zewnątrz znajduje się Energetyczny Ogród. Wyposażony w siłownię, zjeżdżalnie, trampolinę czy też karuzelę. Znajdziecie tu również kilka ciekawych interaktywnych atrakcji, równoważnię, kolorową strefę optyczną, a nawet ponad 30-metrową tyrolkę. Podczas wakacji można tu też spotkać animatorów ECN! W przypadku dobrej pogody wizyta w ECN może się więc mocno wydłużyć...
#PODSUMOWANIE


Zdecydowanie polecamy! ECN to świetna interaktywna wystawa, wyposażona w bardzo ciekawe stanowiska do samodzielnego eksperymentowania. Dodatkowo warsztaty w laboratorium "Generator Mocy" to doskonałe uzupełnienie oferty Centrum i doskonała zabawa dla dużych i małych.

#DOJAZD#CZAS ZWIEDZANIA


W zależności od wybranej oferty czas zwiedzania ECN wynosi 45 lub 90 minut. Wejście na ekspozycję ECN odbywa się w turach, dlatego najlepiej zaplanować godzinę przyjazdu i zakupić bilet online. Na wystawie jednorazowo może wejść max 60 osób.
#BILETY


Bilety do ECN możemy kupić przez internet (link pod wpisem) oraz w kasie Centrum. Możemy płacić kartą płatniczą.

#PARKING

Dla zwiedzających ECN dostępne są darmowe miejsca postojowe. Więcej dodatkowych informacji na stronie www ECN.


#POSIŁKI


W budynku, w którym znajduje się ECN znajdziecie również bufet/bistro, które znajduje się na parterze. Znajdziecie tu ciepłe posiłki oraz przekąski.
#LINKI

WWW =>TUTAJ<=
Fanpage FB =>TUTAJ<=
Zakup biletów =>TUTAJ<=
Kontakt =>TUTAJ<=
Warsztaty =>TUTAJ<=

#VIDEORELACJA

...już wkrótce....

#GALERIA (kliknij aby powiększyć)Komentarze

Copyright © #2plus3blog