[świętokrzyskie] Zamek Królewski w ChęcinachJednym ze stałych punktów naszych wakacyjnych wypadów są zamki, dwory lub pałace. Idealna okazja na lekcję historii w plenerze. Spędzając trochę czasu w województwie świętokrzyskim, na naszej liście nie mogło zabraknąć Zamku Królewskiego w Chęcinach. Tak naprawdę ruin zamku, ale dzięki przeprowadzonym w ostatnich latach rewitalizacjom (2013 - 2015), obiekt wygląda naprawdę okazale.Zamek ten został wzniesiony na grzbiecie skalistego wzgórza (367m n.p.m.) i góruje nad Chęcinami, dzięki czemu widoczny jest niemal z każdej możliwej strony z wielu kilometrów. Jego powstanie datuje się na przełom XIII i XIV w. W wielkim historycznym skrócie należy o warowni napisać, iż była obiektem wysokiej rangi (posiadała własną kaplicę oraz skarbiec), jak również ośrodkiem ówczesnego życia politycznego. To Władysław Łokietek uczynił chęcińską twierdzę centrum władzy (politycznej, militarnej i gospodarczej). Natomiast po jego śmierci Kazimierz Wielki sprawił (za sprawą rozbudowy), że forteca była nie do zdobycia przez następne 250 lat! O bogatej historii warto jednak posłuchać bezpośrednio z ust przewodnika.

#ATRAKCJE


Samo wejście na wzgórze zamkowe nagradza nas pięknymi widokami, ale dopiero panorama województwa świętokrzyskiego oglądana z perspektywy z dwóch baszt jest naprawdę fantastyczna. Przy sprzyjającej aurze podobno można zobaczyć nawet Tatry (nie było nam dane :/)! W ramach zwiedzania zamku czeka na nas całkiem sporo atrakcji!  Niewątpliwie jedną z ciekawszych okazały się rozmieszczone na obiekcie wszelkiego rodzaju narzędzia do odbywania kar (a nawet tortur), tj. klatki, dyby czy też krzesła inkwizytorskie, z których, o dziwo, dzieci bardzo ochoczo chciały korzystać ;) 
Jak na porządną warownię przystało znajdziemy w niej również lochy i skarbiec. Dodatkowo w piwnicach zamku znajduje się nawet lapidarium (wiki). Przymierzyć możemy elementy zbroi rycerskich oraz obejrzeć wystawę broni drzewcowej z tarczami herbowymi. Znajdzie się również zabawna fotościanka dla chętnych.
Na zamku znajdziemy kilka dodatkowych (płatnych atrakcji), tj. strzelanie z łuku, wybijanie zamkowych monet, pozowanie do zdjęć na koniu z rynsztunkiem, medale pamiątkowe, strzelanie z hakownicy czy też korzystanie z lunety. Możemy również pokusić się o wykupienie usług przewodnika czy też lekcje tematyczne. Tradycyjnie też w tego typu miejscach znajdziemy stoiska z pamiątkami regionalnymi.
Zakupiony w kasie bilet upoważnia nas również do odwiedzin zabytkowej renesansowej kamienicy "Niemczówki" (ul. Małogoska 7), która znajduje się w bliskiej odległości Rynku Głównego. W pierwszej kolejności goście zapraszani są na krótki seans prezentujący turystyczne walory i atrakcje gminy i miasta Chęciny. Następnie można swobodnie zwiedzać obiekt, w którym to znajdziemy zbrojownię, makietę Zamku Królewskiego w Chęcinach z czasów świetności oraz wystawy czasowe, co stanowi miłe uzupełnienie zwiedzania. Tym bardziej, że stamtąd możemy szybko przenieść się na Rynek.
#PODSUMOWANIE


Oczywiście polecamy! Wizyta na zamku to najlepsza lekcja historii dla naszych pociech! Obsługa wita turystów od wejścia w strojach historycznych, co uatrakcyjnia zwiedzanie. Warto również zaznaczyć, że obiekt jest całoroczny. Godziny otwarcia znajdziecie w linku pod tekstem. Warto śledzić wydarzenia na stronie/fanpage zamku, gdyż w wybrane dni odbywają się dodatkowe atrakcje, takie jak pokazy tańca średniowiecznego czy strzelania z broni historycznej.
#PARKING


Miejsc do parkowania jest kilka (informacja w #linkach - kontakt). Natomiast bez problemu można zaparkować na dużym i bezpłatnym parkingu u samego podnóża zamku, gdzie najpewniej poprowadzi Was GPS.
#BILETY

Bilety możemy kupić tylko w kasach (przy obu wejściach, od strony wschodniej i zachodniej). Za bilety i atrakcje na zamku możemy zapłacić również kartą płatniczą. Honorowane są również Karty Dużej Rodziny.
#POSIŁKI


Przy parkingu u podnóża zamku znajdziemy punkty gastronomiczne, polecamy również skorzystanie z wielu różnych punktów na Rynku i w jego okolicach, tym bardziej, gdy odwiedzamy jeszcze"Niemczówkę".

#DOJAZD
#ATRAKCJE W POBLIŻU

=> Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni
=> Centrum Nauki Leonardo da Vinci na Podzamczu Chęcińskim
=> Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach 
=> Jaskinia RAJ / Centrum Neandertalczyka
=> Mobius Studio w Kielcach
=> Jurapark w Bałtowie
=> Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno
#LINKI

WWW =>TUTAJ<= 
FB =>TUTAJ<= 
Kontakt =>TUTAJ<= 
Cennik =>TUTAJ<=
Godziny otwarcia =>TUTAJ<= 
Plan zamku =>TUTAJ<= 

#GALERIA

Komentarze

 1. Byłam, piękne okolice, polecam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzamy i dodamy, że pięknie jest tam nie tylko latem, ale i zimą!

   Usuń
 2. Bardzo dobrze utrzymany obiekt, który żyje! Warto odwiedzić!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © #2plus3blog