[łódzkie] wizyta w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi

na skróty[historia, opis miejsca] [sprawy techniczne i porady] [atrakcje]
Jak wspominaliśmy na początku stycznia na naszym fanpage'u - na początku stycznia 2018 r. miało miejsce otwarcie największego obecnie centrum nauki w Polsce, czyli: Centrum Nauki i Techniki EC1. Tego typu miejsca to doskonała inspiracja na spędzenie czasu z dziećmi, więc bez większego zastanowienia postanowiliśmy spędzić część naszych ferii w Łodzi, sprawdzając kilka okolicznych atrakcji.źródło: http://www.centrumnaukiec1.pl/
Niewątpliwie jedną z największych w tej chwili jest właśnie CNiT EC1, które mieści się w zespole budynków dawnej elektrociepłowni nr 1 w Łodzi (stąd skrót: EC1). Budynki te są przykładem dawnej, wyjątkowo pięknej, architektury przemysłowej Łodzi. EC1 to pierwsza łódzka elektrownia, która została uruchomiona w 1907 roku przy ul. Targowej i działała aż do 2001 roku. Zespół budynków dawnej EC1 poddano rewitalizacji i rozbudowie przekształcając go w ośrodek naukowo-kulturalny. Stanowi on element projektu Nowe Centrum Łodzi, który realizowany jest przez Miasto Łódź od 2007 roku, a jego zakończenie planowane jest w 2019 roku.Warto wspomnieć, że ramach instytucji działają tutaj: Centrum Nauki i Techniki EC1, Planetarium EC1 (działające od początku 2016 roku), Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Na początku lutego 2018 zwiedziliśmy niedawno otwarte Centrum Nauki i Techniki EC1 – obecnie największy tego typu obiekt w Polsce.Zwiedzanie, jak w tego typu obiektach, polega na przeprowadzaniu przelicznych doświadczeń czy też obserwacji za pomocą wielu interaktywnych urządzeń. Stałe ekspozycje umożliwiają ich  samodzielną obsługę, jednakże pomocą służy również miła obsługa CNiT, która przy okazji opowie wiele ciekawych rzeczy!  
Wystawy natomiast dzielą się wg. ścieżek tematycznych:
- „Przetwarzanie energii”;
- "Rozwój wiedzy i cywilizacji";
- „Mikroświat – Makroświat”.

Obecnie głównym motywem przewodnim jest proces powstawania energii, który ma nawiązywać do historycznego przeznaczenia obiektu, który zwiedzamy. Byliśmy pełni podziwu świetnego połączenia nowoczesnych technik audiowizualnych z oryginalnymi, doskonale zachowanymi (odnowionymi) elementami elektrociepłowni, takich jak kotły czy turbiny.Naprawdę warto poczekać na multimedialny pokaz, który dosłownie budzi do życia potężny turbozespół firmy Brown Boveri. Wszystko za sprawą mappingu na bryle urządzenia okraszonego dźwiękiem przestrzennym i komentarzem lektora, który w całości prezentuje nam wszystkie procesy zachodzące w tym ponad 17 metrowym kolosie o mocy 22 megawatów.Do tego oryginalne instalacje wyposażone w setki pokręteł i guzików, dzięki którym nawet najmłodsze pociechy będą się wspaniale bawić. Tylko w tym miejscu będą miały możliwość "przejąć kontrolę" nad dostawą energii elektrycznej i samodzielnie pokierować elektrownią. Wystawy: Mikroświat - Makroświat to z kolei zupełnie inne doznania i eksperymenty. Dzieciaki poprzez doświadczenia oraz zabawę mogą poznać z jednej strony świat najmniejszych, jak również tych nieskończonych, komicznych struktur. Wystawa ta pozwala przyjrzeć się obu tym wielkościom z naszej perspektywy i spróbować wyjaśnić najciekawsze procesy, które wówczas zachodzą.Integralną częścią wystawy jest sferyczne Kino 3D, które mieści się w charakterystycznej i imponującej srebrzystej kuli tuż obok wspomnianego wcześniej turbozespołu. Tym razem nie mogliśmy z niego skorzystać ze względu na fakt, iż narzucone są ograniczenia wiekowe. Seanse mogą oglądać dzieci od 5go roku życia, więc najmłodszy audytor 2plus3blog nie mógł z niego skorzystać :). Nadrobimy to przy następnej wizycie. Pamiętać należy, że Kino 3D jest integralną częścią wystawy „Mikroświat - Makroświat”, jednakże wymagany jest zakup dodatkowego biletu. Prezentowane w nim filmy uzupełniają wiedzę gości Centrum, a filmy w nim prezentowane (2D i 3D) mają ok. 20-25 min. Repertuar dostępny jest na stronie.


Kolejna wystawa, czyli "Rozwój wiedzy i cywilizacji" pozwoli nam poznać wielkie osiągnięcia ludzkości. Tradycyjnie, za pomocą wielu doświadczeń, sprawdzimy jak wielki postęp cywilizacyjny osiągnęliśmy na przestrzeni stuleci! Poznamy wiele wynalazków, które zapewniły rozwój naszemu gatunkowi. Odniosłem wrażenie, że każda kolejna wystawa absorbowała dzieciaki coraz bardziej. Tempo zwiedzania mocno spadło. I nie było to spowodowane zmęczeniem, a chęcią samodzielnego poznania przez nasze pociechy każdego eksponatu, wykonania kolejnych doświadczeń czy wreszcie szczegółowego odpytania pracowników Centrum :) Przy okazji - serdecznie ich pozdrawiamy, za cierpliwość i uprzejmość. #PODSUMOWANIE
Szczerze polecamy wizytę CNiT EC1. Pamiętajcie, że to wycieczka na cały dzień. Czeka Was mnóstwo ciekawych doświadczeń. Nawet najmłodsza latorośl bez problemu wytrzymała kilka godzin zwiedzania i była ciekawa praktycznie każdego eksponatu. Wrażenia wizualne są wyjątkowe i z zewnątrz i z wewnątrz kompleksu. O walorach edukacyjnych wystaw chyba już nie muszę wspominać.

#CZAS 
Pierwsze pytanie, które się nasuwa to: ile czasu zajmuje zwiedzenie ekspozycji CNiT EC1? Otóż naprawdę sporo, absolutne minimum to ok 4h (bez Kina 3D, które musieliśmy ominąć ze względu na wymagania wiekowe - od 5 lat. Wszelkie atrakcje zawsze zwiedzamy w komplecie :)). Jednakże śmiało możecie zaplanować odwiedziny CNiT od rana do wieczora. I jest to możliwe, gdyż bilety - opaski obowiązują cały dzień, dzięki czemu możemy wyjść na miasto i coś zjeść, a następnie wrócić i bawić się dalej.

#POSIŁKI
W centrum znajduje się kawiarnia, w której możemy prócz dobrej kawy i ciasta znaleźć w menu też słone przekąski, takie jak kanapki czy zupa. Gdyby jednak to było mało - jak napisałem wyżej - możemy opuścić centrum (uważajcie na swoje opaski!) i wrócić do niego po obiedzie.

#BILETY
Bilety do Centrum Nauki i Techniki EC1 można kupić w kasie lub zamówić online (linki tradycyjnie  poniżej).

#PARKING
Goście EC1 mogą korzystać z parkingu podziemnego na dworcu Łódź Fabryczna. Dodatkowo od 10 lutego 2018 udostępniono dodatkowy parking przy ul. Wojciecha Jerzego Hasa (czynny od 8:30 do 21:00 i bezpłatny).

#WIDEORELACJA:
#LINKI:

strona Centrum Nauki i Techniki EC1: -=>TUTAJ<=-
kontakt: -=>TUTAJ<=- 
bilety: -=>TUTAJ<=- 
cennik: -=>TUTAJ<=-
mapa kompleksu: -=>TUTAJ<=-
repertuar kino 3d: -=>TUTAJ<=-
strona na FB: -=>TUTAJ<=-

#MAPA#GALERIA


Komentarze

Copyright © #2plus3blog