Appki Podróżnika #2018Podróżowanie się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat. W sukurs przychodzi technologia. Zanim się gdzieś wybierzemy szukamy w sieci opisów na blogach podróżniczych, sprawdzamy na portalach atrakcje w najbliższej okolicy, a na YouTube nawet obejrzymy sobie jak wyglądają miejsca destynacji na video :)

Przygotowałem dla Was małe kompendium, zestaw wielu przydatnych aplikacji na telefony komórkowe (w kilku przypadkach również serwisy www). W końcu smartfony zastępują nam wiele urządzeń i praktycznie każdy z nas rzadko się z nimi rozstaje i ma je zawsze przy sobie :) Testowałem appki dla systemu Android (choć podejrzewam, że większość z nich znajdziecie również na App Store w razie potrzeby). Aplikacje podzieliłem na interesujące nas, podróżników, kategorie. Wybór konkretnej aplikacji jest subiektywny, a po wpisaniu w sklepie Play danej nazwy znajdziecie również aplikacje podobne do tej, którą opisuję. Oczywiście jeśli znacie jakieś inne ciekawe aplikacje - koniecznie podzielcie się tą wiedzą w komentarzu!


1. APLIKACJE, KRÓTE POMOGĄ SIĘ WAM SPAKOWAĆ!PackKing: >> LINK DO POBRANIA << - aplikacja, która pomoże nam odpowiednio spakować się w oparciu o nasz cel podróży, rodzaj transportu, a nawet zaplanowane na wyjeździe czynności. Aplikacja bezpłatna z możliwością wykupienia wersji premium, która odblokuje jeszcze więcej przydatnych funkcji.

MyLuggage: >> LINK DO WWW << - wyjątkowo podaję Wam link do strony, bo to naprawdę bardzo wygodne narzędzie, które możecie również używać na przeglądarce swojego telefonu. Podobnie jak powyższa aplikacja powzoli się Wam bezstresowo przygotować na wyjazd weekendowy, biznesowy czy też wakacje.

2. APLIKACJE, KTÓRE POZWOLĄ WAM ZAPLANOWAĆ TRASĘ (DOJAZDU, SZLAKÓW)


Google Maps: >> LINK DO POBRANIA << - oczywista oczywistość czyli mapa. Wrzuciłem tutaj propozycję od Google tylko dlatego, że praktycznie w każdym smartfonie z systemem Android jest ona preinstalowana z systemem, można z niej korzystać offline i jest stale ulepszana. Dla mnie ma wszystko co potrzeba. Poza tym jest to ogromna baza miejsc wraz z wszystkimi potrzebnymi nam informacjami. Oczywiście na rynku znajdziecie wiele altenatyw, takich jak: Waze, Maps.me, HERE WeGo, a nawet Janosik.


Mapa turystyczna: >> LINK DO WWW<< / >> LINK DO POBRANIA << - to naprawdę przydatna aplikacja, która jest darmowa, jednak mapy offline oraz nawigacja dostępne są w wersji premium. Możemy w niej zaplanować swoje trasy biegnące po górskich szlakach turystycznych. Otrzymamy całą masę przydatnych informacji, tj. przewidywany czas przejścia czy poziom wzniesień, jaki mamy do pokonania. Polecam również serwis www, dzięki któremu na komputerze przygotujecie sobie wygodnie wycieczkę, a przeglądać będziecie mogli wszystko w aplikacji jak już będziecie w górach.

Traseo: >> LINK DO WWW << / >> LINK DO POBRANIA << - ciekawa aplikacja, która oferuje ponad 80 tysięcy tras turystycznych. Aplikacja pozwala nam na zakup elektronicznych map (polskich i zagranicznych), co niejednokrotnie może uratować nam skórę :) Przy okazji warto skorzystać z przygotowanych przez użytkowników tras pieszych czy rowerowych w serwisie www.

3. APLIKACJE, KTÓRE ZAINSPIRUJĄ WAS DO PODRÓŻY (ORAZ POMOGĄ ODNALEŹĆ ATRAKCJE W NAJBLIŻSZEJ OKOLICY)


Trip Advisor: >> LINK DO POBRANIA << - to bezpłatna aplikacja, która pozwoli nam na znalezienie ciekawych miejsc w okolicy, którą właśnie zwiedzamy czy też dopiero mamy zamiar odwiedzić. Spośród milionów recenzji, zdjęć, filmów i map!

Polskie Szlaki: >> LINK DO WWW << / >> LINK DO POBRANIA << - bezpłatna aplikacja, dzięki której mamy dostęp do ponad 5000 ciekawych atrakcji w Polsce. Aplikacja wyszukuje również atrakcje w pobliżu Twojej aktualnej lokalizacji. Do działania potrzebuje być online, zintegrowana z inspirującym do podróży portalem www.

Coigdzie.pl: >> LINK DO POBRANIA << - darmowa aplikacja, która specjalizuje się w wyszukiwaniu ciekawych wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, sportowych czy też atrakcji dla dzieci w najbliższej okolicy. Aktualizowana codziennie daje nam dostęp do kilkunastu tysięcy wydarzeń z całej Polski każdego dnia. Każde wydarzenie posiada opis, grafikę, godzinę rozpoczęcia i adres wydarzenia, lokalizację na mapie, informację o cenach biletów, telefon oraz link do strony organizatora wydarzenia.

Going: >> LINK DO POBRANIA << - aplikacja ta również wyszuka dla nas ciekawe wydarzenia, ale skupia się raczej na najciekawszych wydarzeniach w mieście (kino, teatr, koncerty, targi itp.). Pozwala skomponować eventowy kalendarz, który przypomni nam wcześniej o nadchodzącym koncercie. Na wybrane wydarzenia możemy kupić w aplikacji bilety, niejednokrotnie udało się to zrobić w bardzo okazyjnej cenie, dlatego warto zajrzeć do aplikacji od czasu do czasu :)

Polska Niezwykła: >> LINK DO WWW << / >> LINK DO POBRANIA << - z tą aplikacją mam mieszane uczucia. Problem jest taki, że appka dawno nie była aktualizowana. Z drugiej strony ma zaimplementowaną pokaźną bazę, która pewnie wystarczy Wam na bardzo długo. Dodatkowo warto skorzystać z kopalni wiedzy jaką jest witryna polskaniezwykla.pl, z której bazy aplikacja ta korzysta.


Groupon: >> LINK DO POBRANIA << - niektórych może dziwić ta aplikacja w moim zestawieniu, jednakże uważam, że to dla niej idealne miejsce. Jak większości pewnie wiadomo, appka ta dostarcza nam informacje o ciekawych zniżkach w najbliższej okolicy (nierzadko 50%-70% rabatu np. na wejścia do ciekawych atrakcji dla całej rodziny). 


Google Trips: >> LINK DO POBRANIA << - na tą chwilę aplikację wrzuciłem do zestawienia jako ciekawostkę, gdyż baza jest nieustannie rozbudowywana, a języka polskiego (jeszcze) w niej nie uświadczymy. Jednakże znając rozmach Googla to może wkrótce doczekamy się, że aplikacja będzie miała rozmach jak na rodzimym rynku. Z założenia moloch w telefonie, który wyszuka nam nalepsze atrakcje w okolicy, pozwoli rezerwować miejsca w hotelach, zasugeruje co możemy ciekawego robić w okolicy, zorganizuje nam plan dnia, poleci najlepsze jadłodajnie, a nawet znajdzie kupony zniżkowe! Jestem ciekaw jak będzie rozwijać się ta aplikacja...

4. APLIKACJE, KTÓRE POZWOLĄ CI SPRAWDZIĆ POGODĘ

Wiadomości i Pogoda Google: prosta aplikacja, którą powinieneś mieć zainstalowaną fabrycznie na swoim telefonie, sprawdza się, gdy szybko chcesz sprawdzić pogodę na najbliższe 10 dni. Jeśli nie masz zainstalowanej aplikacji fabrycznie to być może w telefonie masz zainstalowanego inteligentnego asystenta "Google Now" lub pewnie znajdziesz ikonkę "Wyszukiwarki Google". W nich możesz ustawić opcję, aby informowała Cię o pogodzie w Twojej okolicy. Jako, że Google korzysta z danych serwisu weather.com to pogoda jest wyjątkowo trafna. Bardziej szczegółowe informacje uzyskasz w poniższych aplikacjach.

Meteo ICM. Prognoza numeryczna: >> LINK DO POBRANIA << - dosyć nietypowa pogodynka, ale podaje zawsze rzetelne informacje. Dzięki meteogramom (graficzna prezentacja zmiennych) daje możliwość dokładnej analizy przewidywanej pogody. Szybko można się przyzwyczaić i, jak się okazuje, takie przedstawienie staje się wyjątkowo czytelne.

Pogodynka METEO-IMGW: >> LINK DO WWW << / >> LINK DO POBRANIA << -  kolejna aplikacja, która nie do końca jest godna polecenia. Już wyjaśniam dlaczego jednak się tutaj znalazła. Aplikacja jest "trochę toporna" w obsłudze, jednak jej prognozy są trafne. Przede wszystkim dlatego, że dane dostarczane są prosto z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Aplikacja jest aktualizowana w miarę sprawnie, raz na kilka miesięcy. Być może z którąś z kolejnych aktualizacji interfejs będzie już usprawniony. Alternatywnie polecam  odwiedzić serwis pogodowy IMGW - pogodynka.pl.

5. APLIKACJE, KTÓRE PRZYDAJĄ SIĘ W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH (BEZPIECZEŃSTWO)

Ratunek: >> LINK DO POBRANIA << - w przypadku gdy nastąpi zaginięcie w górach lub też jesteśmy świadkami wypadku nad wodą aplikacja ta pozwala na szybkie i sprawne wezwanie pomocy, a w trakcje rozmowy z ratownikiem, ustala i przesyła lokalizację GPS. Nie musimy pamiętać numerów odpowiednich służb oraz naszą lokalizacją.


Lokalizator Rodziny - Life360: >> LINK DO POBRANIA << - popularnych aplikacji do lokalizacji np. telefonów komórkowych członków naszej rodziny jest kilka, jednakże ta jest bezpłatnym lokalizatorem GPS. Przydatny podczas wakacji z dziećmi. Oczywiście bezpłatna wersja posiada ograniczenia, ale jest funkcjonalna. Więcej informacji znajdziecie  tutaj: https://www.life360.com/

Pierwsza Pomoc: >> LINK DO POBRANIA << - bardzo przydatna aplikacja, której niekoniecznie chcemy używać. Aplikacja zawiera wskazówki, które pomogą Ci udzielić pierwszej pomocy w najczęściej występujących przypadkach zagrożenia życia.

Na wypadek: >> LINK DO POBRANIA << - niestety nie odnalazłem już oficjalnej aplikacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, która znajdowała się na Google Play przez długie lata (i którą dalej mam zainstalowaną) pod tą właśnie nazwą. Na jej miejsce jednak GP wyszukuje nam imiennika, bardzo podobną aplikację, która ma zbliżoną funkcjonalność. Gdy zdarza się nam jakaś nieprzyjemna sytuacja na drodze, typu kolizja - aplikacja pomorze przebrnąć przez nią krok po kroku i nie zapomnieć o ważnych kwestiach, o których często zapominamy w trakcie tych nieprzyjemnych zdarzeń.

ViewRanger GPS - Trails & Maps: >> LINK DO POBRANIA << - wysoko oceniany tracker GPS, przydatny przy górskich wyprawach. Producent ciągle poszerza ofertę o nowe mapy, trasy. Póki co w języku angielskim.

iPolak: >> LINK DO POBRANIA << - to źródło istotnych informacji potrzebnych przy wyprawie za granicę. W aplikacji sprawdzisz poziom bezpieczeństwa w kraju do którego podróżujesz lub otrzymasz powiadomienie o zbliżającym się niebezpieczeństwie gdy będziesz na miejscu. Aplikacja jest oficjalną aplikacją Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

6. APLIKACJE, KTÓRE POZWOLĄ CI SIĘ DOGADAĆ ZA GRANICĄ

Google tłumacz: >> LINK DO POBRANIA << - świetna aplikacja do tłumaczenia w wielu językach i wielu konfiguracjach. Aplikacja pozwala na zapisanie na karcie pamięci języków, które nas interesują, do wykorzystania ich bez konieczności połączenia z internetem. Dodatkowo potrafi: tłumaczyć praktycznie z każdej innej aplikacji, ze zdjęć (!), z nagrań przez mikrofon oraz nawet pisma odręcznego. Must have!

Microsoft Translator: >> LINK DO POBRANIA << - to najbardziej rozsądna alternatywa dla konkurenta z Google, o bardzo zbliżonej funkcjonalności.

7. APLIKACJE UŁATWIAJĄCE TRANSPORT / OBNIŻAJĄCE KOSZTA PRZEJAZDÓW:

Jakdojade: rozkłady jazdy MPK: >> LINK DO POBRANIA << -   aktualne rozkłady jazdy komunikacji miejskiej (ZTM, MPK, MZK, SKM, PKP, ...). Sprawnie szuka połączeń i sugeruje nawet przesiadki, bardzo przydatna aplikacja gdy korzystamy z komunikacji miejskiej. Pozwala również na zakup biletu on-line.

Uber: >> LINK DO POBRANIA << - aplikacja, która pozwala nam zamówić przejazd samochodem. Alternatywnie do taxi oferuje tańsze przejazdy oraz bardzo wygodne monitorowanie przejazdu naszego przewoźnika. Oferuje rabaty za polecenia, można też znaleźć kody rabatowe na Grouponie od czasu do czasu. Aby korzystać trzeba się zarejestrować, wprowadzić kartę płatniczą (można korzystać z Android Pay) i podróżować. Zanim wyruszymy otrzymamy informację z góry ile będzie kosztować nas przejazd (niedawne zmiany).

BlaBlaCar: >> LINK DO POBRANIA << - aplikacja ta pozwala nam wyszukać i realizować wspólne przejazdy międzymiastowe. Apka przelicza nam ile będzie kosztować nas interesujący przejazd z góry. Aby z niej skorzystać należy się darmowo zarejestrować, zarówno jeśli chcemy z niej korzystać jako przewoźnik czy też jako pasażer. Można sporo zaoszczędzić :)8. PRZYDATNE APLIKACJE (BEZ KATEGORII): 


Keep: >> LINK DO POBRANIA << - bardzo wygodne narzędzie to prowadzenia notatek. Wygląda niepozornie, ale ma mnóstwo przydatnych funkcji, a z drugiej strony nie jest też przesadnie napakowany funkcjami, z których i tak pewnie byśmy nie korzystali. Nasze notatki możemy etykietować, archiwizować, zmieniać kolory, dołączać do nich multimedia itd. Jako, że to appka Googla możemy np. bez problemu w połączeniu z Gboard nagrywać nasz głos, który zostanie zapisany jako tekst czy też będzie synchronizowany z naszym kontem Gmail, dzięki czemu mamy dostęp do naszych notatek na wielu urządzeniach po zalogowaniu się na swoje konto Google.

Settle Up: >> LINK DO POBRANIA << -   przydatna aplikacja do nadzorowania wydatków, gdy jesteśmy w grupie znajomych. Pozwala na wiele opcji rozliczania się z wydatków i pomaga nam sprawiedliwie regulować długi (nawet w różnych walutach!). Wersja premium nie wyświetla reklam, darmowa jest zachowuje dużą funkcjonalność. 

Find My Device: >> LINK DO POBRANIA << - googlowska aplikacja służąca do odnajdywania sprzętów typu telefon czy tablet, który jest pod kontrolą systemu Android. Zdalnie możemy urządzenie zablokować a nawet wyczyścić z danych czy też wyświetlić jakąś informację zdalnie za pomocą serwisu w przeglądarce internetowej czy też aplikacji zainstalowanej w innym urządzeniu.

Konwerter Walut: >> LINK DO POBRANIA << - wymieniam w zestawieniu konwerter walut, gdyż jest on przydatny w wielu sytuacjach :) Wrzucam jako swoistą przypominajkę :)

Kalkulator Google: >> LINK DO POBRANIA << - jak wyżej, w przypadku gdyby ktoś nie miał zainstalowanej tak ważnej aplikacji w telefonie.

mobywatel: >> LINK DO POBRANIA << - to bezpłatna aplikacja rządowa, dzięki której mamy dostęp do dokumentów w wersji cyfrowej. Projekt jest na tą chwilę jeszcze rozwijany, aczkolwiek jest to bardzo ciekawa wizja, którą mam nadzieję, że szybko rozwiną.
I to by było na tyle jeśli chodzi o nasze zestawienie na 'styczeń 2018'. Aplikacji jest sporo, jednakże w trakcie pisanie tego tekstu sporo zostało z niego wyrzuconych :) Polecam przetestować wszystkie. Życzymy udanych wypraw!

Komentarze

  1. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mamy nadzieję, że wpis się przydał. Wkrótce zabierzemy się za aktualizację tematu :D

      Usuń

Prześlij komentarz

Copyright © #2plus3blog