(s)PAKUJ SIĘ ! #poradnik
Witajcie! 

Pora odświeżyć dział #poradnik'ów. Sezon wiosenno - letni coraz bliżej, nawet się nie zorientujemy, kiedy znów będziemy mogli bezpiecznie wrócić z brzdącami na szlaki. Jeśli chodzi o naszą rodzinkę - na chwilę obecną darujemy sobie pokonywanie szlaków w zimę, przyjdzie i na to czas :). Góry są cudowne, ale jeśli chcemy, żeby małe dzieci je pokochały - należy je dawkować odpowiednimi porcjami ;) 

Wybierając się na szlaki nie ma wśród nas równych i równiejszych (no, prawie). Każdy ma swój przybytek na plecach i musi go na górę zanieść własnymi siłami. Oczywiście plecaki rodziców i dzieci są inaczej skonfigurowane :). 

Gdy już jesteśmy gotowi na spacer w górach, czyli: 


 przygotowaliśmy swój autorski plan wycieczki, sprawdziliśmy dostępne szlaki i uzgodniliśmy trasę: zaplanowaliśmy  punkt rozpoczęcia, powrotu oraz ewentualny plan awaryjny (czasem pogoda, zmęczenie i inne przypadki losowe spowodują, że musimy skrócić trasę lub zawrócić)

  zadbać o uatrakcyjnienie trasy, należy dobrze przestudiować mapy, wiedzieć gdzie jest schronisko z pieczątkami, bacówka lub inne atrakcje. Warto zastanowić się np. czy nie urozmaicić dzieciom wejście / zejście w jedną stronę kolejką czy zafundować kąpiel w zbiorniku wodnym po zejściu ze szlaku (w naszym wypadku najlepsza nagroda ;) );


 zaplanowaliśmy długość oraz trudność trasy do swoich możliwości, przede wszystkim do naszej aktualnej formy fizycznej;


 sprawdziliśmy prognozę pogody (ta w górach potrafi być kapryśna, a wręcz nieprzewidywalna);

⇒ zaopatrzyliśmy się w odpowiednie obuwie oraz ubranie...

...pora na przygotowanie plecaków !

Na nasze letnie wyprawy wyposażenie plecaków naszych dzieci wygląda następująco:

⇒ cieplejsze ubranie (najlepiej jakiś lekki polar, który nie zajmie dużo miejsca i można go będzie ubrać pod kurtkę/płaszczyk przeciwdeszczowy)


⇒ lekka, nieprzemakalna kurtka/foliowy płaszcz (taka/i, żeby w razie potrzeby można było mieć pod nim ubrany polar)

⇒ czapka z daszkiem (najlepiej taka, którą można zamoczyć - nie uszkodzi się po deszczu lub będzie można ją zamoczyć w zimnej rzece podczas upałów :))

⇒ mały bidon na wodę (przynajmniej 500ml)

⇒ prosty telefon

⇒ słodkie przekąski (najlepiej coś co jest dobre i daje kopa energii, np. czekolada z orzechami, czekoladowy batonik)

⇒ spray/maść na insekty (nie trzeba tłumaczyć)

⇒ chusteczki jednorazowe


Duży plecak rodzica powinien zawierać przynajmniej:

⇒ duża butelka z wodą do uzupełniania bidonów (z dedykacją dla ojców)

⇒ podręczna apteczka (może być samochodowa, warto mieć butelkę chociażby wody utlenionej lub maści, którą można użyć bezpośrednio na rany/zadrapania)

⇒ mapa ze szlakami, przewodniki, rozpiska trasy

⇒ smartfon z GPS, mapami offline w razie potrzeby (często są problemy z dostępem do internetu w górach - nawet jeśli jest to zasięg lubi się gubić, warto więc odpowiednio wcześniej ściągnąć interesującą nas mapę na nasz smartfon, żeby móc korzystać z niej bez konieczności dostępu do sieci); aplikacja ze szlakami, (ewentualnie kompas, GPS)

⇒ naładowany powerbank do smartfona

⇒ posiłek dla wszystkich

⇒ wyposażenie dodatkowe: latarka, gwizdek (sygnał świetlny i dźwiękowy to międzynarodowy system wzywania pomocy w górach), zapalniczka, scyzoryk multitool (awaryjnie)

⇒ turystyczny koc (aby podziwiać piękne widoki i np. spożyć posiłek w tych pięknych okolicznościach przyrody)

⇒ gry karciane (Piotruś, UNO - umilają czas)

⇒ sprzęt foto

⇒ worki na śmieci (szanuj przyrodę)

⇒ dokumenty

Brawo ! Jesteście odpowiednio przygotowani na wyprawę ! Mamy nadzieję, że poradnik przyda się początkującym górołazom :) Wskazówki dotyczące zachowania na szlaku już wkrótce na naszym blogu. 

Do zobaczenia na szlaku !

Komentarze

Copyright © #2plus3blog