pięć kroków, które przygotują Cię na camping



Czy marzą Wam się wakacje pełne przygód ? Jesteście aktywni i nie lubicie spędzać całego wolnego czasu w jednym miejscu ? Wasz odpoczynek nie uzależniacie od tego czy na miejscu jest 5 gwiazdkowy hotel oferujący ofertę all inclusive ?

Wobec tego podświadomie chcecie wybrać się na urlop pod namiotem =) Poniżej przedstawiamy listę pięciu punktów, które pozwolą Wam podjąć decyzję i pomogą w przygotowaniu do biwakowania!





1. PODJĘCIE DECYZJI O WAKACJACH POD CHMURKĄ

Z doświadczenia wiemy, że wybór urlopu pod namiotem nie jest łatwą decyzją. Tym bardziej, gdy podróżują z nami małe dzieci. Ale uwierzcie mi - takie wakacje wasze dzieci będą wskazywać jako najlepsze, które miały okazję przeżyć.

Oczywiście nie ma co koloryzować. To specyficzne warunki, do których jednak można przywyknąć. Człowiek jest wówczas zdecydowanie bliżej natury i musi się przyzwyczaić to faktu, iż brakuje mu wielu udogodnień, których doświadcza na codzień we własnym domu. Niemniej w naszym przypadku okazało się, że wszelkie trudności i niewygody, które nas dotknęły to tak naprawę z perspektywy czasu idealny temat do żartów, nietuzinkowe doświadczenie i wspaniała przygoda ;)


Burza w nocy ? Atak insektów ? Namiot postawiony na mrowisku ? Cóż, zdarza się :P




2. WYBÓR ODPOWIEDNIEGO SPRZĘTU

Ten punkt nie ma na celu wskazania konkretnej marki / sprzętu. Dostęp do wiedzy na temat zakupu odpowiedniego dla Was namiotu znajdziecie w internecie bez problemu. Na pierwsze wypady, podejrzewam, będzie to jakiś pożyczony i niedrogi namiot.

Wiadomo - nikt nie będzie chciał wydawać dużej ilości pieniędzy na nowy namiot nie mając pewności czy będzie z niego korzystał w przyszłości. Tym bardziej, że namioty duże, rodzinne to naprawdę spory koszt. Inna sprawa - rozmiar namiotu. Dla naszej piątki oraz całego tobołu, który ze sobą zabraliśmy odpowiednim rozmiarem okazał się namiot...8 osobowy! Szczerze polecam sprawdzić namiot osobiście w sklepach takich jak Decathlon - gdzie często są rozbite. Możecie wejść do środka i ocenić czy dacie radę się w nim nie tylko wyspać, ale także rozłożyć swoje rzeczy takie jak ubrania czy kuchenne przybory.

Podsumowując - na pierwszy wyjazd najlepiej namiot pożyczyć od znajomych lub specjalnej wypożyczalni sprzętów turystycznych. Można również skorzystać z portali aukcyjnych i spróbować szczęścia - może trafi się jakiś markowy sprzęt w dobrej cenie.



3. TRENING NA SUCHO

Jeśli wybieracie się po raz pierwszy na biwak i udało się Wam zdobyć namiot to musicie koniecznie przed wyjazdem go rozłożyć! Najlepiej na ogródku działkowym, gdzie będziecie mogli swobodnie ćwiczyć. Zaręczam, że to nic skomplikowanego. Wystarczy, że raz rozłożycie namiot, żeby bez większych problemów powtórzyć ten wyczyn na polu campingowym. Wszelkie poprawki i korekty będziecie wprowadzać już na gorąco :) Z biegiem czasu, jak już zmienicie miejsce kilka razy, postawicie go naprawdę szybko. Podpatrzycie innych, zapytacie czy wymienicie doświadczenia z innymi użytkownikami pola campingowego. Praktyka czyni mistrzem.




4. WYBÓR ODPOWIEDNIEGO MIEJSCA

To bardzo istotna sprawa. Wybór nieodpowiedniego miejsca może skutecznie zniechęcić do korzystania z tej formy wypoczynku. Pamiętajcie, że Campingi dzielą się m.in. według kryterium wyposażenia i zakresu świadczonych usług na kategorie, które oznaczone są gwiazdkami (max 4 gwiazdki - najwyższa kategoria). Na dobry początek polecam wybierać te najlepsze, trzy- czterogwiazdkowe. Ceny nie przerażają, a wakacje pod namiotem będziemy miło wspominać!

Pomocne w wyborze będą strony internetowe: Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu (tutaj), która prowadzi rankingi najlepszych campingów w Polsce i wydaje mapę "Polska Mapa Campingów" czy Camping Info (tutaj), dzięki któremu mamy dostęp do informacji o ponad 22 tysiącach campingów w całej Europie. Najwięcej opinii znajdziecie po wpisaniu w wyszukiwarce Google konkretnej nazwy campingu.

Oczywiście wybierajmy camping w takim miejscu, z którego będziemy mięli możliwie jak najbliżej do atrakcji, które zaplanowaliśmy zwiedzić. To ma być nasza baza wypadowa, noclegownia. Jeśli podróżujecie z pociechami - warto zwrócić uwagę czy na polu campingowym mamy dostęp np. do placu zabaw czy innych atrakcji dla dzieci - przydatne w momencie gdy przygotowujecie posiłki :)




5. (s)PAKUJ się!

Podstawowe wyposażenie to tak naprawdę sprzęt, który ma nam zastąpić dom. Nie zdziwcie się więc, że lista jest dosyć długa. Na szczęście materiały, z których wykonany jest obecny sprzęt turystyczny jest lekki i trwały, a i składa się lepiej niż transformersy, zajmując stosunkowo mało miejsca w samochodzie.

Oto co potrzebujemy, aby umilić sobie biwakowanie z rodziną:

⇨ namiot wg potrzeb⇨ śpiwór (w miarę możliwości zaopatrzyć się w jakiś nowoczesny - cienki, lekki, a utrzymujący komfortowe warunki nawet przy niższych temperaturach. Dobry śpiwór dodatkowo oszczędzi miejsca na jakieś staroszkolne kołdry, które zabierało się dzieciakom. Dobrej jakości śpiwory można kupić z drugiej ręki za atrakcyjne pieniądze - secondhandy czy również portale aukcyjne)⇨ karimata i/lub dmuchany materac + pompka elektryczna oraz manualna (jako backup)+ wtyczka samochodowa

⇨ latarki (zwykła + czołowa) + zasilanie do nich w zapasie. LEDowe źródło światła jest mocniejsze i bardziej energooszczędne
⇨ kuchenka turystyczna + dodatkowe naboje z gazem w zależności od czasu
⇨ lep na insekty + spray przeciw owadom
⇨ stolik turystyczny (dobra opcja to dodatkowe składane i lekkie krzesełka, ewentualnie stolik z ławeczką - nie każdy camping ma je na wyposażeniu)
⇨ garnek, patelnia, czajnik
⇨ sztućce turystyczne lub zestawy plastikowych - mocniejszych (np. z Ikea)
⇨ plastikowe: pojemniki do przechowywania żywności, kubki, miseczki, deska do krojenia, talerzyki, bidony na wycieczki (lekkie, prawie niezniszczalne i łatwe do utrzymania w czystości)
⇨ scyzoryk multitool, otwieracz do konserw
⇨ zapalniczka / zapałki w wystarczających ilościach
⇨ kosmetyki (pasta do zębów + szczoteczki, płyn do kąpieli/mydło, balsamy do ciała / kremy, krem z filtrem UV, kapsułki do pralki, antyperspiranty, inne wg uznania)
⇨ suszarka, grzebień, szczotka, golarka, małe lusterko
⇨ klapki / japonki pod prysznic
⇨ gąbki + płyn do mycia naczyń
⇨ ręczniki (duże i małe)
⇨ szmatka z mikrofibry, okulary przeciwsłoneczne
⇨ apteczka (może być samochodowa, z nożyczkami, czymś do odkażania, kremem na odparzenia, na skaleczenia, lek przeciwbólowy)
⇨ papier toaletowy, ręczniki papierowe, chusteczki zwykłe i nawilżane
⇨ przedłużacz zewnętrzny (15 - 20m nie będzie za długie), przedłużacz(e) krótsze do podzielenia na użytkowników i podłączenia urządzeń w namiocie
⇨ mały termowentylator
⇨ baterie i/lub akumulatory z ładowarką (w tym z końcówką samochodową)
⇨ powerbanki
⇨ sznurek do szuszenia ubrań (nie zawsze jest dostępny)
⇨ mapy, przewodniki
⇨ notatnik, długopisy, krzyżówki
⇨ książeczki GOP :)
⇨ elektronika: GPS, telefon z mapami offline, aplikacją ze szlakami
⇨ umilacze czasu: przenośny głośnik z akumulatorem i bajkami na audiobiookach, proste gry planszowe (w miarę możliwości wersje turystyczne - może być Chińczyk, domino), gry karciane (Piotruś, UNO)
⇨ koc turystyczny (na wypady)
⇨ składane stołki (jedynie w przypadku słabo wyposażonych campingów)
⇨ ubrania w zależności od miejsca, które odwiedzamy, ale nie zapomnij o: strojach kąpielowych, piżamach, bieliźnie, skarpetkach, czapkach, dodatkowym obuwiu (od kaloszy po sandały), kurtkach/płaszczach przeciwdeszczowych
⇨ parasolki
⇨ sprzęt foto

To by było na tyle! Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z tym wpisem przynajmniej pomyślicie o takiej ciekawej opcji jakim jest turystyka namiotowa :) A może macie jakieś dodatkowe pytania ? Chcecie podzielić się własnymi doświadczeniami ? Zapraszamy do komentowania!

Wybierasz się pod namiot w góry ? >>>TUTAJ<<< najdziesz poradnik jak odpowiednio spakować plecak.

Wybierasz się samochodem z dzieciakami w dłuższą podróż? >>>TUTAJ<<< znajdziesz poradnik, w którym znajdziesz inspirację na zabawy podczas jazdy autem.


Komentarze

Copyright © #2plus3blog