[małopolskie] #szlakami na Turbacz


najlepsze szlaki w Gorcach - trasa na Turbacz

Planując wyprawę w Gorce, niemalże z pewnością, naszym pierwszym wyborem będzie zdobycie ich najwyższego szczytu, a w związku z tym również przedstawiciela Korony Gór Polski - Turbacza. Prowadzi na niego wiele szlaków, sprawdźcie więc nasze propozycje na udaną wycieczkę w Beskidy Zachodnie.


SPIS TREŚCI:

Jaki szlak wybrać na Turbacz? Charakterystyka oraz mapa trasy widokowej pętli


Szlak na Turbacz - charakterystyka trasy:

Trasa: Obidowa (parking), Schronisko PTTK Stare Wierchy, Polana Pudziska, Obidowiec, Turbacz, Schronisko PTTK Turbacz, Wisielakówka, Bukowina Miejska, Obidowa (parking)

Typ: pętla

Najwyższy punkt: Turbacz (1310 m n.p.m.)

Region: Gorce

Dystans wg mapy: 16,8 km

Szacowany czas wg mapy: 5 h 26 min (sprawdzony przelicznik z małymi dziećmi: x 1,5 - ok 7,5 h)


Szlak na Turbacz - mapa trasy:


Zaplanuj wejście na Turbacz - prognoza pogody
Gdzie zostawić samochód w drodze na Turbacz?


Na mapie zaznaczyliśmy wypożyczalnię sprzętu, na ulicy, wzdłuż której znajdziecie miejsca parkingowe, przy samym szlaku. Są to miejsca niestrzeżone i płatne, jak większość w okolicy. Jeszcze w 2023 roku opłata wynosiła 10 zł od samochodu, ale jeśli zaparkujecie bliżej mostku na końcu ulicy, to znajdziecie działkę, w której zaparkujecie za połowę tej kwoty. Turbacz - opis szlaku, ciekawostki


Trasę na Turbacz zaczynamy i kończymy zielonym szlakiem, a początek naszej trasy wypada mniej więcej na jego środku. Szukajcie zatem tabliczek z oznaczeniem szlaku i kierujcie się w stronę schroniska PTTK Stare Wierchy, przecinając potok Lepietnica, który jest dopływem Czarnego Dunajca. Podejście początkowo jest strome, dojście do schroniska powinno zająć niecałą godzinę. Niestety szlaki w Gorcach często są zryte wszelkiej maści quadami czy traktorami, gdyż wiele działek w górach należy do mieszkańców okolicznych wsi i w ten sposób dojeżdżają do swoich posesji. Sporą część tej części szlaku pokonywaliśmy polaną graniczącą ze szlakiem, co okazało się dużo wygodniejszą opcją i widać po wydeptanych ścieżkach - sporo turystów również tedy chodzi.
 
Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.
widoki z polany Schroniska PTTK na Starych Wierchach

Schronisko PTTK na Starych Wierchach położone jest na wysokości 968 m n.p.m. Pierwsze schronisko w tym miejscu wybudowano w 1932 roku, ale w wyniku II Wojny Światowej uległo dewastacji, następnie zostało rozkradzione, aby zakończyć swój żywot po spaleniu. W 1974 roku powstało w tym miejscu nowe schronisko, które działa do dnia dzisiejszego. Doczekało się w międzyczasie kilku modernizacji i usprawnień. W sekcji linków znajdziecie tradycyjnie adres www, w którym sprawdzicie aktualną ofertę oraz cennik. Ze schroniska jesteście w stanie dojrzeć zachęcającą do dalszej wędrówki panoramę Tatr, a przy dobrej pogodzie również i Babią Górę.
 
Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.
Schronisko PTTK na Starych Wierchach

Od schroniska trzymamy się szlaku czerwonego, który poprowadzi Was bezpośrednio na szczyt Turbacza, a później do Schroniska PTTK na Turbaczu. Droga na szczyt wynosi ok 6,5 km i prowadzi głównie przez las, odkrywając co jakiś czas widoki na Tatry, np. na Polanie Pudziskiej czy na szczycie Obidowca. Przez Obidowiec biegnie najdłuższy szlak turystyczny w polskich górach, liczący 517 km Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego, który zaczyna się w Beskidzie Śląskim (w Ustroniu), a kończy w Bieszczadach (w Wołosatem).
 
Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.
symboliczny pomnik upamiętniający katastrofę lotniczą na grzbiecie Obidowca

Zanim dotrzemy na sam szczyt Turbacza natkniecie się na charakterystyczny, symboliczny pomnik złożony ze szczątków samolotu, upamiętniający katastrofę lotniczą na grzbiecie Obidowca w dniu 25 maja 1973 roku, a o której więcej informacji przeczytacie pod tym linkiem.
 
Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.
szczyt Turbacza

Podejście na najwyższy szczyt Gorców momentami jest wąskie i strome. Ciekawostką jest fakt, że jego wierzchołek znajduje się poza granicami Gorczańskiego Parku Narodowego, a jego charakterystycznymi punktami są: kamienny obelisk oraz żelazny krzyż. Jako, że Turbacz oddalony jest od grani Wysokich Tatr około 40 km, więc jej panorama jest imponująca. Bez problemów dostrzeżecie również szczyty Beskidu Żywieckiego i jej królową - Babią Górę.

Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.
Schronisko PTTK na Turbaczu
 
Od szczytu Turbacza do Schroniska PTTK im. Władysława Orkana dzieli nas zaledwie pół km drogi (ok 10 minut). Co ciekawe jest to trzecie z kolei schronisko, które wybudowano w tym miejscu i którego oficjalne otwarcie dla ruchu turystycznego miało miejsce w 1958 roku. Jeśli chcecie poznać pełną historię wszystich schronisk - kliknijcie w ten link. W bezpośrednim sąsiedztwie schroniska znajdziecie budynek Gorczańskiego Ośrodka Historii Turystyki Górskiej na Turbaczu, który służył jako bezpłatna placówka muzealna PTTK. Obecnie jednak zbiory zostały przeniesione do wydzielonego pomieszczenia w schronisku i można je oglądać bezpłatnie.


Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.
widoki ze schroniska PTTK na Turbaczu
 
Opuszczając schronisko trzymamy się szlaku żółtego, który oferuje bardzo przyjemne widoki na Tatry z Polany Rusankowej i Grajcarowej, po Halę Bukowina Miejska. Na szczycie Bukowina Miejska zmieniamy szlak na czarny, którym wędrujemy do Bukowiny Obidowskiej. Stąd skręcamy na szlak zielony i zmierzamy z powrotem do Obidowej, gdzie zaparkowaliśmy samochód, zataczając tym samym naszą pętlę.

Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.
Miejsce startu i mety - parkingi w Obidowej

Atrakcje turystyczne w pobliżu Turbacza

 
Małopolska posiada ogromny zasób atrakcji turystycznych. Na poniższej mapie znajdziecie wiele inspiracji na szybkie wycieczki jednodniowe czy też weekendowe wypady, do zwiedzania zarówno w dobrą pogodę, jak i w deszczową pluchę. Wskazane miejsca są różnorodne i obejmują przede wszystkim: najpopularniejsze atrakcje turystyczne, zielone enklawy i parki, najpopularniejsze górskie szczyty i wieże widokowe, zamki i pałace, zabytki i muzea, miejsca do relaksu i dla aktywnych. Z pewnością każdy znajdzie miejsce dla siebie!

Niektóre z atrakcji z poniższej mapy zostały dokładnie opisane na naszym blogu. Sprawdź zatem nasze: propozycje na rodzinne atrakcje w Polsce i za granicą i wyszukaj na liście interesujące Cię województwo.
 


Przydatne linki przy planowaniu wejścia na Turbacz


Alternatywne trasy na Turbacz

 
Najczęściej wybieranym szlakiem na Turbacz jest szlak zielony z Kowańca (część Nowego Targu), ze względu na walory widokowe (Tatry, Jezioro Czorsztyńskie), które towarzyszą nam przez większość trasy. Jest to opcja krótsza o około dwa kilometry od opisywanej przez nas pętli, ale z pewnością Tatry będą towarzyszyć Wam podczas wędrówki częściej. Parking znajdziecie na początku szlaku i pod tym linkiem.
 
 
Jeśli lubicie, tak jak my, górskie pętle, to możecie wejść na Turbacz szlakiem zielonym i wrócić żółtym, który to również częściej prowadzi przez las, więc widoki nie będą tak przyjemne jak przy wejściu. Parking znajdziecie w tym miejscu.
 
Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.
zejście ze schroniska na Turbaczu


Turbacz - galeria zdjęć


Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.Najpiękniejsze szlaki w Gorcach. Szlakami na Turbacz w Gorcach.

Komentarze

Copyright © #2plus3blog