[Czechy] Adrszpaskie Skały - Skalne Miasto

na skróty[historia, opis miejsca] [sprawy techniczne i porady] [atrakcje]
Zawsze z przyjemnością wracam pamięcią do wakacji spędzonych w Kotlinie Kłodzkiej oraz okolicznych atrakcji naszych sąsiadów z południa. Dziś przyszła kolej na wspominki o Skałach Adrszpaskich, które należą do rezerwatu przyrody „Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály”. Tzw. Miasta skalne znajdujące się w tym masywie piaskowców są jednym z najbardziej znanych atrakcji turystycznych, jak również terenów wspinaczkowych na świecie! 

Warto wspomnieć o historii tego miejsca. Przez długie lata wiedza o skalnych miastach leżących w okolicach Teplic nad Metují i Adrszpachu była niewielka. W roku 1824 wśród skał wybuchł wielki pożar lasu, który trwał kilka tygodni i pochłonął prawie całą roślinność tam występującą. Jednakże wskutek pożaru skalne labirynty stały się bardziej dostępne, a właściciele okolicznych ziem i pionierzy turystyki rozpoczęli szybko budowanie pierwszej sieci szlaków turystycznych w Adrszpachu.To Skalne Miasto otwarte jest cały rok, codziennie. W okresie zimowym z powodu niekorzystnych warunków pogodowych ceny biletów mogą być obniżone, ale i trasa turystyczna jest wówczas częściowo zamknięta. Adrszpaskie Skały (zwane dalej „AS”) zapadły mi w pamięci głównie z dwóch powodów. Widoki. Cudowne. Możnaby tak chodzić w kółko i ciągle znajdować nowy, piękny kadr. Jeśli lubicie robić zdjęcia to zabierzcie zapas baterii :) do swojego aparatu czy powerbanka do smartfona. Drugi powód to sama trasa, która po trzech dniach intensywnej wspinaczki okazała się spokojnym spacerkiem. Nie potrzeba wprawy w chodzeniu po górskich szlakach, aby zwiedzać Skalne Miasto (SM). Dostępne są tutaj trzy szlaki: niebieski, zielony oraz żółty.


Do SM należy wchodzić przez bramę przy tzw. „Piaskowni” obok Centrum Informacji Turystycznej (CIT). Nieopodal (300m) znajduje się spory parking samochodowy. W pobliżu znajdują się punkty gastronomiczne z lokalnymi przysmakami, jak również płatne (ale duże i czyste) toalety. Za wejście można zapłacić kartą płatniczą. W CIT dostępne są pieczątki :) Tuż za wspomnianą kasą biletową znajduje się pierwsza atrakcja - Zalany Kamieniołom, a wokół niego trasa okrężna o długości 1,5 km (tzw. dawna piaskownia - szlak niebieski), trzy wyznaczone punkty widokowe, miejsca do odpoczynku (40min-1h). Uwaga - można odpłynąć od samego patrzenia :)Główny szlak turystyczny, tzw. Szlak Okrężny po SM ma długość 3,5 km (szlak zielony). Zajmuje on ok. 3h - w zależności od tempa spaceru i czy czytamy opisy na tabliczkach oznakowanych form skalnych, których na trasie znajdziemy wiele. Podobnie jak w przypadku Błędnych Skał nazwy nawiązują do podobieństwa skał do konkretnych kształtów. Nie psując zabawy nie zamieszczam opisów - odkryjecie je na szlaku i w papierowym przewodniku. Wspomnę jedynie, że czekają Was atrakcje takie jak wodospad spadający z wysokości 16m, skały wysokie na kilkadziesiąt metrów czy jeziorko, które można przepłynąć. Jest namiastka Szczelińca ;)


Na trasie okrężnej AS można skorzystać bezpłatnie z usług przewodnika w ramach zakupionego biletu, o ile zbierze się minimum 20-osobowa grupa. Oczywiście w sezonie - od 1 maja do 31 października. Jeśli nie planujecie zwiedzania z przewodnikiem koniecznie zaopatrzcie się w ulotkę przy kasie bądź w CIT: „Szczegółowy opis turystycznego szlaku okrężnego po skalnym mieście”, która zawiera dodatkowe fakty, których nie znajdziecie na tablicach informacyjnych rozmieszczonych na trasie. Dzięki niej możemy śmiało zwiedzać sami SM.
Wyzwaniem może okazać się jedynie wejście na szlak żółty, gdzie doświadczymy intensywnej trasy wzdłuż Skalnego Jeziorka. Jeziorka, które możemy przepłynąć (w sezonie) łódką i jest to dodatkowo płatna atrakcja. Nas osobiście zniechęciła długa kolejka do do tej ‚atrakcji', która jest umiejscowiona na praktycznie pionowych skalnych schodach. Zły pomysł, gdy zwiedzamy z małymi szkrabami.
Słowami zakończenia - Skalne Miasto w Adrszpachu to zdecydowanie doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę. W zależności od tego ile macie czasu i skąd dojeżdżacie do SM, my ze swojej strony polecamy odwiedziny w drodze powrotnej Farmy Wenet w Broumov. Poleciła nam tą miejscówkę miła Pani z PTTK w Kłodzku (pozdrawiamy), gdy zobaczyła naszą ekipę. Tradycyjnie dorośli byli nastawieni z dystansem, a dzieci wniebowzięte :) Linki tradycyjnie pod tekstem. 

MAPA DOJAZDU:


PRZYDATNE LINKI:Komentarze

Copyright © #2plus3blog