[śląskie] #szlakami na Wielką Rycerzową
Najpiękniejsze szlaki Beskidu Żywieckiego:
widokowa pętla na Wielką Rycerzową.
Pętla prowadząca na Wielką Rycerzową w Beskidzie Żywieckim to ten typ trasy, którą lubimy najbardziej - z pewnością spełni wymogi każdego miłośnika rozległych hal, pięknych widoków i nie jest przy tym bardzo wymagająca przy podejściach. Zainteresowani? Sprawdźcie zatem plan wycieczki.
Jaki szlak wybrać na Wielką Rycerzową?
Charakterystyka oraz mapa trasy widokowej pętli.
Charakterystyka trasy:
Trasa: Soblówka (parking przy kościele NSNMP) - Soblówka, Pod Grapy - Bacówka PTTK na Rycerzowej - Wielka Rycerzowa - Hala Rycerzowa - Mała Rycerzowa - Skrzadnita - Pod Wiertalówką - Nad Soblówką - Soblówka (parking przy kościele NSNMP)
Typ: pętla
Najwyższy punkt: Wielka Rycerzowa - 1 226 m n.p.m.
Region: Beskid Żywiecki
Dystans wg mapy: 11,5 km
Szacowany czas wg mapy: ok 4 h (przelicznik przejścia z małymi dziećmi x1,5, czyli z przerwami można liczyć ok 6 h)Mapa trasy:
Jak wygląda trasa na Wielką Rycerzową?
Gdzie zostawić samochód w drodze na Wielką Rycerzową?
Na szlak startujemy z parkingu, który znajdziecie w pobliżu kościoła w Soblówce. Warto dodać, że przynależy on do Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Miejsce dojazdu znajdziecie na poniższej mapce.
Jak wygląda trasa na Wielką Rycerzową?
Opis oraz fotorelacja z wycieczki.
Zdecydowanie wejście na Wielką Rycerzową polecamy zacząć od szlaku zielonego i czarnego, wzdłuż potoku Cicha, który początkowo prowadzi nas wygodną drogą asfaltową, do rozstaju szlaków, przy polu biwakowym.
W tym miejscu kontynuujemy podróż szlakiem czarnym, mijając ostatnie zabudowania i ścieżki asfaltowo-ażurowe. Po 2,5 km spokojnego spaceru zaczynamy powolne wspinanie się na szczyt.
Kolejne 2,5 km odczuwalnie wiedzie pod górę, do pokonania mamy ok 300 m przewyższeń, ale jest to w większości łagodne podejście. Pomimo tego, że droga prowadzi głównie lasem, często napotkacie prześwity z ładnymi widokami czy też różne ciekawe miejsca, jak źródełko wody pitnej czy kamienna ława do wypoczynku.
Na 5 km droga się uspokaja, szlak czarny łączy się z żółtym i oba prowadzą do samej Bacówki PTTK na Rycerzowej. O 'dawnych' różnicach pomiędzy górskimi bacówkami a schroniskami przeczytacie w linku pod tekstem). Przed nami spokojny, 2 km spacer do schroniska. Na miejscu możecie zamówić ciepły posiłek lub pokusić się o nocleg z widokiem na Tatry, Babią Górę i Pilsko. Piękne miejsce, idealny punkt na odpoczynek.
Powyżej schroniska wznosi się Przełęcz Halna, która dzieli wierzchołki Wielkiej oraz Małej Rycerzowej. Wielka Rycerzowa to główny cel i najwyższy punkt naszej wycieczki. Prowadzi do niego czerwony szlak ze stromym podejściem. Sam szczyt jest zalesiony i nie ujrzycie żadnych ciekawych widoków z tego miejsca. Warto się jednak wspiąć na tą górkę, gdyż ujrzycie halę oraz bacówkę z zupełnie innej perspektywy.
Kontynuujemy podróż Przełęczą Halną, w stronę Małej Rycerzowej, początkowo szlakiem czerwonym, który łączy się z zielonym. To nie koniec pięknych widoków, gdyż po drodze zatrzymuje nas ogromna polana na przełęczy. Przy dobrej pogodzie zobaczycie z jednej strony Babią Górę, Pilsko, Tatry, Małą Fatrę, a nawet Gorce, z drugiej z kolei pasmo Skrzycznego i Baranią Górę. Niesamowity punkt widokowy, dla którego warto zmierzyć się z tą trasą.
Na wysokości Małej Rycerzowej, na rozstaju szlaków, kontynuujemy swą wędrówkę szlakiem zielonym. Gdy nasz szlak złączy się z żółtym, żegnamy się z pięknymi halami i wchodzimy w teren zalesiony. Nie oznacza to, że nie zostaniemy całkowicie odcięci od ładnych widoków.
Od tego momentu przestajemy się wspinać, schodzimy jedynie w dół, a przed nami do pokonania ostatnie 3 km. Trzymamy się szlaku żółtego aż do parkingu przy kościele, z którego zaczynaliśmy naszą podróż. Mamy nadzieję, że trasa podobała się Wam tak bardzo jak nam! Do zobaczenia na szlaku!
Komentarze
Prześlij komentarz