[śląskie] #szlakami na Kotarz


Nasza propozycja na pieszą wycieczkę ku wypiętrzeniu grzbietu Kotarza to kolejna urozmaicona i widokowa pętla godna polecenia. Wśród głównych 'atrakcji' czekają na Was super widoki ze szczytu Kotarza na masyw Skrzycznego, przejście przez wyjątkową Halę Jaworową, czyli dużą 'Polanę na Kotarzu' oraz dwunastometrową wieżę widokową na Starym Groniu.


Charakterystyka trasy:

Trasa: Brenna (parking) - Stary Groń - Grabowa - Kotarz - Cieńków - Hala Jaworowa - Brenna (parking)

Typ: pętla

Najwyższy szczyt: Kotarz - 974 m n.p.m.

Region: Beskid Śląski

Dystans wg mapy: 15,4 km

Szacowany czas wg mapy: 5 h 09 min (przelicznik przejścia z małymi dziećmi x1,5, czyli z przerwami można liczyć ok 8h)


#PARKING

Na skrzyżowaniu ulic Malinowej i Sportowej znajdziecie miejsce do zaparkowania pojazdu. Trzeba przejechać kanałem nad Brennicą. W sąsiedztwie mieści się sezonowe wesołe miasteczko.


My rozpoczęliśmy naszą trasę od zielonego szlaku, który przebiega tuż przy parkingu. Pierwsze 800 m okazało się dosyć stromym wejściem i jeśli rzadko chodzicie po górach, to może wydać się nieco forsowną wspinaczką. Ale dzięki temu bardzo szybko nabieramy wysokości. W przypadku, gdy wolicie wchodzić dłużej, jednakże łagodniejszym wzniesieniem - polecamy zacząć pętlę odwrotnie, czyli od niebieskiego szlaku.Około godziny - półtorej zajmie Wam dojście do Horzelicy (797 m n.p.m.), skąd dalsza trasa zaczyna robić się przyjemna i widokowa. A zaledwie kilometr dalej zastaniecie pierwszą atrakcję naszej pętli, czyli wieżę widokową na Starym Groniu (792 m n.p.m.). To też idealne miejsce na wypoczynek, gdyż dla turystów przygotowano odpowiednią infrastrukturę w postaci wiaty czy ławek ze stołami.Opuszczając Stary Groń trzymamy się szlaku czarnego i kontynuujemy spokojną wędrówkę (chociaż pod górkę). Po drodze napotkamy Grabową Chatę - prywatne schronisko zrewitalizowane w 2015 roku, posiadające ciekawy ogród tematyczny (tzw. Ogród Bajek) czy też mały plac zabaw. Jeśli zdecydujecie się na odpoczynek w tym miejscu to w gratisie do smacznych posiłków z tarasu schroniska możecie podziwiać piękne widoki między innymi na Czantorię, Równicę czy też Trzy Kopce Wiślańskie. Od schroniska kontynuujemy naszą podróż czarnym szlakiem do momentu zbiegu z czerwonym (Pod Kotarzem - Grabowa). Stąd kierujemy się już prosto na sam szczyt Kotarza (974 m n.p.m.), mijając po drodze charakterystyczne punkty, jakimi są: szczyt Grabowa (907 m n.p.m.) oraz rozwidlenie szlaków (Brenna Hołcyna - Pod Kotarzem).Na szczycie Kotarza znajdziecie wiatę, charakterystyczny punkt jakim jest 'ołtarz europejski' oraz punkt gastronomiczny (Piknik Bar Kotarz). To idealny moment na chwilę odpoczynku, tym bardziej że stoki Kotarza zajęte są polaną z widokiem na masyw Skrzycznego. Dobrą wiadomością jest też fakt, że od tego momentu będziemy już tylko schodzić z górki 😁. Schodząc ze szczytu wracamy tą samą trasą (szlak czerwony) i wracamy do skrzyżowania szlaków 'Pod Kotarzem', kontynuując naszą wycieczkę od tego miejsca już z kolorem niebieskim. Doprowadzi nas do punktu, z którego zaczynaliśmy. Zanim jednak dojdziemy do parkingu, czeka nas jeszcze piękna Hala Jaworowa, zwana również Polaną Kotarską. Aby ją zobaczyć w pełnej okazałości musicie nieco zboczyć ze szlaku i zejść w stronę sporej tablicy informacyjnej. Miejsce rzuca się w oczy i ciężko je przeczyć. 
Gdy już  nacieszycie się widokami, wycieczkę należy kontynuować szlakiem niebieskim. W drodze powrotnej czeka nas las, ścieżki asfaltowe oraz przejście wzdłuż potoku Hołcyna, aż po sam zalew. Aby skrócić drogę powrotną do parkingu, polecamy po ok. 600m po minięciu zalewu Hołcyna skręcić w ulicę Sportową (skrzyżowanie z ul. Hołcyna) i udać się tą drogą prosto do skrzyżowania z ul. Malinową, gdzie pozostawiliście samochód.#LINKI


#GALERIA (kliknij aby powiększyć)Komentarze

Copyright © #2plus3blog