[małopolskie] Wieża Widokowa Słotwiny Arena w Krynicy-ZdrójStało się! Doczekaliśmy się fantastycznej i pierwszej tego typu atrakcji turystycznej w Polsce, a dokładniej w Krynicy-Zdroju. Mowa tu o wieży widokowej, którą zaczęto budować w 2017 roku, na wzór podobnych atrakcji, które możemy znaleźć po sąsiedzku w Niemczech, Czechach czy na Słowacji. Wspominaliśmy o tym fakcie na naszym fan page'u, a w międzyczasie zdążyliśmy odwiedzić dwie bardzo podobne atrakcje u naszych południowych sąsiadów (pod tym wpisem znajdziecie linki do wpisów na blogu). Obie wycieczki były bardzo udane, tym bardziej mieliśmy wielką nadzieję, że pierwsza w Polsce wieża widokowa okaże takim samym sukcesem. Czy spełniła pokładane w niej oczekiwania? Zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu.


Rodzimą atrakcję oddano do użytku stosunkowo niedawno, bo 15 sierpnia 2019 roku. Nam osobiście zależało na odwiedzinach w okresie zimowym, gdyż poprzednie nasze wycieczki na tego typu wieże widokowe wypadały w okresie letnim. I był to strzał w dziesiątkę oraz zupełnie nowe doświadczenie ze względu na zupełnie odmienną aurę walorów krajobrazowych pasma lasów Jaworzyny Krynickiej. Zima w górach jest po prostu piękna! Obiekt jest oczywiście całoroczny, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanować odwiedziny w cieplejsze pory roku.

#WEJŚCIE

Aby dostać się do opisywanej przez nas atrakcji mamy kilka możliwości. Od centrum Krynicy-Zdrój to ok 40 minutowy spacer (ok. 3,5 km) w pięknych okolicznościach przyrody. Oczywiście można podjechać samochodem pod samą stację dolną stoku narciarskiego Słotwiny Arena, gdzie znajdziecie bezpłatny parking nieopodal stacji (ul. Słotwińska 51a). Mapkę dojazdu tradycyjnie znajdziecie pod tekstem.


Stąd możemy się dostać na wieżę na dwa sposoby: wjechać nowoczesną 6-osobową kolejką krzesełkową (wyposażoną w osłony przeciwwiatrowe) lub wejść utwardzoną widokową drogą (która dostępna jest tylko poza sezonem zimowym, gdyż zimą ścieżka krzyżuje się ze stokiem narciarskim). W tym też okresie, jak w większości tego typu atrakcji, kolejka jest okupowana głównie przez narciarzy, więc ścisk w kolejce i obite pięty przez narty są na porządku dziennym. Tak czy inaczej warto było powalczyć o swoje miejsce :)

szlaki prowadzące na ścieżkę są całkiem przyjemne nawet zimą :)

Jeśli ktoś chce koniecznie w zimę przejść się pieszo - szlakami, powinien szukać zielonego szlaku prowadzącego z centrum Krynicy (od parkingu przy ul. Jarosława Dąbrowskiego), przez Przełęcz Krzyżową, schodząc na szlak niebieski i żółty.


Jeśli stacjonujecie bliżej Doliny Czarnego Potoku w Krynicy to stamtąd również podążacie zielonym szlakiem do momentu zbiegu ze szlakiem niebieskim i żółtym. Do Doliny Czarnego Potoku możecie również przyjechać bezpłatną 'komunikacją uzdrowiskową' z wielu miejsc w Krynicy. Bus zatrzymuje się przy kolejce na Jaworzynę Krynicką i stamtąd można wyruszyć.

W obu przypadkach to zbliżona odległość 2,5 - 3 km i powinno udać się ją pokonać w ok 2,5h w zimowych warunkach. Pamiętajcie jednak, że szlaki w zimę są nieco trudniejsze do pokonania i czasem wymagają też dodatkowego sprzętu.


#ATRAKCJE

Załóżmy, że jesteśmy już na górnej stacji narciarskiej Słotwiny Arena, na wysokości 896 m.n.p.m.. Zwiedzanie zaczynamy poprzez wejście na umiejscowioną pośród koron drzew kładkę o długości ponad 1 km. To unikalna drewniana konstrukcja, zwieńczona wieżą widokową o wysokości niemalże 50 metrów, co oddaje wysokość 17 piętrowego wieżowca.


Warty odnotowania jest fakt, że ścieżka została bardzo ciekawie zaprojektowana, w systemie piętrowym, dzięki czemu (na ten moment) stała się unikatową w Europie pod tym względem. Sam spacer po kładce jest niezwykle przyjemny dzięki stopniowemu i niewielkiemu nachyleniu (od 2 do 6%), co czyni ją dostępną dla osób niepełnosprawnych czy też wózków dziecięcych. Tym bardziej, że wózki te możemy przetransportować kolejką krzesełkową.


Na trasie naszego spaceru mamy możliwość bliżej poznać okoliczną przyrodę, jak również historię i bogactwo kulturowe regionu, dzięki specjalnym "instalacjom edukacyjnym". Owe edukacyjne przystanki to nie tylko tablice informacyjne, mają one bowiem również formę interaktywnych, a nawet multimedialnych sprzętów, które to uatrakcyjniają nam czas na ścieżce. Do rozwiązania czeka wiele ciekawych zadań, gdyż atrakcji tego typu jest na trasie aż 15 sztuk.


Dodatkową atrakcją jest możliwość zjazdu z ok 60 metrowej zjeżdżalni zainstalowanej mniej więcej w połowie wieży widokowej. Niestety w okresie zimowym była ona zamknięta, więc nie było nam dane sprawdzić tej atrakcji. Nadrobimy w sezonie letnim ;)


Wprawdzie w porównaniu z wieżami naszych sąsiadów z południa nie zdecydowano się na jakieś dodatkowe 'adrelinowe stacje' czy też ogromnej siatki na jej szczycie, tudzież szklanego balkonu, ale nie umniejsza to w żaden sposób jej atrakcyjności. Tutaj możemy wejść na metalową wieżyczkę, z której to możemy podziwiać wspaniałą okolicę i zrobić fantastyczne fotki.


Warto wspomnieć, że istnieje również ciekawa oferta dla grup zorganizowanych (min. 20 osób), a mianowicie możliwość wykupienia dodatkowych warsztatów tematycznych dla dzieci z zakresu etnografii, mitologii, geologii czy przyrody. Prócz tego dla grup przedszkolnych oraz szkolnych w tygodniu przewidziano specjalne ceny oraz możliwość przeprowadzenia zajęć lekcyjnych wysoko nad ziemią :)


#CZAS

W zależności od tego w jaki sposób dostaniemy się do podnóży wieży widokowej, sam spokojny spacer z podziwianiem krajobrazów, robieniem mnóstwa pięknych fotek czy też zatrzymywania się przy stacjach edukacyjnych zajęło nam ok 2 h. W połączeniu ze spacerem z centrum Krynicy lub chodzeniem po szlaku czeka na nas doskonała wycieczka na cały dzień!

#PODSUMOWANIE

Jeśli szukacie inspiracji na aktywną i ciekawą, rodzinną wycieczkę w pięknych okolicznościach przyrody, niezależnie od pory roku, to Wieża Widokowa w Krynicy jest stworzona właśnie dla Was. Infrastruktura oraz sama wieża przystosowana jest na przyjęcie praktycznie każdego chętnego do odwiedzin. Zachwyceni będą też aktywni miłośnicy górskich szlaków.

#WIDEORELACJA

#DOJAZD#BILETY


Bilety możemy zakupić na tą chwilę jedynie przy kasach dolnej stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Póki co nie ma możliwości zakupu biletów przez internet. Honorowane są Karty Dużej Rodziny.

#POSIŁKI

Przy dolnej stacji znajdziecie kilka barów/restauracji, a na górnej stacji punkt gastronomiczny z ciepłymi napojami i przekąskami. Jest też miejsce na spożywanie przygotowanych wcześniej posiłków.

#DODATKOWE_INFO

W przypadku, gdy podróżujemy z psem, to wprawdzie nie wejdziemy z nim na samą kładkę, ale przy wejściu na nią został przygotowany specjalny kojec dla naszego czworonoga.

Pamiętajcie o tym, że na szczycie wieży wiatr jest dosyć uporczywy i to niezależnie od pory roku. Warto więc przygotować chociażby w plecaku odpowiednią ochronę na taką okazję.

#PARKING

W pobliżu dolnej stacji Słotwiny Arena znajduje się bezpłatny parking dla gości (ul. Słotwińska 51a).


#LINKI


#PODOBNE NA BLOGU: 

  • ścieżka koronami drzew w Bachledowej Dolinie: =>TUTAJ<=
  • ścieżki na wysokościach - spis największych wież widokowych w sąsiedztwie Polski =>TUTAJ<=
  • ścieżka w obłokach / Sky Walk =>TUTAJ<=

#GALERIA (kliknij aby powiększyć)


Komentarze

Copyright © #2plus3blog