[śląskie] Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach
Czasy, kiedy to zwiedzanie muzeum dzieciom kojarzyło się z niemiłosierną monotonią, już dawno minęły. Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy jak nie tylko nowo powstałe obiekty, ale również i istniejące już wiele lat muzea, zmieniają swoje oblicze mocno stawiając na multimedia oraz interakcję z gośćmi ich odwiedzającymi. Muzeum Dawnych Rzemiosł (dalej MDR) w Starym Młynie w Żarkach to stosunkowo nowy obiekt na mapie atrakcji, gdyż utworzony został przez Gminę Żarki w sierpniu 2015 roku. Tym bardziej oczekiwaliśmy od tego miejsca czegoś więcej niż tylko zwykłą wystawę z eksponatami w gablotach :) Czy spełnił oczekiwania? Zapraszamy do lektury!


MDR mieści się w budynku blisko stuletniego elektrycznego młyna położonego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w malowniczym miasteczku Żarki. Jako, że miasto szczyci się bogatymi tradycjami, w Starym Młynie możemy poznać bliżej historię pięciu głównych rzemiosł obecnych od wieków w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, bednarstwa, szewstwa oraz kołodziejstwa.

Dzięki położeniu Żarek na ważnym szlaku handlowym łączącym Małopolskę ze Śląskiem, wraz z rozwojem gospodarczym coraz mocniej rozwijał się handel, którego wątek przedstawiony jest na samym wstępie, w bardzo fajnej interaktywnej formie, która będzie Wam towarzyszyć praktycznie podczas całego zwiedzania muzeum.Bardzo podobają się nam (a zwłaszcza naszym latoroślom) miejsca, które oferują nowoczesną, multimedialną formę przekazu, do której współczesne dzieciaki są już bardzo przyzwyczajone. I taką właśnie znajdziemy też w MDR. Sprytnie ukryte w starych maszynach projektory czy też ekrany wyświetlające filmy ułatwiają i uatrakcyjniają przekaz treści swojemu widzowi. Nasze pociechy stracą również trochę czasu na rozwiązywanie zagadek i mini gier na zawieszonych na starych murach muzeum ekranach dotykowych. Stary Młyn to faktycznie miejsce, w którym nowoczesność dosłownie przenika się z tradycją!
 


Kolejną cechą każdego nowoczesnego obiektu muzealnego jest element połączenia zabawy z nauką. Jak najbardziej doświadczyliśmy tego typu atrakcji w Starym Młynie. Otóż część elementów ekspozycji jest do dyspozycji gości! Można dotknąć, dokładnie się przyjrzeć, powąchać czy też nawet przymierzyć! Jakby tego było mało - zwiedzający mają możliwość wykonać kilka drobnych prac, które związane są historią przedstawianą w muzeum. Za to duży plus!
Warto przyjrzeć się ofercie muzeum na stronie internetowej (linki pod wpisem), które prócz wystaw stałych oferuje również czasowe (nam udało się obejrzeć całkiem imponującą kolekcję na wystawie pt. "Rowery Dziadka Wojtka"), warsztaty oraz pakiety szkolne.


Warto wspomnieć, że Stary Młyn to tylko jedna z wielu atrakcji w Żarkach. W linkach pod wpisem znajdziecie link do pakietu czterech atrakcji, który został przygotowany głównie z myślą o grupach zorganizowanych, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie aby złożyć zapytanie czy można się do jakiejś grupy dołączyć. To również świetny pomysł, aby samemu zorganizować wypad z zaprzyjaźnionymi rodzinami. Wszystkie atrakcje są w bliskim sąsiedztwie, a zabawy i wrażeń wystarczy na kilka godzin! Każdą z atrakcji możemy również odwiedzić indywidualnie. To naprawdę świetna inspiracja na rodzinną wycieczkę!
 #PODSUMOWANIE

STARY MŁYN Muzeum Dawnych Rzemiosł to miejsce bardzo klimatyczne i takie, w którym nowoczesność przenika się z tradycją pod każdym względem. Ciekawa i ciesząca oczy interaktywna ekspozycja, możliwość samodzielnego  wykonywania drobnych prac związanych z rzemiosłami oraz zajęcia warsztatowe to świetny pomysł na połączenie nauki z zabawą! Z pewnością MDR Stary Młyn w Żarkach to świetna inspiracja na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny i doskonały przykład na to, że wizyta w muzeum nie musi być sztampowa.
 

#ZWIEDZANIE

Muzeum Dawnych Rzemiosł zwiedzamy z przewodnikiem (w ramach biletu wstępu), a czas zwiedzania muzeum to ok. 1h. Wobec tego pamiętajmy, że ostatnie wejście do muzeum jest na 1h przed zamknięciem.

Z powodu sporego zainteresowania warto przed odwiedzinami telefonicznie zapowiedzieć swoją wizytę. W przypadku dużego ruchu turystycznego wejścia odbywają się o pełnych godzinach.
 

#POSIŁKI


Kilkaset metrów od muzeum znajdziemy restauracje, lodziarnie, lokalne sklepy.


#BILETY

Bilety możemy zakupić na miejscu w kasie. Link do aktualnego cennika tradycyjnie znajdziecie pod wpisem.
 

#PARKING

Przy muzeum znajduje się ogólnodostępny parking, z którego goście mogą skorzystać bezpłatnie.


#LOKALIZACJA#WIDEORELACJA#LINKI
Strona www: =>TUTAJ<=
Fanpage na FB: =>TUTAJ<=
Cennik: =>TUTAJ<=
Pakiet atrakcji w Żarkach: =>TUTAJ<=
Atrakcje turystyczne Żarek: =>TUTAJ<=
Kontakt: =>TUTAJ<=


#GALERIA 
  


 

Komentarze

Prześlij komentarz

Copyright © #2plus3blog