[Słowacja] ścieżka koronami drzew w Bachledowej Doliniena skróty[historia, opis miejsca] [sprawy techniczne i porady] [atrakcje]
#WSTĘP

Jak pewnie większość z Was, uwielbiamy spędzać rodzinnie czas w plenerze. W zeszłoroczne lato opisywaliśmy nasz wypad do Czech na 'Spacer w chmurach' czyli Sky Walk (wpis znajdziecie => tutaj <=). Jak się później okazało był to strzał w dziesiątkę! Byliśmy tak zadowoleni, że zaczęliśmy szukać innych tego typu atrakcji i okazało się, że jest jeszcze co zwiedzać (o tym przeczytacie =>tutaj<=). Zanim rozpoczniemy opisywać naszą wizytę w Bachledowej Dolinie,  już w na samym początku informujemy Was, że 'Ścieżka w koronach drzew' to idealny pomysł na całodniową wycieczkę z pociechami. Atrakcji jest sporo, a ich różnorodność zaspokoi oczekiwania wszystkich. Zapraszamy więc do przeczytania naszej relacji!
#OPIS_MIEJSCA

Tytułowa ścieżka znajduje się na Słowacji, ok 40 km od naszego Zakopanego, w małej miejscowości Zdziar, a dokładniej w Dolinie Bachledzkiej. Ścieżka została otwarta 29 września 2017 roku i jest obiektem całorocznym. Budowa ścieżki oraz wieży zajęła raptem 3 miesiące! Ma ona 1234 metry w całości z wieżą widokową, natomiast sama kładka wśród wierzchołków drzew mierzy 603 metry, a jej najwyższy punkt mierzy 24 metry! Całość zwieńczona jest wysoką na 32 metry wieżą, z której możecie podziwiać piękne panoramy: Tatr, Pienin (gdzie przy dobrej pogodzie udało się nam zobaczyć Trzy Korony), Beskidu Sądeckiego czy Gorców.#WEJŚCIE

Aby dostać się do naszej atrakcji dojeżdżamy do parkingów w dolinie. Stamtąd musimy dostać się szlakami turystycznymi pieszo na górę. Do marca 2018 można było skorzystać z kolejki linowej krzesełkowej, ale do jesieni tego roku nie będzie takiej możliwości. Utrudnienia te są tymczasowe i wynikają z budowy nowej, dużej kolejki gondolowej w miejsce starego, przestarzałego wyciągu. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na wrzesień 2018. Nowa kolejka ma być już dopasowana do aktualnych standardów tego typu obiektów, pomieścić przynajmniej 4 osoby naraz oraz umożliwić wjazd z wózkiem dziecięcym, inwalidzkim czy też rowerem. Dodatkowo prace te spowodowały, że tymczasowo parking mieszczący 500 samochodów jest ograniczony do 150 miejsc oraz nie działa jedna z największych atrakcji wieży (w naszej opinii ;) ), czyli 67 metrowa zjeżdżalnia. Sama atrakcja przystosowana jest dla osób korzystających z wózków inwalidzkich oraz dziecięcych lecz na chwilę obecną wejście z nimi na górę jest praktycznie niemożliwe (do jesieni br). Wspomniane wcześniej ścieżki turystyczne nie są długie, ale wymagające. Podejścia są po prostu strome i śliskie, różnica wzniesień spora i raczej nie nadają się na wejście z wózkiem, chociaż podczas naszej wycieczki zaobserwowaliśmy kilku śmiałków, którym ta sztuka się udała ;)

Do ścieżki w koronach drzew możemy dojść kilkoma szlakami. W poszukiwaniu miejsca parkingowego przejechaliśmy praktycznie całą Dolinę, a z niej przeszliśmy żółtym szlakiem, który zajął nam jakieś 30 - 40 minut z przerwami. Najbezpieczniej jednak wejść dobrze onaczoną ścieżką, która rozpoczyna się tuż przy hotelu Bachledka Strachan. Przy okazji - oznaczcie to miejsce w swojej nawigacji, żeby nie szukać po omacku parkingów ;). 

wejście od strony Małej Frankowej / źródło: chodnikkorunamistromov.sk/pl/#

wejście od strony hotelu / źródło: chodnikkorunamistromov.sk/pl/#

Ma ona długość ok 1,8 km, co powinno Wam zająć od 45 minut do godziny. Możecie również dotrzeć z drugiej strony, z parkingu z Małej Frankowej i ta trasa powinna zająć Wam tyle samo czasu. Potraktujcie tą część wycieczki jako normalną górską przeprawę i pamiętajcie o odpowiednim obuwiu. Wejście w trampkach po tych ścieżkach nie jest dobrym pomysłem ;) Kijki trekkingowe natomiast są mile widziane. Leniuszki muszą poczekać do momentu otwarcia nowej kolejki gondolowej.


#ATRAKCJE

W drodze na atrakcję, jeszcze w Dolinie, przy hotelu i restauracji, gdzie rozpoczynamy szlak ścieżką turystyczną, dostępne są trampoliny, mały plac zabaw oraz mini zoo ;)

Już u góry, zanim ruszyliśmy w stronę wejścia na ścieżkę koronami drzew / kas, uwagę dzieci przykuły dwa ogólnodostępne place zabaw. Zlokalizowane są obok punktów gastronomicznych. Są tam również drewniane ławki i stoły, więc można spokojnie cieszyć się pięknymi widokami a dzieci przy tej okazji nie będą się nudzić ;)


W tej okolicy warto zlokalizować 'fotopunkt', dzięki któremu wrócicie do domu z oryginalną pamiątką w formie bardzo ciekawego zdjęcia :)


Gdy już wejdziemy na ścieżkę największą atrakcją są oczywiście piękne widoki. Ale dla urozmaicenia, na jej trasie, zlokalizowane są dodatkowe przystanki: 3 rozrywkowe oraz 3 edukacyjne. Edukacyjne to tablice z przyrodniczymi ciekawostkami, przetłumaczone na język polski. Rozrywkowe zapewnią atrakcję tym odważniejszym ;) Na przykład przejście po ruchomej kładce, pod którą jest siatka z liny, dzięki czemu możemy podziwiać teren z nieco innej perspektywy.


Trasa została wyposażona w tarasy widokowe (balkony), gdzie możemy podziwiać piękne widoki i nie przeszkadzać przemieszczającym się. I tutaj też dało się poczuć jedną z większych atrakcji :) - poruszająca się konstrukcja ścieżki przy silniejszym wietrze :) Uczucie, które ciężko opisać :D Dla części ekipy #2plus3blog świetna zabawa, a dla drugiej - mały horror ;)


Sama ścieżka jest świetną atrakcją, a czeka nas jeszcze wejście na wieżę widokową. Z każdym kolejnym piętrem widoki stają się coraz piękniejsze. Jako, że jesteśmy w górach to pamiętajmy o zabraniu cienkich, przeciwdeszczowych kurtek. Jeśli nie przydadzą się na trasie to na pewno już na szczycie wieży. Bo w tym momencie jesteśmy już 1175 metrów n.p.m. i wiatr wieje tutaj konkretnie. 


Na samym środku wierzchołka wieży znajdują się najlepsze (według nas) atrakcje do sprawdzenia :) i  zarazem główny cel naszej podróży. Pierwsza z nich to 'sieć adrenalinowa'. Gruba siatka o powierzchni 88 metrów kwadratowych, zawieszona na wysokości 32 metrów - absolutny hit :) Kolejnym na pewno jest zjeżdżalnia, której niestety nie mogliśmy przetestować ze względu na opisaną wcześniej budowę stacji kolejki. Jesteśmy na 100% przekonani, że to świetna atrakcja po doświadczeniach ze zjeżdżalnią w Sky Walk :) 


#PRZYGOTOWANIE DO ZWIEDZANIA

Godziny otwarcia atrakcji są różne w poszczególnych miesiącach, dlatego warto sprawdzić tą informację przed wyjazdem (w #linkach znajdziecie odnośnik do tej informacji). Ostatnie wejście możliwe jest na godzinę przed końcem godzin otwarcia.

Do momentu uruchomienia nowej kolejki gondolowej do atrakcji możemy dojść jedynie pieszo, ścieżkami turystycznymi. Ważne jest więc, aby zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie oraz nosidełko dla dziecka w razie potrzeby. Nosidełko można było również wypożyczyć na miejscu (na początku ścieżki przy hotelu) i zapłacić za nie kartą (ok 5 euro/dzień).


Jeśli podróżujecie ze swoimi zwierzakami to mamy dobrą informację. Wprawdzie Wasz pies nie będzie mógł wejść na wieżę, ale przy wejściu na ścieżkę przygotowane są specjalne woliery zaopatrzone w miski z wodą. Woliery udostępniane są bez dodatkowej opłaty. Fajna opcja, jeśli nie macie z kim zostawić zwierzaka.

Góry to również kapryśna pogoda. Pamiętajcie o odpowiednim ubraniu. Nawet jeśli nie spotka Was deszcz - kurtki przydadzą się na wieży, gdzie podmuchy wiatru są odczuwalne nawet przy upale.

#CZAS

Na chwilę obecną, gdy kolejka jest jeszcze w budowie, trzeba mieć na uwadze wejście ścieżkami turystycznymi. Oficjalna ścieżka edukacyjna zajmuje ok 1h -1,5h w jedną stronę. Samo spacerowanie, zwiedzanie i podziwianie widoków to mocno indywidualna sprawa, ale można liczyć, że na spokojnie ok 1,5h - 2h. Zależy również czy np. pociechy będą korzystać z dostępnych placów zabaw. Dodajcie do tego czas dojazdu i mamy gotową wycieczkę na cały dzień.#POSIŁKI

Przed kasami ścieżki jest kilka punktów gastronomicznych. Niestety były to raczej fastfoodowe posiłki, ale przynajmniej jest możliwość zakupu jedzenia na miejscu. Jest też sporo miejsca, gdzie możemy je spożyć w pięknych okolicznościach przyrody.

Przy hotelu, w dolinie, jest restauracja, w której można zamówić dania obiadowe. Kilka z nich było "lokalnych".

#BILETY

Bilety możemy zakupić w kasie przy wejściu na ścieżkę. Istnieje możliwość zapłacenia kartą płatniczą. Gotówką możemy zapłacić w euro. Jeszcze w tym roku ma zostać oddana do użytku turystów nowa kolejka gondolowa. Zapewne będzie możliwość płacenia kartą.


#PARKING

Zanim wybraliśmy się na miejsce czytaliśmy informacje o tym, że należy wybierać godziny poranne, bo może być problem z zaparkowaniem. My przyjechaliśmy z samego rana oraz w środku tygodnia. I już był problem z parkingiem, a dokładniej z jego brakiem. Sytuacja prawdopodobnie polepszy się po zakończeniu prac przy budowie kolejki. Oczywiście w dolinie jest mnóstwo prywatnych działek, które okoliczni mieszkańcy udostępniają jako parking. Cena za całodniowy postój praktycznie wszędzie była taka sama, czyli 5 euro / 20 zł. Za parking płacimy gotówką!

Co ciekawe - dużo więcej miejsca na parkingu zrobiło się, gdy opuszczaliśmy już dolinę. Być może warto przemyśleć kwestię przyjazdu w okolicach południa (o ile jest taka możliwość), bo wydaje się, że wszyscy turyści przyjeżdżają tu już godzinę przed otwarciem i właśnie wtedy jest największy ruch.

#DOJAZD


#LINKI

Strona internetowa: => TUTAJ <= 
Profil na Facebooku: => TUTAJ <=
Cennik: => TUTAJ <=
Godziny otwarcia: => TUTAJ <=Atrakcje w pobliżu: => TUTAJ <=
Kontakt: => TUTAJ <=

#VIDEORELACJA


#GALERIAKomentarze

Copyright © #2plus3blog