[mazowiedzkie] Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Czas poświęcony nauce nigdy nie jest stracony! A nauka poprzez zabawę to najprostszy sposób, w jaki możemy przekazać ją dziecku. Ciężko uwierzyć, że już prawie od 10 lat Centrum Nauki Kopernik promuje i popularyzuje naukę. Od 2010 roku, jako jeden z pierwszych tego typu obiektów w Polsce, Centrum bawi i uczy ludzi w każdym wieku!

Jego wzorem powstało kilka podobnych i o porównywalnej skali obiektów w Polsce, które korzystają garściami z pomysłu i sukcesu protoplasty. Sukces CNK w Polsce spowodował między innymi, że wiele istniejących atrakcji turystycznych modernizuje się "na jego wzór", wzbogacając swoje ścieżki/trasy zwiedzania o liczne eksponaty czy też zaawansowane rozwiązania multimedialne, które zwiększają znacząco zwiększają przyjemność z zabawy!Wszelkiej maści parków doświadczeń uświadczymy w asyście ruin zamków czy hipermarketów (oczywiście w okrojonym zakresie) :) W prasie coraz częściej czytamy o podobnych inwestycjach w planach samorządów - i to jest super! Jest jednak druga strona medalu, pokłosie tego sukcesu poniekąd. Może się okazać, że Centrum nie zrobi na Was już takiego spektakularnego pierwszego wrażenia, jeśli odwiedziliście wcześniej podobne miejsca. Czy zatem warto go w ogóle jeszcze odwiedzać? Jak najbardziej - wyjaśnienie poniżej :)!
Na początek garść "suchych faktów". Na dzień dzisiejszy budynek Centrum ma powierzchnię ok 15 tys. m². A w nim: wystawy stałe i czasowe, laboratoria i pracownie oraz multimedialne planetarium z 16m kopułą. CNK otacza Park Odkrywców, a w nim urządzenia do przeprowadzania eksperymentów pod gołym niebem oraz zewnętrzna galeria sztuki, amfiteatr, a nawet ogród na dachu. 

Tutaj nie ma wymuszonej trasy zwiedzania i każdy samodzielnie decyduje o tym co i w jakiej kolejności chce zobaczyć. A jest co. Na miejscu czeka na nas ponad 400 interaktywnych eksponatów do przeprowadzania samodzielnych doświadczeń. W CK znajdziecie wspomniane wcześniej tematyczne wystawy stałe oraz czasowe (aktualny opis wystaw dostępny jest na stronie internetowej, tradycyjnie linki będą pojawiać się w poniższym wpisie oraz w podsumowaniu).
Dodatkowo (w cenie biletu) dostępne są:
⇒ spektakle tematyczne (np. Teatr Wysokich Napięć) -> LINK,
⇒ pokazy naukowe (ok. 15 minutowe) -> LINK,
⇒ warsztaty w Majsterni (od 8 lat) -> LINK,
⇒ miniwarsztaty (prowadzone przez animatorów CNK, ok. 20 minutowe zajęcia, "w przestrzeni wystaw") -> LINK,
⇒ miejsca przeznaczone specjalnie dla dzieci do 5 lat (Galeria Bzzz!) -> LINK,
⇒ miejsca przeznaczone dla młodzieży powyżej 14 lat (Galeria Re:generacja) -> LINK,
⇒ laboratoria (dodatkowo płatne), w których mogą eksperymentować wszyscy powyżej 13 roku życia (dla grup zorganizowanych od wtorku do piątku) oraz od 9 lat w weekendy (tzw. minilaby) -> LINK.
Niektóre z atrakcji Kopernika dostępne są bezpłatnie, tj.:
⇒ w planetarium możemy obejrzeć wystawę „Patrz: Ziemia” -> LINK,
⇒ przed CNK znajduje się Park Odkrywców. To teren rekreacyjny z kilkoma eksponatami -> LINK,
⇒ na dachu CNK znajdziemy otwarty od maja do października ogród -> LINK.
W osobnym budynku, na tyłach CNK, znajdziemy (płatne) Planetarium "Niebo Kopernika". W swojej kopule mieści aż 139 widzów i znajduje się tam sferyczny, 16 metrowy ekran. Pamiętajcie aby wybrać odpowiedni repertuar przed zamówieniem biletów, wyświetlane są bowiem pokazy dostosowane do różnych grup wiekowych. Typowy seans trwa ok. godziny, ale warto przyjść przed czasem projekcji, aby obejrzeć wcześniej wspomnianą stałą wystawę „Patrz: Ziemia” (wstęp bezpłatny).
Projektor sali projekcyjnej Planetarium Niebo Kopernika potrafi wyświetlić blisko 16 milionów gwiazd, który wspiera system nagłośnieniowy rozmieszczony dookoła kopuły! Warto również wspomnieć, że wyświetlane są tam nie tylko projekcje popularnonaukowe (prowadzone na żywo), ale również projekcje filmów 2D i 3D, koncerty z muzyką, wizualizacjami, pokazy laserowe czy też spotkania z naukowcami. Aktualny repertuar możecie sprawdzić na stronie internetowej (tradycyjnie linki poniżej).
#PRZYSZŁOŚĆ
W 2017 rozstrzygnięto konkurs na nowy budynek CNK! Nazwany został roboczo Pracownią Przewrotu Kopernikańskiego i planowo ma powstać do 2020 roku. Niestety kosztem obecnego parkingu i części Parku Odkrywców. PPK ma zostać "interdyscyplinarnym ośrodkiem specjalizującym się w badaniu procesów nowoczesnego nauczenia kompetencji niezbędnych w XXI wieku". A w nim mają się znaleźć laboratoria o różnym poziomie zaawansowania.

#BILETY

Oczywiście na miejscu w kasach oraz przez internet. On-line można kupować bilety dla indywidualnych zwiedzających oraz dla grup. Najpóźniej na 1,5 godz. przed rozpoczęciem wydarzenia lub wejściem do Kopernika. W przypadku laboratoriów wymagana jest wcześniejsza rezerwacja oraz obecność 10 minut przed rozpoczęciem.
#ZWIEDZANIE
Zajmuje kilka godzin. Absolutne minimum na same wystawy to ok 3h. Ale spokojnie odwiedziny w CNK mogą przerodzić się w całodniową wycieczkę. Uwaga! Kupiony bilet na wystawy upoważnia do jednorazowego wejścia, w CNK nie ma możliwości swobodnego wchodzenia i wychodzenia. Np. przejście łącznikiem wewnętrznym pomiędzy wystawami a planetarium również będzie traktowane jako wyjście z CNK (chyba, że posiadamy bilet na obie atrakcje czy też do laboratoriów).


#POSIŁKI
Na terenie Centrum znajduje się:
⇒ "bistro Wiem", które serwuje dania "na wagę". Znajduje się ono przed wejściem na wystawy centrum. Niestety nie ma możliwości przerwać zwiedzania, udać się na posiłek i wrócić do CNK. Po wyjściu z wystaw CNK nie ma już możliwości powrotu. W związku z tym należy zaplanować posiłek przed zwiedzaniem lub po nim,
⇒ kawiarnia Blue Sky Cafe w Planetarium,
⇒ kącik wypoczynkowy na piętrze. Zgodnie z regulaminem CNK nie można spożywać żadnych posiłków oraz napojów w przestrzeni galerii, poza miejscami do tego wyznaczonymi. W wymienionym kąciku wypoczynkowym można zjeść własne kanapki lub kupić przekąski.#PARKING
Przy samym Centrum znajdziemy niestrzeżony parking dla samochodów osobowych (płatny). Wokół CNK dostępna jest miejska (płatna w tygodniu do 18/weekend bezpłatna) strefa parkowania. Uwaga - ul. Leszczyńska (naprzeciw CNK) jest poza strefą miejską i opłaty są tam pobierane 7 dni w tygodniu. Istnieje też parking (płatny) podziemny obok CNK.


#WIDEORELACJA
#DOJAZD


#LINKI
⇒ CN Kopernik na Facebooku -> TUTAJ

⇒ godziny otwarcia CN Kopernik -> TUTAJ
⇒ aktualne wystawy -> TUTAJ
⇒ cennik biletów -> TUTAJ
⇒ dane kontaktowe -> TUTAJ
⇒ CN Kopernik na YouTube -> TUTAJ
⇒ najczęściej zadawane pytania w pigułce -> TUTAJ

#GALERIAKomentarze

Copyright © #2plus3blog