Najpopularniejsze ścieżki koronami drzew oraz wieże widokowe w Polsce i w najbliższym sąsiedztwie.

Wieża widokowa czy też punkt widokowy to obiekt sztucznie wzniesiony w jakimś miejscu, w celu umożliwienia obserwacji walorów widokowych i estetycznych terenu, takich jak panorama krajobrazu. To tyle z teorii. Czasy się zmieniają. Wymagania turystów tym bardziej. Więc wieże również muszą. Te, które opisuję poniżej to budowle, które tak naprawdę ciężko nazwać typowymi wieżami widokowymi. To w zasadzie całe turystyczne kompleksy: ścieżki edukacyjne, infrastruktura i wiele atrakcji wokół nich budowanych. Łatwo wywnioskować, że to świetny pomysł na biznes turystyczny, gdyż tego typu obiekty zaczęły pojawiać się jak grzyby po deszczu. Nie ma się co dziwić, skoro statystyki robią swoje. Obiekty są całoroczne, a liczba turystów stale rośnie.W telegraficznym skrócie opiszę cztery „wieże”, które śmiało można zestawić ze sobą do porównania i są wspaniałą inspiracją na wycieczkę!

Update (2020): od czasu niniejszego wpisu minęło kilka lat, powstało kilka nowych wież widokowych, a także dotarliśmy do kilku, o których nie mieliśmy wiedzy. Sukcesywnie będziemy wrzucać ich opisy, niecierpliwi mogą poprzez przygotowaną mapkę znaleźć link bezpośredni do strony internetowej. Po pierwsze mapa:1) #Stezka korunami stromů Lipno – Ścieżka w koronach drzew (Lipno)

fot. https://www.stezkakorunamistromu.cz

Data otwarcia
Lipiec 2012
Charakterystyka
Sama wieża ma wysokość 40 m (901 m n.p.m.); na szczyt prowadzi długa na 303 metry kładka. Ścieżka do niej prowadząca – 372 m. Całkowita długość ścieżki to 675 metrów i znajduje się na niej jedenaście atrakcji , tzw. "adrenalinowych przystanków", czyli odcinków poprowadzonych po ruchomych belkach, linach, itp. W centrum wieży widokowej, wokół jej centralnego słupa umieszczono spiralną zjeżdżalnię grawitacyjną (tobogán) o całkowitej długości 52 metrów. Konstrukcja ścieżki (i wieży) wykonana jest z głównie z drewna (spokojnie, stal też występuje 😝) i prowadzi przez obszar pięknego lasu. Z najwyższego poziomu wieży widokowej mamy zapewnione piękne widoki z każdej strony świata - widoczna jest panorama Zbiornika Lipnowskiego, Szumawa, Novohradskie Góry i część Alp. Obiekt dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Można płacić kartą.
Dostępność
Cały rok. Więcej informacji w linkach.
Lokalizacja
Szumawa, Czechy. Lipno nad Vltavou. Ramię szczytu Kaliště. Część obszaru turystycznego „Active Park Lipno”
www / cennik
https://www.stezkakorunamistromu.cz/en/ (nie ma tłumaczenia na Polski)
Dodatkowe atrakcje


2) #Stezka v oblacich Dolni Morava – Ścieżka w obłokach (w Dolnej Morawie)
fot. https://www.stezkakorunamistromu.cz

Data otwarcia
Listopad 2015
Charakterystyka


Wieżę zbudowano na wysokości 1116 m n.p.m. i jest wysoka na 55m. Długość drewnianej kładki wynosi 710 m. Podczas jej zwiedzania czeka na nas kilka atrakcji, takich jak:  „rękaw” (to zbudowany z gęstej sieci tunel,  przez który przechodzi się z jednego piętra kładki, na drugie), odpoczynkowa sieć „kropla“ (moim zdaniem główna atrakcja - znajduje się na samym szczycie ścieżki. To sieć rozciągnięta na wysokości 50 m, a stojąc na niej można zobaczyć wszystko pod nami z tejże wysokości) oraz stumetrowa zjeżdżalnia z okienkami (na które nie zwrócicie uwagę przy zjeździe 😝) i pochyłymi zakrętami. Ze szczytu ścieżki zwieńczonej tarasem widokowym możemy obejrzeć cały Masyw Śnieżnik z doliną rzeki Moravy, dostrzec można również  główne pasmo Jesioników,  Suchý vrch i Karkonosze. Z ciekawostek: wieża wytrzyma nawałnicę o sile do 200 km/h, a w przypadku dobrych warunków pogodowych może na niej być równomiernie rozmieszonych nawet 4000 osób. Obiekt dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Można płacić kartą.

Dostępność
Cały rok. Więcej informacji w linkach.
Lokalizacja
Górna stacja kolejki linowej na Śnieżnik, góra Slamník. Dolní Morava.
www / cennik
Dodatkowe atrakcje
3) #Stezka korunami stromů Krkonoše – Ścieżka w koronach drzew (Karkonosze)

fot. http://www.stezkakrkonose.cz/

Data otwarcia
Lipiec 2017
Charakterystyka
Opisywana wieża ma wysokość 45 metrów, a ścieżka do niej prowadząca nawet 24 m. Sama trasa ma długość ponad 1300 m i prowadzi przez las. Przygotowano też 3 przystanki edukacyjne, informujące o faunie i florze lasu karkonoskiego. Podstawową część edukacji tworzy jaskinia – unikatowe centrum edukacyjne - interaktywna ekspozycja, która znajduje się w  podziemiu drewnianej wieży i  przedstawia skomplikowany system korzeniowy drzew lasu karkonoskiego. Podczas spaceru po ścieżce znajdziemy trzy przystanki „adrenalinowe” (specjalnie przygotowane deski, sieci, miejsca łapania równowagi, wszystko nad siatką, 24 m nad ziemią). Na trasie dostępne są lunety (dla dorosłych i dzieci – brawo, że ktoś pomyślał 😊). Warto stojąc w kolejce ściągnąć aplikację (przez kod QR), która opisuje atrakcje na trasie w ojczystym języku (na trasie czeski i angielski). Na terenie obiektu dostępne jest darmowe WiFi 😊 Z wieży widokowej można skrócić sobie drogę powrotną i skorzystać z 50m zjeżdżalni (bilet kupujemy w kasie na wejściu!)
Dostępność
Cały rok. Więcej informacji w linkach.
Lokalizacja
Janské Lázně – Hoffamnová Bouda. Ścieżka znajduje się w jednym z największych ośrodków górskich - Janské Lázně.
www / cennik
Dodatkowe atrakcje4) #Chodnik korunami  stromov Bachledka - Ścieżka w koronach drzew (Bachledka)

fot. http://chodnikkorunamistromov.sk/

Data otwarcia
Wrzesień 2017
Charakterystyka
Sama wieża udostępnia widok z 32 metrowej wysokości. Ścieżka w koronach drzew Bachledka znajduje się w samym sercu lasów Pienińskiego Parku Narodowego w części słowackiej. Trasa ma długość 603 m i prowadzi przez urozmaicony gatunkowo las. Na trasie czeka na nas duża ilość tablic informacyjnych, przystanki edukacyjne (3), zakątki adrelinowe (również 3 - miejsca do utrzymywania równowagi w „przezroczystym przejściu”, które odkrywa pod sobą pozornie niebezpieczną przepaść na wysokości ponad 20m), 67 metrowa zjeżdżalnia z wieży widokowej. Największą atrakcją jest sieć - w środku panoramicznego tarasu wieży widokowej, po której można przejść. Widok z wysokości 32 metrów zapewni emocje 😊 Warto wspomnieć o placu zabaw („Gorgy”) przed wejściem. Ścieżka będzie otwarta 29.09.2017.

Dostępność
Cały rok. Więcej informacji w linkach.
Lokalizacja
Ścieżka w Dolinie Bachledzkiej - Ždiar-Bachledova dolina
www
Dodatkowe atrakcje

Mamy nadzieję, że podzielicie się w komentarzu fotkami z wyprawy :)


ATRAKCJE W OKOLICY (MAPA):


ATRAKCJE W OKOLICY NA BLOGU:

Komentarze

Copyright © #2plus3blog