[śląskie] #szlakami na Baranią Górę


Szczyt Baraniej Góry znajduje się na terenie miasta Wisła i stamtąd też prowadzą fajne, niezbyt forsowne szlaki, tworzące urozmaiconą i niezwykle widokową pętlę. Sądzimy, że to typ trasy, którą będziecie chcieli w przyszłości przejść ponownie, a widoki ze szczytu są naprawdę doskonałe. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że Barania Góra to drugi pod względem wysokości szczyt pasma Beskidu Śląskiego - zaraz po Skrzycznem. 


Charakterystyka trasy:

Trasa: Wisła Czarne (parking) - Barania Góra szczyt - Magurka Wiślańska - Gawlas - Cieńków - Wisła Czarne (parking)

Typ: pętla

Najwyższy szczyt: Barania Góra - 1220 m n.p.m.

Region: Beskid Śląski

Dystans wg mapy: 16,9 km

Szacowany czas wg mapy: 5 h 34 min (realnie podziwiając widoki, robiąc przerwy na posiłki i zwiedzając wolnym tempem z dziećmi trasa zajęła nam ok. 8h)

Na poniższej mapce zaznaczyliśmy spory parking (płatny), z którego zaczynamy wejście na szczyt:

Proponowana przez nas pętla na mapie turystycznej znajduje się poniżej. Zwróćcie uwagę, że na mapie nie dało się idealnie zamknąć pętli, ale punkt końcowy i początkowy dzieli dosłownie trochę ponad 1 km, głównie asfaltowymi uliczkami prowadzącymi przez osiedle Wisła Czarne.

Zaczynamy naszą wędrówkę spod parkingu niebieskim szlakiem, który poprowadzi Was na sam szczyt. Początek trasy jest wyjątkowo spokojny, gdyż niemalże trzy pierwsze kilometry to przejście drogą asfaltową wzdłuż potoku Białej Wisełki.


Trasa prowadzi przez wodny rezerwat przyrody Wisła, który obejmuje cieki wodne Białej i Czarnej Wisełki oraz Malinki będące źródłem naszej najdłuższej rzeki - Wisły, która początek ma w Beskidzie Śląskim a uchodzi do Morza Bałtyckiego. Urozmaiceniem naszej wędrówki są również tablice informacyjne przebiegającej po szlaku ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej. Dochodzimy do momentu rozwidlenia dróg, opuszczamy drogę afaltową, a wędrówkę kontynuujemy przy środkowym odcinku Białej Wisełki, zwanej Kaskadami Rodła, o czym świadczy tablica informacyjna.Owe Kaskady Rodła to aż 25 maturalnych progów skalnych oraz małych wodospadów różnej wielkości. W większości małych, ale w górnym odcinku znajdziecie dwa największe wodospady, które mają 3,5 oraz 5 m.Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zachodnie stoki Baraniej Góry (od 840 - 1220 m n.p.m.) to obszar ściśle chronionego leśnego rezerwatu przyrody, gdzie znajdują się dwa z trzech potoków źródłowych rzeki Wisła (Czarna i Biała Wisełka).
Spore płacie lasów na stokach Baraniej Góry padły ofiarą licznych wiatrołomów oraz prewencyjnym wycinkom drzewostanu (przez kornika drukarza), co mocno rzuca się w oczy, gdyż drzewa te pozostawiono w celu "obserwacji naturalnych procesów przyrody".Z drugiej strony, dzięki tym procesom, widoki ze szczytu są naprawdę doskonałe. Do naszej dyspozycji jest również ogólnodostępna wieża widokowa. Z jej szczytu łatwo możemy dojrzeć Babią Górę, Tatry czy też słowackie Góry Choczańskie i Małą Fatrę. Przy dobrych warunkach można nawet dojrzeć Sudety (czeskie Jesioniki).Po zdobyciu szczytu czeka na nas jeszcze bardzo ciekawa i widowiskowa trasa szlakiem czerwonym i zielonym w stronę Magurki Wiślańskiej. Początkowo zejście ze szczytu nie jest ciężkie, ale dosyć wąskie, więc należy zachować szczególną ostrożność. Na szczęście to jedyny tego typu punkt na szlaku.W drodze na Magurkę Wiślańską będziemy mieli okazję podziwiać m.in. piękne widoki na Halę Baranią z bacówką, a szlak się rozwidla. Od tego momentu kierujemy się w stronę szczytu Gawlas kontynuując spacer szlakiem zielonym.Po raz ostatni zmieniamy szlak, tym razem na żółty i kierujemy się w stronę Cienkowa. Przed nami ostatnie ok. 7 km drogi powrotnej do punktu, w którym zaczęliśmy wycieczkę, czyli do parkingu. Pomimo tego, że droga prowadzi głównie przez las, okazała się być całkiem urozmaicona, zwłaszcza gdy panują odpowiednie warunki atmosferyczne.W drodze powrotnej do parkingu dojrzeć można położony nad Jeziorem Czerniańskim i Zaporą Wisła Czarne - Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wzniesiony dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Obecnie pełni funkcję rezydencji Prezydenta RP i można go zwiedzać (edit: niestety podczas pandemii zwiedzanie zamku nie jest możliwe).


#GALERIA
Komentarze

Copyright © #2plus3blog