[śląskie] wizyta w Bajce Pana Kleksa w Katowicach


Stolica Górnego Śląska, mimo że naszpikowana wieloma różnorodnymi atrakcjami dla dzieci, jeszcze do niedawna nie mogła pochwalić się taką z 'prawdziwego zdarzenia'. Mamy tu na myśli przestrzeń nowoczesną i na miarę obecnych czasów, zaprojektowaną z pomysłem i smakiem. I taka sytuacja miała miejsce do grudnia 2019 roku, kiedy to na terenie byłej Fabryki Porcelany w Katowicach otwarto wrota Bajki Pana Kleksa.


Tematem przewodnim atrakcji jest fascynujący i kolorowy świat słynnej trylogii Jana Brzechwy, poświęconej przygodom kultowego Ambrożego Kleksa. Trzeba przyznać, że to sprytny zabieg, gdyż wizyta w Bajce to nie lada gratka nie tylko dla dzieci, ale i ich rodziców. Podobne odczucia mieliśmy w momencie odwiedzin Centrum Bajki w Pacanowie. Nazwanej imieniem postaci równie kultowej, choć dużo mniej znanej wśród dzieci, czyli Koziołka Matołka. W obu przypadkach, przyznajemy bez bicia, ciut bardziej podekscytowani wizytą byli rodzicie. I nie należy rozpatrywać tego w żadnym wypadku jako minus, a wręcz przeciwnie! Dla nas była to świetna okazja, aby przybliżyć dzieciom postać superbohatera naszych czasów, a nam samym zapewnić sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa :)


Co nas czeka w Bajce Pana Kleksa?


Spora ekspozycja, bo zajmująca ponad 1000 m2 przestrzeni, zapełniona jest po brzegi różnego rodzaju eksponatami przeznaczonymi do zabawy i nauki. Znajdziemy tam zarówno stanowiska interaktywne i multimedialne jak również różnego rodzaju atrakcje pozwalające na poznanie praktycznych umiejętności czy też testujące poziom sprawności fizycznej. Z pewnością zabawa jest bardzo urozmaicona i każdy z odwiedzających znajdzie coś ciekawego dla siebie!


Owa Ekspozycja jest piękna - bajkowa i nowoczesna. Została zresztą przygotowana została przez Fabrykę Dekoracji - studio specjalizujące się w tworzeniu centrów nauki i nowoczesnych placówek muzealnych, które mieliśmy okazję odwiedzić i opisywać już na naszym blogu. Zainteresowanych portfolio odsyłamy na ich fanpage.


Bajka Pana Kleksa została podzielona na osiem stref tematycznych, w których na dzieci czekają zupełnie odmienne i ciekawe aktywności. Śladami przygód Pana Kleksa na odwiedziny czekają: Ostatni Rezerwat Przyrody, Kraina Szpaka Mateusza, Kuchnia Pana Kleksa, Psi Raj, Królestwo Bajdocji, Abecja, Planeta Fantazja oraz Złomowisko Robotów.

Jak się bawi w Bajce?


Naszą przygodę zaczynamy już pierwszej napotkanej po wejściu strefie - w Międzybajkowym Biurze Podróży. Znajduje się tu recepcja, szatnia i sklepik z gadżetami. Tutaj zostaniemy poinstruowani o zasadach obowiązujących w Bajce i będziemy mogli przygotować się do zabawy. 


Bawimy się w kilkunastoosobowych grupach umówionych na konkretną godzinę. Zanim pojawi się nasz przewodnik, czekamy na niego w bajkowej poczekalni: Ostatnim Rezerwacie Przyrody - miejscu, w którym zaczyna się i kończy nasza podróż po wystawie Bajki Pana Kleksa. Urzekająca ekspozycja pokazuje czego możemy się spodziewać za kolejnymi drzwiami. Tutaj każdy ma możliwość zrelaksować się na swój ulubiony sposób - dzieci mogą słuchać bajek w dziupli, układać pajęczynę Meluzyny, korzystać z hamaków, a dorośli skorzystać z kawiarni, która znajduje się tuż obok.


Gdy już pojawi się nasz przewodnik - sam Pan Kleks lub jego pomocnicy, zapraszają wszystkich do zabawy i wprowadzają nas w szczegóły misji, którą dzieci muszą wykonać. Fajnym pomysłem jest wprowadzenie śląskiego akcentu w przedstawianą przez oprowadzającego historię, gdyż sprytnie wpleciono do niej miejscowego Beboka. Dzieci, jako główni bohaterzy, mają na celu odnalezienie ukrytych przez niesfornego stworka przedmiotów. 


A są nimi ważne dla Pana Kleksa artefakty: guzik z czapki Bogdyhanów, magiczny kałamarz z niekończącym się atramentem oraz szmaragdowa szkatułka doktora Paj-Chi-Wo. Zanim otworzą się wrota kolejnej strefy uczestnicy zabawy skanują swoje bilety, które są jej ważnym elementem. Dzieci, które zdobędą wszystkie przedmioty znalezione w trakcie zwiedzania (i czytnik do skanowania biletów) otrzymają ciekawą nagrodę. Jaką? Nie będziemy psuć niespodzianki :)


Kolejną strefą, którą odwiedzamy jest Kraina Szpaka Mateusza, inspirowaną „Akademią Pana Kleksa”. Nazwa atrakcji zobowiązuje, toteż na gości czekają iście bajkowe stanowiska, przy których dzieci biorą udział w wymyślnych zajęciach kleksografii, odkrywają "jak smakują barwy" oraz mogą "usłyszeć, co skrywają furtki do bajek". Strefa ta podzielona jest na dwie mniejsze: Kuchnię Pana Kleksa (w której odbywają się warsztaty kulinarne pod okiem animatorów) oraz Psi Raj (strefa swobodnej zabawy i aktywności fizycznej). 


Następne atrakcje czekają na nas w Królestwie Bajdocji. To miejsce nawiązujące do "Podróży Pana Kleksa" i również podzielone jest na podstrefy: Bajdocję, statek Pana Kleksa "Apolinary Baj" oraz podwodny świat Królowej Aby, czyli Abecję. Ta cześć zdecydowanie przypadnie wszystkim poszukiwaczom przygód, wielbicieli ciekawostek i aktywnych odkrywców. 


Na pociechy czekają lekcje z czytania mapy, posługiwania się przyrządami nawigacyjnymi czy też wiązania węzłów. Rozwiązywać będą także ciekawe zagadki i szukać ukrytych wszędzie wskazówek. A wszystko przeplatane z radosną zabawą, którą daje zjeżdżalnia do suchego basenu. I to jest kwintesencją wizyty w Bajce Pana Kleksa - zabawa połączona z nauką.


Ostatnie strefy inspirowane są filmem „Pan Kleks w Kosmosie”. Planeta Fantazja to przestrzeń, w której dzieci mają możliwość schowania się w kosmicznej kapsule, odbyć "szkolenia" z wiedzy o Układzie Słonecznym, a nawet usiąść w fotelu Wielkiego Elektronika! 


Tutaj też dzieciaki mają możliwość podjąć się wyzwań ze sprawności fizycznej i sprawdzić się w testach mających na celu sprawdzenie siły, szybkości oraz refleksu. Z kolei Złomowisko Robotów to niezwykle interesująca wystawa ściągniętych z całego kosmosu potworów, które zagrażają naszemu środowisku.


Choć wizyta w Bajce Pana Kleksa zabiera nam ok 2 - 2,5h to chciałoby się tam spędzić więcej czasu. Żeby wystawa była większa, a nasza przygoda trwała dłużej. Ratunkiem w tej sytuacji jest zakup biletu nie tylko na zwiedzanie głównej wystawy, ale również na uczestnictwo w dodatkowych, kreatywnych warsztatach. Wówczas zabawa wydłuża się o ok 45 minut. Warsztaty z animatorem odbywają się w specjalnych pomieszczeniach, niedaleko głównej wystawy. Aktualne tematy warsztatów znajdziecie na stronie internetowej Bajki Pana Kleksa.


#PODSUMOWANIE 

Bajka Pana Kleksa to obowiązkowy punkt odwiedzin na Śląsku. Miejsce, które aktywizuje całą rodzinę do kreatywnej zabawy połączonej z nauką. Zapewni różnorodną rozrywkę dzieciom praktycznie w każdym wieku, a rodzicom sentymentalny powrót do przeszłości. Radość z zabawy, którą w tym miejscu uświadczymy zepsuć może jedynie ograniczona wielkość wystawy. Na osłodę jednak mamy możliwość uczestnictwa w ciekawych kreatywnych warsztatach, które wydłużają zabawę i radość z wizyty w tym miejscu.


#Wideorelacja


#Dojazd


#Parking

Do dyspozycji odwiedzających, na terenie Fabryki Porcelany dostępny jest przestronny parking, który dla gości Bajki Pana Kleksa jest bezpłatny. Na dzień odwiedzin szlabany otwierały się automatycznie bez konieczności skanowania biletu, ale w przyszłości bilet będzie można uaktywnić w recepcji Bajki Pana Kleksa bez dodatkowej opłaty.#Bilety


Bilety można zakupić w kasie (Międzybajkowym Biurze Podróży) lub przez internet  w wersji elektronicznej.

#Posiłki

W "Kawiarence Meluzyna" można napić się kawy lub zimnych napojów, zjeść ciepłe tosty, kupić słodkie desery w postaci lodów, ciast i babeczek. 

#Przydatne informacje

  • bilet wstępu obowiązuje dzieci i osoby dorosłe, gdyż nie ma możliwości pozostawienia dzieci pod opieką animatora;
  • rekomendowany wiek na odwiedziny Bajki Pana Kleksa to 5-12 lat. W praktyce nawet dorośli mile spędzą czas podczas pomocy w rozwiązywaniu zadań przez pociechy. Młodsze dzieci, pod opieką rodziców, również będą się fajnie bawić;
  • w Bajce Pana Kleksa poruszamy się w skarpetkach 'na zmianę' (można takie zakupić przy kasie), a dorośli mogą zafoliować buty;
  • dla chętnych, przy wejściu znajduje się sklepik, w którym możemy zakupić wiele ciekawych gadżetów czy też ubrań związanych z Panem Kleksem; 
  • wystawę można zwiedzać z przewodnikiem, zgodnie z zaplanowanym scenariuszem lub poprzez swobodne zwiedzanie poszczególnych stref; 
  • warto sprawdzać stronę internetową w celu sprawdzenia aktualnej oferty warsztatowej dla dzieci;
  • w Bajce Pana Kleksa możecie zorganizować urodziny swojej pociechy!;

 

#Ważne linki


#Galeria


Komentarze

Copyright © #2plus3blog