[śląskie] Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach

Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!

Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach to nie lada gratka dla fanów kolejnictwa i jego historii. To jedna z perełek Zabytkowego Szlaku Techniki i żywy skansen, w którym do dziś możemy zaliczyć przejazd na dwóch trasach czy też przejechać się drezyną. Natomiast w zrewitalizowanych budynkach zabytkowej stacji czeka na Was mnóstwo różnorodnych i ciekawych atrakcji!

Spis treści:


Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Historia Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach


Kolej w Rudach Wielkich powstała w 1899 roku, a wraz z nią do użytku oddano linię wąskotorową, która docelowo obsługiwała liczącą łącznie 51 km trasę z Gliwic do Raciborza. Niemalże pośrodku tejże przypada lokalizacja obecnej, Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach, która była największa na tej linii. Obecnie z całej kolejowej trasy pozostał jedynie siedmiokilometrowy odcinek ze Stanicy, przez Rudy, do stacji Rybnik Stodoły. Zabytkowa zabudowa stacji w Rudach, w większości oryginalna (prócz obecnego, głównego budynku dworcowego), doczekała się renowacji i znów tętni życiem.

Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!

Cała linia kolejowa z Gliwic do Raciborza Markowic została w 1993 roku wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków, a od 2006 stacja w Rudach znalazła się na liście obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W 2017 roku zarząd nad nią objął Gminny Ośrodek Turystyki i Promocji w Rudach, a dzięki dotacjom Gminy stopniowo przywracana jest jej dawna świetność.

Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Dojazd i parking do Kolejki Wąskotorowej w Rudach


Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach znajduje się przy ul. Szkolnej 1 w Rudach między miejscowościami: Rybnik, Gliwice i Racibórz. Miejsca parkingowe znajdują się wzdłuż ulicy Szkolnej, ale zauważyliśmy, że na boisku przy ul. Dworcowej również parkowały osoby kierujące się na stację. 


Atrakcje Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach


Wejście do skansenu jest bezpłatne, opłacamy jedynie za możliwość skorzystania z poszczególnych atrakcji, o których przeczytacie poniżej. Jaki jest zatem czas zwiedzania Zabytkowej Stacji w Rudach? Minimum godzina, bez górnego limitu czasowego. Wszystko zależy od tego czy przyjedziecie jedynie pokręcić się po stacji i obejrzeć z bliska unikatowe lokomotywy i wagony, przejechać wąskotorówką, zwiedzić wystawy czy też uczestniczyć w zajęciach.

Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!

Jakie atrakcje czekają na turystów w Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach? Przede wszystkim odbywają się tu całoroczne kursy turystyczne wąskotorówką na dwóch trasach: w stronę stacji Stanica oraz Rybnik Stodoły. Bilety obejmują przejazd pociągiem tam i z powrotem. Na trasie Rudy - Stanica - Rudy kurs w obie trony trwa około 45 minut, a na trasie Rudy-Rybnik Stodoły-Rudy wynosi on około 35 minut.Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!

Na stacji w Rudach możliwa jest także przejażdżka drezyną ręczną. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, za drobną opłatą w kasie, mamy ją do dyspozycji na 10 minut. Uwierzcie, że to zupełnie wystarczający czas, aby się konkretnie zmęczyć i świetnie wybawić!

Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!

Zabytkowa Stacja w Rudach imprezami stoi! Cyklicznie odbywają się tu ciekawe wydarzenia okolicznościowe, między innymi: przejazd karnawałowy, Walentynki, Dzień Kobiet, topienie Marzanny nad rzeką Rudą, poszukiwanie jajek wielkanocnych, obchody majówkowe, przejazd z duchami czy też Spotkanie z Mikołajem na wąskim torze oraz cykliczne imprezy, takie jak: Industriada, Noc Muzeów czy Święto Pieczonego Ziemniaka.

Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!

Dostępne są również ciekawe zajęcia warsztatowe dla grup zorganizowanych, bez limitu wiekowego. Z pewnością każdy znajdzie interesujące wydarzenie. Aktualne imprezy organizowane na Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach możecie sprawdzić w linkach pod wpisem. Pamiętajcie, że zainteresowanie zajęciami jest spore, a liczba miejsc ograniczona, więc należy zarezerwować sobie miejsce!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!

Do dyspozycji gości stacji w Rudach oddano również: pięknie zrewitalizowane zabytkowe hale starej lokomotywowni, wagonowni oraz kuźni, muzeum kolejowe ze śląską izbą, a także uwielbiany przez najmłodszych gości - całkiem spory park linowy 'Stacyjkowo'. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że te, razem z punktami gastronomicznymi (bistro "Peron 2", food trucki, restauracja w wagonie), otwierane są zazwyczaj w sezonie, czyli od maja do listopada (choć w dużej mierze zależy od pogody i należy śledzić stronę www, profil na Facebooku lub dzwonić bezpośrednio na stację).

Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!

W wagonowni znajduje się ścieżka multimedialna i interaktywna, między innymi z goglami VR. W starej lokomotywowni na zwiedzanie czekają zabytkowe eksponaty w postaci lokomotyw oraz wagonów, nie tylko z naszego kraju. Przystacyjna kuźnia, w formie małego muzeum, pozwala zobaczyć liczne eksponaty dotyczące tegoż rzemiosła, jak również daje możliwość przyjrzenia się na żywo pracy kowala. Dla chętnych organizowanie są tu również warsztaty kowalskie, które wprowadzają uczestników w świat kutej stali. Istnieje możliwość zwiedzania poszczególnych atrakcji wraz z przewodnikiem.Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!

Jeśli szukacie ciekawego i nieoczywistego miejsca na rodzinną wycieczkę, koniecznie musicie tu zajrzeć! Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną oraz zróżnicowaną rozrywkę dla wszystkich, niezależnie od wieku!

Ważne linki przy planowaniu wizyty w Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach
Atrakcje w okolicy Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach


Sprawdź atrakcje w najbliższej okolicy na poniższej mapie oraz przeczytaj opisane przez nas propozycje wycieczek!Galeria zdjęć Kolejki Wąskotorowej w Rudach


Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!
Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!Niezmiennie, od wielu lat, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach zapewnia przyjemną rozrywkę, niezależnie od wieku!


Filmowy materiał promocyjny Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w RudachKomentarze

Copyright © #2plus3blog